Willingen Five: Kamil Stoch najlepszy w kwalifikacjach. Jest liderem!

Kamil Stoch po skoku na 142,5 metra wygrał kwalifikacje do obu konkursów Pucharu Świata w Willingen. Polak został pierwszym liderem turnieju Willingen Five. Bardzo dobrze wypadł również Stefan Hula (9. miejsce). Do zawodów awansowało 6 Polaków.

Szymon Łożyński
Kamil Stoch PAP/EPA / RONALD WITTEK / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Próbą generalną dla skoczków przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu są zmagania na Mühlenkopfschanze (HS 145) w Willingen. Niemcy postanowili nieco uatrakcyjnić rywalizację na tej skoczni i zorganizowali turniej Willingen Five. Do klasyfikacji zawodów zaliczane są wyniki kwalifikacji oraz sobotniego i niedzielnego konkursu.

Piątkowe eliminacje były do obu konkursów. Na liście startowej widniały nazwiska tylko 56 skoczków, dlatego wywalczenie awansu do zawodów nie było dużym wyzwaniem. Kwalifikacje poprzedziły treningi. Pierwszy wygrał Kamil Stoch, a w drugim najlepszy był Dawid Kubacki.

Łącznie o miejsce w czołowej pięćdziesiątce walczyło 6 Biało-Czerwonych. Oprócz Stocha i Kubackiego byli to Jakub Wolny, Maciej Kot, Stefan Hula i Piotr Żyła. Z naszych reprezentantów jako pierwszy na belce startowej pojawił się Wolny. 128,5 metra pozwoliło mu pewnie wywalczyć awans do konkursów.

Oczywiście pozostali podopieczni Stefana Horngachera również nie mieli z tym problemu. Maciej Kot uzyskał 132, a Piotr Żyła 137,5 metra. Wysoką formę potwierdził Stefan Hula. 31-latek skoczył 140,5 metra i został sklasyfikowany na 9. lokacie.

Sporego pecha do warunków miał Dawid Kubacki. Przy jego próbie wiatr niemal ucichł (wcześniej był dość wyraźnie pod narty). Nowotarżanin doleciał do 130. metra i zajął 17. pozycję.

Lepsze warunki panowały przy skoku Kamila Stocha. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi znakomicie je wykorzystał. W pięknym stylu uzyskał 142,5 metra. Po swojej próbie objął prowadzenie, a skaczący po nim Richard Freitag nie był w stanie wyprzedzić Polaka. Uzyskał 139,5 metra i przegrał z wiceliderem PŚ o 1,9 punktu. Czołową trójkę kwalifikacji uzupełnił Daniel Tande. Norweg przegrał ze Stochem o 2,2 "oczka". Identycznie wygląda klasyfikacja Willingen Five.

Eliminacje rozpoczęto z 13. belki startowej. Przed próbą Stefana Huli obniżono rozbieg do numeru 12. Za nieprzepisowy kombinezon, jeszcze przed skokiem, zdyskwalifikowany został David Siegel.

Sobotni indywidualny konkurs, zaliczany do klasyfikacji PŚ i Willingen Five, rozpocznie się o 16:00. Godzinę wcześniej zaplanowano serię próbną. Relacja na żywo oraz podsumowanie zmagań na WP SportoweFakty.