Kamil Stoch jednym z pięciu najwybitniejszych skoczków wszech czasów!

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Wygrywając w piątek 65. edycję Turnieju Czterech Skoczni, Kamil Stoch przeszedł do historii skoków narciarskich. Polak jest jednym z 5 skoczków, którzy w skokach zgarnęli Wielkiego Szlema. Przypominamy zatem sukcesy tych najwybitniejszych zawodników.

1
/ 5

Wielki Szlem w skokach narciarskich to wygranie indywidualnie złota na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i wiktoria w Turnieju Czterech Skoczni. Od piątku 6 stycznia 2017 roku już 5 zawodników może pochwalić się takimi sukcesami.

Wszystko za sprawą Kamila Stocha, który wygrywając w Turnieju Czterech Skoczni odniósł wiktorie w czterech najważniejszych wydarzeniach w skokach. Osiąganie tych sukcesów Polak rozpoczął od mistrzostwa świata w Val di Fiemme w 2013 roku. 12 miesięcy później Stoch był już podwójnym mistrzem olimpijskim z Soczi, a kapitalny sezon ukoronował Kryształową Kulą za triumf w Pucharze Świata.

Do pełni szczęścia 29-latkowi brakowało właśnie wiktorii w TCS. Niemiecko-austriackie zawody do sezonu 2016/2017 nie był zbyt udane dla naszego reprezentanta (najlepsze, 4. miejsce w 2013 roku). Pod wodzą nowego trenera kadry Stefana Horngachera Stoch przygotował jednak w końcu mistrzowską dyspozycję na ten Turniej i mimo przeciwności losu (upadek, loteryjny konkurs w Innsbrucku) zasłużenie triumfował w całych zawodach.

Na kolejnych slajdach przedstawiamy, którzy skoczkowie obok Stocha mogą pochwalić się skompletowaniem w skokach narciarskich Wielkiego Szlema.

2
/ 5

Matti Nykanen  Reprezentanta Finlandii uważa się za najwybitniejszego skoczka w historii tej dyscypliny. Rzeczywiście od sukcesów Nykanena może zakręcić się w głowie. Na najważniejszych zawodach dla sportowca, czyli igrzyskach olimpijskich, 54-latek zdobył aż trzy złote medale w rywalizacji indywidualnej. Do tego Fin, podobnie jak Adam Małysz, cztery razy triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nykanen jest również mistrzem świata z 1982 roku z Oslo, a w Turnieju Czterech Skoczni nagrodę za wiktorię (Złotego Orła) otrzymał dwukrotnie (sezon 1982/1983 oraz 1987/1988).

3
/ 5

Niemiec był wzorem dla Adama Małysza. "Orzeł z Wisły" śledząc karierę swojego idola miał wiele powodów do zadowolenia. Pierwsze wielkie sukcesy w skokach nasz zachodni sąsiad zaczął osiągać w sezonie 1983/1984. Wówczas Weissflog wygrał pierwszy raz w swojej karierze Turniej Czterech Skoczni (łącznie cztery wiktorie).

W tym samym sezonie niemiecki skoczek sięgnął także po złoto igrzysk olimpijskich w Sarajewie (dziesięć lat później mistrzostwo olimpijskie także w Lillehammer) oraz Kryształową Kulę za triumf w Pucharze Świata. 52-letni zawodnik jest również dwukrotnym indywidualnym mistrzem świata.

4
/ 5

Dwa lata wystarczyły Norwegowi, by przejść do historii jako jeden z najwybitniejszych skoczków w historii dyscypliny. W latach 1993/1994 sukcesy odnosił także Jens Weissflog, ale wówczas na ustach większości kibiców było nazwisko przede wszystkim Bredesena. Skoczek ze Skandynawii sezon 1993/1994 rozpoczął od triumfu w Turnieju Czterech Skoczni. Tym sukcesem Norweg potwierdził, że wywalczone kilka miesięcy wcześniej mistrzostwo świata w Falun nie było dziełem przypadku.

W 1994 roku w Lillehammer odbyły się igrzyska olimpijskie, gdzie kibiców elektryzował pojedynek Weissfloga i Bredesena. Na normalnej skoczni Niemiec pokonał Norwega. Na dużej skoczni, przed własną publicznością, Espen Bredesen zrewanżował się jednak rywalowi i sięgnął po złoto. Świetny dla siebie sezon 49-latek ukoronował Kryształową Kulą za Puchar Świata.

5
/ 5

Pokoleniu, które dopiero od czasów eksplozji formy Adama Małysza, śledzi z uwagą skoki narciarskie, to właśnie Austriak jest najbardziej znany. Morgenstern skakał i osiągał sukcesy w czasach, gdy w czołówce był Adam Małysz, a do najlepszych coraz śmielej wchodził Kamil Stoch.

Swoją karierę 30-latek zakończył w 2014 roku po serii poważnych upadków. Wcześniej Austriak skompletował jednak Wielkiego Szlema. Po indywidualne złoto olimpijskie Morgenstern sięgnął w 2006 roku na dużej skoczni w Turynie. Mistrzem świata ówczesny podopieczny Alexandra Pointnera został w 2011 roku w Oslo (wówczas brązowy medal zdobył Adam Małysz). W Turnieju Czterech Skoczni Austriak był najlepszy w sezonie 2010/2011, który spuentował także Kryształową Kulą.

Łącznie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Morgenstern triumfował dwa razy, bowiem najlepszy w tym zestawieniu był także w 2008 roku.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (16)
avatar
bun
11.01.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jak dla mnie wartościowanie osiągniętych sukcesów (jeśli już w ogóle ktoś chce to robić) powinno się wg następującej kolejności: 1. kryształowa kula 2. złoto igrzysk 3. złoto MŚ 4. TCS 5. MŚ w Czytaj całość
avatar
LEOnidaS
7.01.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W 2006 i 2010 to Simon Ammann zgarnął indywidualnie po 2 medale olimpijskie na dużej i małej skoczni, a w Soczi 2014 to Kamil Stoch powtórzył wyczyn Simiego. . . Więc gzie tu mowa o złocie olim Czytaj całość
avatar
Maro75
7.01.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jedynym skoczkiem w historii, który ma Wielkiego Szlema, jest Matti Nykanen, a to dlatego, że on jako jedyny oprócz czterech wymienionych tytułów zdobył również MŚ w lotach narciarskich :)  
avatar
Grzegorz Piotrowski
7.01.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
zdjęcie bredesena BEZCENNE ale żeś się k..wa wysilił  
avatar
Zygmunt Serafin
6.01.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dlaczego obiektom nadaje się nazwy osób żyjących? mamy lotnisko im. WAłęsy Bolesława. anie anny walentynowicz.mamy skocznie Małysza ,a nie będzie Cskoczni Stocha.Czy będziemy mieli podwójnego z Czytaj całość