W konkursie drużynowym nie zabrakło kontrowersji. Wszystko za sprawą odważnej i błędnej decyzji jury

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
zdjęcie autora artykułu

Takiej dramaturgii jak w sobotnim drużynowym konkursie PŚ w Zakopanem nie było dawno. Poważny upadek Siegela, dyskwalifikacja Forfanga i wreszcie aż dwa razy poprawiany rekord skoczni. Można się dziwić, że jury pozwoliło jednak na tak dalekie skoki.

Zgodnie z zapowiedziami, w sobotnie późne popołudnie na Wielkiej Krokwi panowały zupełnie inne warunki do skakania niż dzień wcześniej. Wiatr był z jednego kierunku - w plecy.

Warunki były niemal idealne do skakania, co mogło nieco zgubić jury. Konkurs rozpoczęto z bardzo wysokiej 19. belki startowej. W piątek, co prawda przy bardziej zmiennym wietrze, najwyższym rozbiegiem był numer 15.

Pierwszym ostrzeżeniem, że belka może być za wysoko ustawiona, były skoki w pierwszej serii Markusa Eisenbichlera i Romana Koudelki na 138,5 metra. Po próbie Czecha jury wyciągnęło wnioski tylko na chwilę. Dla kolejnych skoczków obniżono belkę do nr 18, ale od początku finałowej serii powrócono do rozbiegu nr 19.

I właśnie z tej platformy Eisenbichler uzyskał w finale 143 metry i na kilkanaście minut został rekordzistą Wielkiej Krokwi. Niemiec miał sporo problemów z ustaniem skoku, ale o dziwo jury w ogóle nie zareagowało. Pozwoliło kolejnym skoczkom na próby z rozbiegu nr 19.

Jury zareagowało, jak już było za późno. Z belki nr 19 bardzo daleko poleciał także David Siegel. Młody Niemiec uzyskał aż 142,5 metra. Niestety nie ustał swojej próby i najprawdopodobniej doznał groźnej kontuzji (mówi się o zerwaniu więzadeł krzyżowych w kolanie).

ZOBACZ WIDEO: Puchar Świata w cieniu tragedii. Zakopane upamiętniło Pawła Adamowicza

Pod Wielką Krokwią od razu dało się usłyszeć głosy, że jury nie powinno pozwolić na skakanie z tak wysokiej belki startowej. Sygnałem ostrzegawczym była dla nich próba Eisenbichlera. Tymczasem obniżać belkę zaczęli dopiero wtedy, kiedy groźnej kontuzji nabawiał się Siegel. Dlaczego nie wcześniej? Trudno to wyjaśnić.

Tezę, że belka nr 19 była zdecydowanie za wysoka na warunki panujące w sobotnim konkursie, potwierdził drugi skok Dawida Kubackiego. W nim Polak z platformy nr 17 uzyskał aż 143,5 metra i został nowym rekordzistą Wielkiej Krokwi. Trudno pomyśleć, ile mógłby skoczyć nowotarżanin, gdyby także został puszczony z 19. belki.

Oczywiście poziom konkursu był znakomity. Wiele dalekich skoków cieszyło tłumy kibiców na trybunach. Nie ulega jednak wątpliwości, że decyzja jury o belce nr 19 była kontrowersyjna. Sam Adam Małysz już po zakończeniu zmagań dziwił się, że pozwolono na skoki z tak wysokiego rozbiegu.

Korespondencja z Zakopanego Szymon Łożyński, WP SportoweFakty. 

Źródło artykułu:
Zgadzasz się, że jury za wysoko ustawiło rozbieg na sobotni konkurs PŚ w Zakopanem?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (13)
avatar
krzychost
20.01.2019
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Za belkę był odpowiedzialny - delegat FIS - Norweg!!!!!!!!!!!!!!!!!  
Jerzy Gicala
20.01.2019
Zgłoś do moderacji
2
3
Odpowiedz
A jaki był skład osobowy Jury ???!!! Trerzy drużyn narodowych, także mogą decydować o tym z jakiego położenia belki startowej mogą startować ich zawodnicy !!!  
avatar
Zbyszek Szpargała
20.01.2019
Zgłoś do moderacji
3
2
Odpowiedz
To w końcu decyzja była odważna czy błędna? Bo te dwie oceny jednak się wykluczają. Kolejny gniot informacyjny wyciśnięty przez "dziennnikarzy" z "SF".  
avatar
ws21
20.01.2019
Zgłoś do moderacji
4
3
Odpowiedz
Najwygodniej zwalać winę na innych. A może niech trener niemiecki uderzy się we własną pierś? Czy poprosił jury o obniżenie belki dla swojego zawodnika, skoro uważał że jest niebezpiecznie? Co Czytaj całość
avatar
Poot
20.01.2019
Zgłoś do moderacji
3
3
Odpowiedz
W „ostatnim” czasie zdarzyły się dwa spektakularne upadki: Freitag – Turniej Czterech Skoczni Innsbruck 2018 oraz wczorajszy – Zakopane. Zapomniałem może o którymś? Oba wypadki dotyczyły skoczk Czytaj całość