Polak powalczy o mistrzostwo świata

Podczas gdy fani snookera emocjonowali się decydującymi rozstrzygnięciami Australian Open, w Chinach rozpoczęły się mistrzostwa świata U-21. Wśród kandydatów do tytułu jest Polak - Adam Stefanów.

Grzegorz Lemański
Grzegorz Lemański

Pochodzący z Kożuchowa zawodnik to jedna z największych gwiazd polskiego snookera. Pierwsze kroki stawiał jako dziesięciolatek w szkole Marcina Nitschke w Zielonej Górze. Po zaledwie czterech latach treningów sięgnął po tytuł mistrza Polski do lat 16, a kilka miesięcy później zdobył złoto w kategorii wiekowej U-19. Zachwyt wśród sympatyków snookera wzbudził również stupunktowym brejkiem, którego wbił w finałowym meczu przeciwko Kamilowi Zubrzyckiemu.

Osiemnastolatek ma na swoim koncie również liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. Dokładnie przed rokiem Stefanów zdobył brązowy medal nieoficjalnych mistrzostw Europy do lat 18. O talencie Polaka przekonali się także zawodnicy, którzy od kilku lat z sukcesami rywalizują w gronie zawodowców. Podczas Austrian Open w 2010 młody snookerzysta wygrał wszystkie mecze w swojej grupie, pokonując m.in. Marka Davisa. Przed rokiem wyższość Stefanowa musiał uznać także Shaun Murphy, który zmierzył się z Polakiem podczas zielonogórskiego turnieju Hot Shots Masters.

W chińskim Wuxi polski snookerzysta nie jest jednak zaliczany do grona faworytów. Skala turnieju oraz kategoria wiekowa sprawiają, że specjaliści nie dają naszemu reprezentantowi większych szans na sukces. Dla Stefanowa celem powinien być awans z grupy, w której nie trafił na wybitnych rywali. Najgroźniejszym przeciwnikiem będzie z pewnością Walijczyk Kishan Hirani, który miał okazję zaprezentować się szerszej publiczności podczas turniejów z cyklu Players Tour Championship.

Początek rywalizacji nie był jednak dla naszego zawodnika obiecujący. W pierwszym meczu grupy D lepszy od Stefanowa okazał się reprezentant Tajlandii - Ratchayothin Yotharuck. W drugim pojedynku polski snookerzysta miał jednak okazję do rehabilitacji i po zaciętym boju pokonał Chińczyka Huang Jiahao 4:3.

W świetnej dyspozycji są natomiast główni faworyci do mistrzowskiego tytułu. Formą imponuje zwłaszcza Walijczyk Jamie Clarke, który w dotychczasowych dwóch pojedynkach nie oddał rywalom nawet jednego frejma. W drodze po złoto jest także reprezentant gospodarzy - Zhao Xintong, który ma na swoim koncie komplet zwycięstw i dwie "setki" (127 i 113).

Zawody w chińskim Wuxi potrwają do 22 lipca i są podzielone na dwa etapy. W fazie grupowej 61 zawodników zostało podzielonych na osiem grup, w których rywalizacja toczyć się będzie systemem "każdy z każdym". Czterech najlepszych zawodników z każdej grupy awansuje do fazy pucharowej, która wyłoni mistrza świata do lat 21. Nagrodą na zwycięstwo w turnieju jest prawo gry przez dwa kolejne sezony w gronie najlepszych zawodników świata.

Terminarz gier Adama Stefanowa:
16.07, godz. 04:00 - Adam Stefanów - Kishan Hirani (Walia)
16.07, godz. 13:00 - Adam Stefanów - Himanshu Jain (Indie)
17.07, godz. 10:00 - Adam Stefanów - Bairaq Al-Urfy (Szwecja)
18.07, godz. 10:00 - Adam Stefanów - Louis Chand (Nowa Zelandia)
19.07, godz. 10:00 - Adam Stefanów - Karl Fitzpatrick (Irlandia)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×