KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Alexander Stoeckl o Kamilu Stochu. "Właśnie takiego ambasadora chcą mieć skoki narciarskie"

- Właśnie takiego ambasadora chce mieć cała rodzina skoków narciarskich - mówi o Kamilu Stochu trener kadry Norwegii, Alexander Stoeckl. Po ostatnim konkursie w Planicy Austriak zdjął przed Polakiem czapkę z głowy i pogratulował świetnego sezonu.

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Alexander Stoeckl Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Alexander Stoeckl

Grzegorz Wojnarowski, WP SportoweFakty: Jak może pan podsumować sezon, w którym pana zawodnicy jako drużyna byli nie do pokonania, a indywidualnie też spisywali się świetnie?

Alexander Stoeckl, trener kadry Norwegii w skokach narciarskich: Jestem bardzo zadowolony. Trener ma dużo satysfakcji, kiedy wielu zawodników z grupy, którą prowadzi, wykorzystuje swój potencjał. W skokach pokazuje to Puchar Narodów, a my wygraliśmy go dosyć wyraźnie. Można to uznać za dowód na to, że wydobyliśmy z naszych skoczków to, co w nich najlepsze.

Trzech lub nawet czterech Norwegów w pierwszej dziesiątce konkursów Pucharu Świata było niemalże normą. Do tego wygrywaliście niemal wszystkie zawody drużynowe, ostatnie dwa z ogromną przewagą. Utrzymanie takiego poziomu w kolejnym roku startów będzie dużym wyzwaniem.

Oceniając to na chłodno, będzie to ekstremalnie trudne, jeśli nie niemożliwe. Wszystko układało się nam świetnie. Może brakowało nam skoczka, który byłby trochę lepszy od innych i wygrywał więcej konkursów indywidualnych, ale i tak powtórzenie sukcesów, jakie osiągnęliśmy, zapowiada się na niesamowicie trudne zadanie. Wiem, że inne drużyny pracują równie ciężko jak my, starają się rozwijać. Jeśli ktoś znajdzie jakieś nowe rozwiązanie, w przyszłym sezonie układ sił może być całkiem inny. My musimy znaleźć sobie nowe wyzwania, nowe cele i pamiętać o tym, co dało takie dobre efekty. Mam na myśli ciężką pracę latem, otwartość na nowe rozwiązania i wiedzę. Nie zakładaliśmy, że to co wiemy jest wystarczające, a że chcemy się cały czas uczyć i polepszać. Dotyczyło to zarówno trenerów i sztabu, jak i skoczków.

Po ostatnim konkursie w Planicy poczekał pan aż Kamil Stoch skończy udzielać wywiadu, zdjął pan przed nim czapkę z głowy i przez chwilę z nim porozmawiał. Co usłyszał od pana nasz zawodnik?

Oczywiście pogratulowałem mu fantastycznego sezonu i podziękowałem za to, że jest wzorem dla innych skoczków i znakomitym reprezentantem naszego sportu. Jest ambasadorem tej dyscypliny, właśnie takiego ambasadora chce mieć cała rodzina skoków narciarskich.

Czy jako trener wolałby pan mieć w kadrze jedną wybitną postać, jak Stoch, i trochę słabszych pozostałych zawodników, czy może bardzo mocną i wyrównaną grupę, jaką są Norwegowie?

To bardzo trudne pytanie. Myślę, że idealne byłoby połączenie jednego i drugiego (śmiech).

Bardziej niż Stocha zazdrości pan Polsce kibiców?

Kibiców zazdroszczę wam na pewno, a to dlatego, że są nieprawdopodobnie oddani. Podróżują po całym świecie, żeby dopingować swoim skoczkom. Nieważne, czy pogoda jest zła, czy wasi zawodnicy akurat spisują się gorzej. Zawsze są na zawodach i wspierają Polaków całym sercem. Obserwowanie tego jest niesamowite. Na dodatek oni nie kibicują tylko Kamilowi, nie tylko swoim reprezentantom, ale całym skokom narciarskim. Są fantastyczną publiką. Gdziekolwiek jedziemy, są tam polscy fani i nagradzają aplauzem każdego, kto skacze daleko. Jestem trochę zazdrosny, bo w Norwegii tak to nie wygląda. Tam bardziej popularne są inne sporty zimowe, jak biegi narciarskie. Pracujemy jednak nad tym, żeby to się zmieniło. Jeśli pewnego dnia trafi się nam taki talent i taka postać jak Kamil Stoch, na pewno ułatwi to nam zadanie.

Sam Kamil mówił po zawodach w Oslo, że dla niego to była dziwna i smutna sytuacja, gdy norwescy kibice wrócili po zawodach w biegach do domu, choć przecież zaraz obok mieli skocznię. Zwłaszcza, że mają najlepszą drużynę na świecie. W trakcie rozgrywanego w Norwegii Raw Air trybuny w dużym stopniu zapełniali Polacy.

To prawda i szkoda, że tak było. Jesteśmy wdzięczni Polakom, gdyby nie oni, brakowałoby nam widzów. Żałuję, że niewielu Norwegów zdaje sobie sprawę z tego, jak fantastyczny jest nasz sport. Jednak jak już mówiłem, pracujemy nad tym. Staramy się reklamować i pomóc ludziom w dostrzeżeniu uroku skoków. To musi trochę potrwać.

Pana kolega Stefan Horngacher przedłużył o rok kontrakt z Polskim Związkiem Narciarskim.

To mądra decyzja, zarówno ze strony Stefana, jak i waszej federacji.

Wcześniej sporo mówiło się o tym, że ktoś z dwójki Stoeckl-Horngacher zostanie nowym trenerem Austrii. Miał pan ofertę ze swojego kraju?

Na razie mam ważny kontrakt z norweską federacją, a Austriacy tylko się mnie pytali, czy w przyszłości planuję wrócić, bo chcą wykorzystać moje doświadczenie. Konkretnej oferty jednak nie dostałem.

ZOBACZ WIDEO Piotr Żyła. Gitarzysta, który sprzedaje czapki


Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!
Czy Kamil Stoch w kolejnym sezonie Pucharu Świata będzie walczył o zwycięstwo?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (40)
 • tvn24 Zgłoś komentarz
  Pany, a jakby tak Adasia na trenera? Wiem, że może się nie garnie. A może nawet nie che. Ale gdyby, tak na 4 lata się poświęcił...
  • Maniek81 Zgłoś komentarz
   Skoki narciarskie jedyna zimowa dyscyplina gdzie Norwegom udawanie astmy nic nie da :).
   • dopowiadacz Zgłoś komentarz
    Zdjął czapkę i pogratulował , a na stronie tytułowej stoi jak byk , że zrobił coś wielkiego , co to mogło być ?
    • Leonidas spod Termopil 1 Zgłoś komentarz
     i tym sie różni klasa Europejczyków od klasy polskich działaczy. Ja nie widziałem aby kiedykolwiek Tajner albo Małysz gratulował z takim szacunkiem zagranicznemu skoczkowi.
     • Jan Biela Zgłoś komentarz
      Kamil Stoch ,jest wykształcony . Na naukę poświęcił dużo czasu , bo inzynierem nie łatwo jest zostać i nie stracić formy fizycznej siedzac nad książkami. Powinien mieć drugi tytuł
      Czytaj całość
      ....inżyniera skoków narciarskich , oraz ambasadora. Jego wypowiedzi są skromne i logiczne , nareszcie skacze po mistrzowsku KTOŚ, kogo podziwiać można jak mówi i jak skacze. A tak na marginesie ...może ogłosicie ciekawy rtanking wykształciuchów ,wśród skoczków?
      • Jackhammeronpussy Zgłoś komentarz
       Kamil to jest gościu, ma kręgosłup moralny, w przeciwieństwie do tych ścierw, którym przeszkadza znak krzyża przed każdym skokiem. Tak trzymać Kamil, jesteś wielki, jesteśmy z Tobą
       Czytaj całość
       bracie rodaku ! :-))
       • Vegas Zgłoś komentarz
        Tak na dobra sprawę kogo interesują w świecie te śmieszne skoki?? Polaków i to tylko część mniejsza a to z tego powodu bo Stoch coś tam naskakał gdyby był tylko w pierwszej 10tce to
        Czytaj całość
        tematu by nie było . Jesli takie potęgi w sportach zimowych jak Austrią Finlandią olewaja to to jest coś na rzeczy .a komentarze zakłamane tego Babiarza lub Szaranowicza to jest hipokryzja. Jak Stoch pierwszy to geniusz jak przegra to... wiatr śnieg deszcz i sędziowie winni. ŻENADA ten pseudosport!!
        • Misiek65 Zgłoś komentarz
         Fajne zachowanie . Pełny szacunek dla obu panów
         • pawel kalaska Zgłoś komentarz
          lamus
          • Jan Szydłowski Zgłoś komentarz
           Wielki szacun dla trenera Norwegów i dla Kamila !!!!
           • Kasia Mariusz Wleklik Kowzan Zgłoś komentarz
            Polska biało czerwoni, Polska biało czerwoni, Polska biało czerwoni, Polska biało czerwoni...
            • Józio Kajwlóz Zgłoś komentarz
             Brawo panie trenerze Norwegów. To właśnie jest postawa ludzi wielkich. Dziękuję
             • Józio Kajwlóz Zgłoś komentarz
              Brawo panie trenerze Norwegów. To właśnie jest postawa ludzi wielkich. Dziękuję
              Zobacz więcej komentarzy (4)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×