Snooker dyscypliną olimpijską?

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/
zdjęcie autora artykułu

[tag=5954]Ronnie O'Sullivan[/tag] niosący brytyjską flagę podczas Igrzysk - taki obrazek możemy zobaczyć już za pięć lat. Członkowie WPBSA czynią bowiem starania, by przyłączyć snookera do olimpijskiej rodziny.

W tym artykule dowiesz się o:

Pomysł na rozgrywanie meczów snookera podczas Igrzysk Olimpijskich pojawił się pod koniec 2014 roku. Impulsem do podjęcia działań w tym kierunku była decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o włączeniu przynajmniej jednej dyscypliny sportu do olimpijskiej rodziny. Uaktualniona lista sportów zacznie obowiązywać od 2020 roku, kiedy znicz olimpijski zapłonie w stolicy Japonii - Tokio. [ad=rectangle] Pomysł przyłączenia snookera do dyscyplin olimpijskich nie jest nowy. Pierwsze plany pojawiły się w 1997 roku, kiedy doszło do prezentacji sportów bilardowych członkom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wówczas jednak nie zdecydowano się na takie posunięcie, co zmniejszyło aspiracje olimpijskie snookera na kolejne siedemnaście lat.

W ostatnich latach zauważalny jest jednak ogromny wzrost zainteresowania snookerem. Zmagania najlepszych zawodników śledzi rocznie prawie pół miliarda osób, a własnych sił w tym sporcie próbują setki tysięcy zawodników z ponad dziewięćdziesięciu krajów.

- Popularność snookera wzrosła do niespodziewanych rozmiarów. Najwyższa więc pora, aby przenieść go na jeszcze wyższy poziom. Igrzyska Olimpijskie są dla tego sportu najlepszym miejscem - tłumaczy przewodniczący Światowego Związku Profesjonalnego Bilarda i Snookera, Jason Ferguson.

Największym zwolennikiem pojawienia się snookera w rodzinie olimpijskiej jest angielski zawodnik - Shaun Murphy. Mistrz świata z 2005 roku i niedawny triumfator prestiżowego turnieju Masters wielokrotnie używał mocnych słów, aby podkreślić wartość snookera w światowym sporcie.

- Kiedy przyjrzeć się bliżej jakie konkurencje są w programie igrzysk, to można dojść tylko do jednego wniosku - brak wśród nich snookera jest kpiną i niesmacznym żartem. Nieuwzględnienie tej dyscypliny w programie igrzysk w Londynie w 2012 roku było potwornym błędem - tłumaczył w rozmowie z Eurosportem angielski snookerzysta.

Od 2001 roku snooker obecny jest podczas World Games, nazywanych również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Podczas czterech edycji tych międzynarodowych zawodów do rywalizacji stanęło ponad sześćdziesięciu zawodników, w tym takie sławy jak Neil Robertson, Ding Junhui czy Mark Allen. Niewykluczone, że któregoś z nich zobaczymy za dwa lata we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska jest bowiem organizatorem jubileuszowych, dziesiątych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich.

Oprócz snookera w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio miałyby się znaleźć również inne gry bilardowe - pool oraz karambol.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (23)
avatar
yes
23.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Różne dyscypliny dołączają do igrzysk olimpijskich. Snooker może więc też stać się dyscypliną olimpijską - coś może jednak uczynić mu miejsce (nie musi jednak). Ktoś kiedyś pisał/mówił, że niek Czytaj całość
avatar
samowar
23.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Za dwa lata World Games we Wrocławiu?. Może się wybiorę. Snooker, Dart, Curling, Bowls, Pool, Piłkarzyki, Karambola, Kręgle - fajne sporty klubowe :)  
avatar
pablo80
23.01.2015
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Zarowno curling jak i snooker zasluguja by znalesc/znajdowac sie na Igrzyskach. Oba sporty nieustannie promowane przez Eurosport zdobywaja nowa rzesze fanow. Oba moga wkrecic, jak sie oglada, a Czytaj całość
avatar
99kerob
22.01.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Prawie każda dyscyplina może być emocjonująca - trzeba tylko umieć ją pokazać i trafić do widowni - np. taki dart (vel rzutki) wydawałby się nudnym sportem, w który gra się tylko w barach, a te Czytaj całość
avatar
Przemek M11
22.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jakoś mnie nie przekonuje ten pomysł.