MŚ w lotach. Czwarty medal dla Polski. Norwegowie umocnili się na prowadzeniu

Mistrzostwa świata w lotach w Planicy Biało-Czerwoni zakończyli z brązowym medalem zdobytym w konkursie drużynowym. To czwarty krążek dla naszej reprezentacji w historii tej imprezy. W klasyfikacji wszech czasów dominują Norwegowie.

Michał Fabian
brązowi medaliści konkursu drużynowego mistrzostw świata w lotach narciarskich - reprezentacja Polski - Piotr Żyła (L-tył), Andrzej Stękała (-przód), Dawid Kubacki (P-tył) i Kamil Stoch (P PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: brązowi medaliści konkursu drużynowego mistrzostw świata w lotach narciarskich - reprezentacja Polski - Piotr Żyła (L-tył), Andrzej Stękała (-przód), Dawid Kubacki (P-tył) i Kamil Stoch (P
Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch i Dawid Kubacki zajęli trzecie miejsce w konkursie drużynowym MŚ w lotach narciarskich w Planicy (relacja TUTAJ>>). Polacy zgromadzili 1666,5 pkt, ustępując Niemcom (1708,5 pkt.) oraz Norwegom, którzy dzięki znakomitej ostatniej próbie Halvora Egnera Graneruda wywalczyli złoto (1727,7).

Brąz podopiecznych Michala Doleżala to czwarty medal dla Polski w historii mistrzostw świata w lotach.

Jako pierwszy Polak na podium stanął w 1979 r. Piotr Fijas. Na mamucie w Planicy zajął trzecie miejsce (wówczas rozgrywane były tylko konkursy indywidualne).

Najbardziej udane dla Biało-Czerwonych okazały się mistrzostwa świata w 2018 r. w Oberstdorfie. Kamil Stoch wywalczył srebro, zaś w konkursie drużynowym Polacy (w składzie: Żyła, Stefan Hula, Kubacki, Stoch) uplasowali się na trzeciej pozycji - za Norwegami i Słoweńcami.

W klasyfikacji wszech czasów najlepsi są Norwegowie, którzy w imprezie odbywającej się od 1972 r. zdobyli 18 medali (9 złotych, 6 srebrnych i 3 brązowe). Wyprzedzają Austriaków (7-8-6) oraz Niemców (5-5-4). Polacy są na 11. pozycji, a medale MŚ w lotach zdobywali skoczkowie z 13 krajów.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)