17-letni junior Timi Zajc mistrzem Słowenii seniorów na Bloudkovej Velikance

Timi Zajc wygrał na dużym obiekcie w Planicy mistrzostwa Słowenii mężczyzn w skokach narciarskich. Wśród kobiet zwyciężyła Ema Klinec.

Piotr Ziemka
skoki narciarskie Agencja Gazeta / Grzegorz Celejewski / Na zdjęciu: skoki narciarskie
W pierwszej rundzie Timi Zajc wykonał najdłuższy skok konkursu. Wylądował na 142. metrze Bloudkovej Velikanki (K125, HS139). Wszyscy sędziowie ocenili jego występ na 16,5 punktu i na półmetku 17-latek zajmował drugą lokatę. Anze Semenic uzyskał 139 metrów, ale zdobył 1,6 punktu więcej od Zajca.

W drugiej odsłonie rywalizacji Semenic miał piąty rezultat i nie utrzymał prowadzenia, zdobył srebro. Wyprzedził go Zajc, dla którego to już drugie złoto mistrzostw Słowenii seniorów 2017. W październiku triumfował podczas krajowego czempionatu rozegranego na igelicie w Kranju.

Na trzecim stopniu podium w Planicy wspólnie stanęli Tilen Bartol (najdłuższa odległość drugiej rundy - 135 m i najwięcej punktów - 134) oraz Peter Prevc. Piąty był Tomaz Naglic, który nie został powołany do składu na 66. Turniej Czterech Skoczni. Na ósmej pozycji uplasował się Anze Lanisek. Tuż za drugim zawodnikiem klasyfikacji końcowej Letniej Grand Prix 2017 sklasyfikowano Domena Prevca.

Szesnasty wynik miał Robert Kranjec. Do drugiej rundy nie awansowali między innymi: Mitja Meznar (32. lokata),  Cene Prevc (41.) oraz Matjaz Pungertar (46.). Nie startowali obrońca mistrzowskiego tytułu z grudnia 2016 roku Jernej Damjan, a także triumfator konkursu Pucharu Kontynentalnego w Kuusamo Jurij Tepes.

10. Aljaz Osterc 126,5/119,5 219,3

Najlepsza w obu seriach wśród kobiet okazała się Ema Klinec. W pierwszej rundzie zdobyła 115,7 punktu, a w następnej - 123. Na drugim stopniu podium stanęła Ursa Bogataj. Brązowy medal otrzymała Nika Kriznar.