Skoki. Puchar Świata w Bad Mitterndorf. Co za awans Kamila Stocha! Bez przeliczników dwóch Polaków na podium!

Warunki były dobre, ale przeliczniki miały spory wpływ na wyniki sobotniego konkursu PŚ w Bad Mitterndorf. Bez nich z siódmego miejsca na podium awansowałby Kamil Stoch, a Piotr Żyła nie wygrałby konkursu!

Szymon Łożyński
Piotr Żyła PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA / Na zdjęciu: Piotr Żyła
Tylko na WP SportoweFakty, w sezonie 2019/2020, po każdym indywidualnym konkursie Pucharu Świata sprawdzamy, jak wyglądałyby wyniki zawodów (najlepszej dziesiątki) bez przeliczników za wiatr i ewentualnej zmiany belki startowej.

Na podstawie not bez przeliczników układamy najlepszą dziesiątkę i przyznajemy jej punkty do klasyfikacji "króla nart bez przeliczników" (10 "oczek" dla triumfatora, 9 dla drugiego skoczka, itd., aż do 1 punktu za 10. miejsce).

Tym razem przeliczniki odegrały dużą rolę. Żałować może zwłaszcza Kamil Stoch. Bez punktów za belkę i wiatr byłby drugi a nie siódmy! Polak dużo stracił na tym, że w finałowej serii odjęto mu 5,3 punktu za podmuchy pod narty, a w pierwszej kolejce miał tylko minimalny bonus 0,9. Pozostali skoczkowie z najlepszej dziesiątki mieli znacznie więcej dodawanych punktów.

Bez przeliczników ze zwycięstwa nie cieszyłby się natomiast Piotr Żyła. Bez nich Polak byłby trzeci. Wygrałby Timi Zajc zaledwie o 0,7 punktu przed Stochem. W oficjalnych rezultatach Żyła pokonał drugiego Słoweńca o 0,3 punktu.

W sobotę na przelicznikach mocno zyskał także Stefan Kraft. Bez dodatkowych punktów Austriak byłby dopiero szósty. Przegrałby między innymi z czwartym Geigerem oraz piątym Dawidem Kubackim, który zajął takie samo miejsce w oficjalnych wynikach i z rezultatami bez przeliczników.

W klasyfikacji "króla nart bez przeliczników", publikowanej tylko na WP SportoweFakty, wciąż prowadzi Kraft. Gonią go drugi Geiger i trzeci Kubacki.