W tym artykule dowiesz się o:
Miejsce 4: Adam Małysz, 230,5 metra
Medal mistrzostw świata w lotach - to jedyne trofeum, którego Małysz nigdy nie zdobył. Na największych obiektach radził sobie dobrze, ale zwykle nie aż tak wspaniale jak na normalnych i dużych skoczniach. W 2011 roku, na kilka tygodni przed zakończeniem kariery, wyśrubował swój rekord życiowy podczas pierwszych zawodów na wówczas dopiero co zmodernizowanej skoczni w Vikersund. Małysz skoczył wtedy 230,5 metra i ustanowił nowy rekord Polski. Dziś ten wynik daje mu czwarte miejsce na polskiej liście wszech czasów, w ramach której bierzemy pod uwagę tylko po jednym najdalszym locie każdego z naszych reprezentantów.
Miejsce 3: Piotr Żyła, 232,5 metra
Żyła jest przez wielu traktowany jako najlepszy specjalista od lotów w polskiej kadrze. Rzeczywiście, im większa skocznia tym czuje się on lepiej, co potwierdził także w ostatni weekend. W 2012 roku podczas mistrzostw świata w lotach w Vikersund Żyła odebrał rekord Polski niestartującemu już wtedy Małyszowi - skoczył 232,5 metra. Tego rezultatu popularny "Wiewiór" jak dotąd nie poprawił, więc pozostaje on jego rekordem życiowym.
Miejsce 2: Andrzej Stękała, 235 metrów
20-latek bardzo namieszał na polskiej liście lotów wszech czasów - ustanowił swój imponujący rekord życiowy od razu podczas pierwszego sezonu poważnych startów w gronie seniorów. Początkowo nic jednak nie wskazywało na taki wynik - Stękała przez dwa z trzech dni tegorocznych zawodów w Vikersund nie był w stanie przekroczyć 200 metrów. Młody skoczek nie krył więc, że jest to jego podstawowy cel na niedzielę. W kwalifikacjach w końcu się udało, a uzyskana odległość zaskoczyła wszystkich - Stękała wylądował po pokonaniu aż 235 metrów. W konkursie już tak dobrze nie było, ale młody zawodnik po raz kolejny pokazał, że ma naprawdę wielkie możliwości.
Miejsce 1: Kamil Stoch, 238 metrów
Rekord Polski należy do dwukrotnego mistrza olimpijskiego, Kamila Stocha. W przeciwieństwie do Adama Małysza, Piotra Żyły i Andrzeja Stękały swój najdalszy skok w życiu oddał nie w Vikersund, a w Planicy. Przebudowana Letalnica umożliwiła rok temu naprawdę dalekie loty. Stoch skorzystał z nadarzającej się okazji i w serii próbnej przed konkursem drużynowym uzyskał aż 238 metrów. Ta odległość to aktualny rekord życiowy skoczka z Zębu, a także rekord Polski. Łącznie w dorobku Stocha są już cztery loty powyżej 230 metrów. Czy za miesiąc w Planicy ktoś poprawi jego najlepsze osiągnięcie?
Zobacz wideo: Peter Prevc: Nie wierzyłem w zwycięstwo w Vikersund
{"id":"","title":"","signature":""}
Źródło: TVP S.A.