PŚ w Planicy: Kamil Stoch najlepszy na treningu!

Kamil Stoch zdobył najwięcej punktów w jedynej czwartkowej serii treningowej podczas Pucharu Świata 2017/2018 w Planicy.

Piotr Ziemka
Kamil Stoch Newspix / EXPA / JFK / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Trening rozpoczęto z dziesiątej belki. Rekordy życiowe ustanowili występujący na początku Cene Prevc (207,5 metra) oraz Ziga Jelar (230). Po locie drugiego na liście startowej skoczka obniżono rozbieg o dwa stopnie.

Jurij Tepes uzyskał 229,5 metra i z dorobkiem 164,2 punktu długo był liderem. Po występach 27 zawodników trening przerwano na 20 minut z powodu silnego wiatru pod narty. Cztery czołowe miejsca do tego momentu nadal zajmowali reprezentanci gospodarzy: Tepes, Tomaz Naglic (220 metrów - rekord życiowy), Robert Kranjec i Jelar.

Tepesa na prowadzeniu zmienił Johann Andre Forfang. Norweg wylądował na 241. metrze Letalnicy (HS240). Z kolei Anze Semenic uzyskał 236 m. Po locie zwycięzcy konkursu Pucharu Świata w Zakopanem obniżono rozbieg. Startujący z siódmej platformy Richard Freitag oraz Tilen Bartol zdobyli więcej punktów od Forfanga.

Dla czołowej dziesiątki Pucharu Świata 2017/2018 w lotach narciarskich ustawiono piątą bramkę. Kamilowi Stochowi zmierzono 238,5 metra. Podopieczny Stefana Horngachera objął prowadzenie z dorobkiem aż o 26 punktów większym od Freitaga.

Zwycięzca turnieju Raw Air pozostał na czele do końca. Ponad 200 "oczek" zdobył jeszcze tylko Noriaki Kasai. Japoński weteran doleciał do 240. metra. Za wiatr odjęto mu 12,4 punktu, podczas gdy Stochowi 7,8. Trzecią lokatę zajął Domen Prevc. Na czwartej pozycji uplasował się Robert Johansson. Z kolei Andreas Stjernen - lider Pucharu Świata w lotach - był szesnasty.

Drugi czwartkowy trening został odwołany. Początek kwalifikacji zaplanowano na godzinę jedenastą.