TOP10 Polaków na MŚJ - od Pochwały do Rutkowskiego, bez Małysza i Stocha!

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W gronie dziesięciu najlepszych Polaków na mistrzostwach świata juniorów nie ma takich skoczków jak: Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Stefan Hula i Dawid Kubacki. A kto jest wśród tej dziesiątki?

1
/ 10

Małysz w 1995 roku zajął dziesiątą lokatę na MŚJ. Kilkanaście dni później uplasował się na dziesiątym miejscu światowego czempionatu seniorów jako siedemnastolatek. Stoch był ósmy w 2005 roku. Po pierwszej serii znajdował się na drugim miejscu, ale w następnym skoku zaliczył upadek. Na 13. pozycji został wtedy sklasyfikowany Żyła. Rok wcześniej tę samą lokatę zajął Hula. W trzech indywidualnych konkursach MŚJ uczestniczył Kubacki, który zawsze odpadał po pierwszej rundzie. Największy polski nieobecny na MŚJ, biorąc pod uwagę rezultaty osiągnięte wśród seniorów, to Jan Ziobro - zwycięzca konkursu PŚ w Engelbergu i ósmy zawodnik MŚ 2015 na normalnym obiekcie. Gdy był juniorem, lepsze notowania mieli: Jakub Kot, Grzegorz Miętus, Krzysztof Miętus i Andrzej Zapotoczny. Tyle o nieobecnych, teraz czas na najlepszych.

Zaczynamy od Pochwały. W 2001 roku w Karpaczu uplasował się na szóstej pozycji. Lepszym wynikiem wśród Polaków w historii MŚJ mógł pochwalić się wówczas jedynie Wojciech Skupień.

2
/ 10

Pochwała do trzeciego miejsca stracił 12 punktów. Natomiast Biegun w 2014 roku zdobył 4,9 punktu mniej niż brązowy medalista. Dlatego to ten drugi jest wyżej w rankingu TOP10. Jest on jedynym skoczkiem z prezentowanej dziesiątki, który stanął na podium indywidualnego konkursu Pucharu Świata. W edycji 2013/2014 znalazł się on w drużynie złotych medalistów konkursu drużynowego wraz z Klemensem Murańką, Jakubem Wolnym i Aleksandrem Zniszczołem. Sezon wcześniej Biało-Czerwoni z Biegunem w składzie odebrali srebrne krążki.

3
/ 10

Jedyny w przedstawianym gronie zawodnik, który skakał na MŚJ w XX wieku to wspomniany już Skupień. W sezonie 1991/1992 uplasował się na piątej pozycji. Rok później był jeszcze bliżej medalu - znalazł się tuż za podium z dorobkiem o 7,7 punktu mniejszym od trzeciego w klasyfikacji konkursu skoczka.

4
/ 10

W 2006 roku Rutkowski skoczył najdalej podczas pierwszej serii. Wylądował na 111. metrze. Wyprzedzał go jedynie Gregor Schlierenzauer. Austriak uzyskał 109 m, ale otrzymał lepsze oceny za styl. W drugiej rundzie reprezentant Polski miał dziewiąty wynik i ostatecznie sklasyfikowano go na czwartej pozycji.

Dwa lata później młodszy brat Mateusza Rutkowskiego ponownie nie utrzymał pozycji w czołowej trójce. W Zakopanem doleciał do 94. metra, co okazało się najlepszą odległością. Przy tak dalekim skoku trudno było o dobre lądowanie. Polak ustał, ale dostał od sędziów 4 noty po 16,5 punktu i jedną piętnastkę. W drugiej rundzie uzyskał ósmy rezultat i znowu zakończył rywalizację tuż za podium. W 2006 r. miał 1,6 punktu straty do brązowego medalisty, a dwa lata później - 5 pkt. W Zakopanem reprezentacja Polski z Rutkowskim w składzie zajęła trzecie miejsce w konkursie drużynowym.

5
/ 10

W 2013 roku na czwartym miejscu został sklasyfikowany Kłusek. Trzecią lokatę zajął Stefan Kraft. Austriak zdobył tylko pół punktu więcej niż Polak. Kłusek to członek drużyny srebrnych medalistów z lat 2012 i 2013.

6
/ 10

Teraz już czas na zawodników mających na koncie medale. Murańka w 2013 roku uplasował się na drugiej pozycji z dorobkiem 264 punktów. Zdecydowane zwycięstwo odniósł Jaka Hvala (283,5). Rok wcześniej Murańka zajął szóstą lokatę. Z kolei w 2014 r. był ósmy. W latach 2012 i 2013 stanął na drugim stopniu podium konkursu drużynowego. W 2014 Biało-Czerwoni okazali się już najlepsi.

7
/ 10

W sezonie 2011/2012 srebro zdobył Zniszczoł. Przed nim uplasował się jedynie Nejc Dezman. Słoweniec uzyskał sześć punktów więcej od Polaka. W 2013 roku Zniszczoł zajął dziewiątą pozycję. Dwanaście miesięcy później był trzynasty. Ma on taki sam dorobek, jak Murańka - 4 medale (1+3+0), z czego 3 zdobyte wraz z drużyną.

8
/ 10

Kot stanął na drugim stopniu podium w 2009 roku. Jest jednym z trzech polskich srebrnych medalistów, lecz znajduje się na trzeciej pozycji w rankingu TOP10, bo miał najmniejszą stratę do triumfatora. Lukas Mueller triumfował z dorobkiem 253 punktów. Polak wywalczył 249. Na półmetku zajmował czwartą lokatę, ale zdołał awansować. Był to dla niego trzeci konkurs indywidualny na MŚJ. W debiucie uplasował się na piętnastej pozycji. W 2008 roku zajął siódme miejsce. Kot ma też w dorobku brązowe medale z lat 2008 i 2009 zdobyte podczas zmaganiach zespołowych.

9
/ 10

W aż trzech seriach treningowych przed MŚJ 2014 w Predazzo najlepiej spisał się Zniszczoł. W serii próbnej pierwszy był Murańka. Polskę reprezentował wtedy też Biegun, który dwa miesiące wcześniej wygrał konkurs Pucharu Świata w Klingenthal. We Włoszech triumfował jednak najmniej doświadczony z tej czwórki Polaków - Wolny. Po pierwszej serii zajmował szóstą lokatę. W drugiej rundzie zdobył najwięcej punktów i awansował na szczyt. Srebrny medalista Patrick Streitler stracił do Polaka tylko osiem dziesiątych punktu.

10
/ 10

Dziesięć lat przed Wolnym złoto MŚ juniorów zdobył starszy z braci Rutkowskich. Wywalczył aż 12,5 punktu przewagi nad srebrnym medalistą - Thomasem Morgensternem. Jako jedyny skoczył wtedy na odległość ponad 100 metrów. Uzyskał 104,5 metra na skoczni K90. W drugiej serii miał drugi wynik (95,5 m). Dalej o metr skoczył Morgenstern, ale Polak pozostał na szczycie. W konkursie drużynowym Polacy zajęli wtedy drugie miejsce. Rutkowski wziął udział w MŚJ również w latach 2002 (33. pozycja) oraz 2003 (17.).

Zobacz wideo: Piotr Żyła: mam problem ze skocznią w Lahti

{"id":"","title":"","signature":""}

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)