Przed remontem osiągniecie takiej odległości było dla skoczków sporym wyzwaniem. Warto przypomnieć, że rekord Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza (HS134) przed pierwszym etapem remontu wynosił 140,5 metra i został ustanowiony w 2010 roku przez Simona Ammanna.
Przez sześć kolejnych lat żaden ze skoczków w Pucharze Świata nie był w stanie poprawić tej odległości. Jedynie w mistrzostwa Polski w 2015 roku Kamil Stoch skoczył 141,5 metra, ale wynik ten nie został uznany za oficjalny rekord obiektu, bowiem za takowy FIS uznaje tylko rezultat osiągnięty w ocenianych seriach w Pucharze Świata, mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich.
W 2017 roku kibice wreszcie powinni jednak zobaczyć więcej skoków powyżej 140. metra na Wielkiej Krokwi niż w poprzednich latach. Co prawda nie będą jeszcze możliwe loty w granice 150. metrów (takie zapowiadają organizatorzy, ale dopiero po drugim etapie remontu), ale poprawienie wyniku Ammanna jest bardzo realne.
To zasługa prac wykonanych na skoczni w 2016 roku. Przede wszystkim zamontowano na rozbiegu Wielkiej Krokwi tory lodowe, dzięki czemu skoczkowie powinni uzyskiwać większe prędkości na rozbiegu. Zmieniono także kąt nachylenia progu, co spowoduje, że skoczkowie będą lecieli niżej nad zeskokiem. Te dwa rozwiązania mają sprawić, iż zawodnikom łatwiej będzie skakać w granice 140. metra.
Zobacz wideo: Prezydent Andrzej Duda: jestem szczęśliwy i ogromnie wdzięczny panu Kamilowi Stochowi
Biorąc pod uwagę obecną formę Kamila Stocha i prace wykonane na obiekcie, lider Pucharu Świata będzie głównym faworytem do ustanowienia nowego rekordu obiektu po przebudowie. Na razie nieoficjalnym rekordzistą jest Maciej Kot, który w drugiej serii grudniowych mistrzostw Polski uzyskał 139 metrów. W najbliższych zmaganiach w Zakopanem wynik ten powinien zostać poprawiony.
Co więcej w 2018 roku, gdy zostanie także przebudowana bula, wówczas skoczkowie mają lądować w okolicach 150. metra, co sprawi że konkursy na Wielkiej Krokwi mogą być porównywalne pod względem poziomu do pucharowych zmagań w niemieckim Willingen, gdzie najlepsi skoczkowie regularnie uzyskują odległości między 145. a 150. metrem.
Trzydniowa rywalizacja w Zakopanem rozpocznie się od piątkowych treningów i kwalifikacji. Dzień później zawodników czekają zmagania zespołowe, a w niedzielę indywidualne. Relacja na żywo oraz podsumowanie konkursów na WP SportoweFakty.
plan konkursów w Zakopanem:
piątek (20.01.2017)
16:00 - oficjalny trening (II serie)
18:00 - kwalifikacje
sobota (21.01.2017)
14:45 - seria próbna
16:00 - pierwsza seria konkursowa
niedziela (22.01.2017)
14:30 - seria próbna
16:00 - pierwsza seria konkursowa