Skoczkowie na to czekają długie miesiące. Latać mogą tylko w pięciu miejscach na świecie

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W weekend w Oberstdorfie rozegrane zostaną konkursy na mamuciej skoczni. Zawodnicy nie ukrywają, że loty narciarskie sprawiają im największą frajdę. Na świecie jest tylko pięć takich obiektów.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 5

Największą skocznią na świecie jest właśnie Vikersundbakken w Norwegii. Na obiekcie tym oddano najdłuższy ustany skok w historii. Jego autorem był Anders Fannemel, który 15 lutego 2015 roku osiągnął 251,5 metra, co jest nieoficjalnym rekordem świata. Dodajmy, że dłużej skoczył Dimitry Vassiliev - 254 m - ale nie ustał lądowania.

Przed laty była to skocznia narażona na silne podmuchy wiatru. W 2010 roku rozpoczęła się jej przebudowa, dzięki której Vikersund przejęło miano największej skoczni na świecie. Znacznie zwiększono również kwestie bezpieczeństwa zawodników.

2
/ 5

Skocznia w Planicy jest symbolem dla kibiców tego sportu na świecie. To właśnie na mamucie w Słowenii co roku rozgrywane są ostatnie w sezonie zawody Pucharu Świata, które są prawdziwym świętem. Przez wiele lat to Letalnica była największą skocznią mamucią na świecie.

Po przebudowie możliwe są na niej skoki powyżej 250 metrów. Obecnie jej rekord wynosi 248,5 metra. Tyle 20 marca 2015 roku uzyskał Peter Prevc, który doskonale zna Letalnicę. Przez dziesięć lat jej rekordzistą był Bjoern Einar Romoeren (239 metrów) i to właśnie do Norwega należał nieoficjalny rekord świata.

3
/ 5

Obiekt w austriackim Tauplitz/Bad Mitterndorf to kolejna skocznia, która w ostatnich latach przeszła przebudowę pozwalającą na oddawanie dłuższych prób. Przed rokiem była ona areną mistrzostw świata w lotach narciarskich. Wówczas 244 metry skoczył Peter Prevc i jest on rekordzistą tego obiektu.

Przed przebudową rekordowy skok na Kulm oddał Gregor Schlierenzauer. Odległość uzyskana w 2009 roku przez austriackiego zawodnika wyniosła 215,5 metra. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych skoczni na świecie.

4
/ 5

Skocznia w Oberstdorfie to kolejny tego typu obiekt, który w ostatnich latach przeszedł przebudowę umożliwiającą dalsze skoki. Dzięki temu punkt konstrukcyjny - jak w przypadku poprzednich obiektów - został przesunięty na 200. metr, a rozmiar skoczni to 225 metrów.

Rekordzistą jest Peter Prevc, który w kwalifikacjach uzyskał 221,5 metra. W sobotę w Obersdorfie mogą paść kolejne rekordy. Heini-Klopfer-Skiflugschanze umożliwia lądowanie na 250. metrze.

5
/ 5

Obiekt w Harrachovie od 2014 roku jest zamknięty i wymaga pilnego remontu. Trzy lata temu odbyły się tam mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Po nich na buli skoczni zapadł się ratrak, co wskazuje na kiepski stan obiektu. Certak w Harrachovie nie jest w stanie obecnie konkurować z czterema pozostałymi mamutami. Dodajmy, że jego rekord to 214,5 metra.

Mamucia skocznia istnieje również w Stanach Zjednoczonych. To Cooper Peak w Ironwood. Jej punkt konstrukcyjny umieszczony jest na 145. metrze. Od lat jest ona zamknięta, a ostatni konkurs Pucharu Świata tam został w 1981 roku. Przez wiele lat obiekt stał nieużywany. Amerykanie myślą jednak o jego przebudowie.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (6)
avatar
yes
4.02.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Niedawno było w SF, że muszą dokładać do mamutów. Nie ma zbyt wielu konkursów - nie ma wielu skoczni...  
avatar
UNIA LESZNO kks
4.02.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Dajcie kasę Harrachovowi jak piszecie że jest czynna.  
avatar
Edward Przedwojski
4.02.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Zmodernizowac jesli jest jeszcze co,w Szczyrku lub srednia krokiew i tam szkolic mlodych.Mamut to jest mamut.  
avatar
Chrisrks
4.02.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Patrząc na stan naszej kadry B i kolejnych to jestem raczej za renowacją lub nawet budową małych skoczni.Na mamutach nikt,nikogo,niczego nie nauczy.  
avatar
Edward Przedwojski
4.02.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jestem za budowa skoczni ,proponuje Krynice oczywiscie Gorska.Nlezaloby utworzyc dyscypline lotow narc.gdzie liczylaby sie tylko odleglosc,oczywiscie ustana.Punktacja za styl bylaby zbyteczna.P Czytaj całość