Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Snooker dyscypliną olimpijską?

[tag=5954]Ronnie O'Sullivan[/tag] niosący brytyjską flagę podczas Igrzysk - taki obrazek możemy zobaczyć już za pięć lat. Członkowie WPBSA czynią bowiem starania, by przyłączyć snookera do olimpijskiej rodziny.

Grzegorz Lemański
Grzegorz Lemański
Pomysł na rozgrywanie meczów snookera podczas Igrzysk Olimpijskich pojawił się pod koniec 2014 roku. Impulsem do podjęcia działań w tym kierunku była decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o włączeniu przynajmniej jednej dyscypliny sportu do olimpijskiej rodziny. Uaktualniona lista sportów zacznie obowiązywać od 2020 roku, kiedy znicz olimpijski zapłonie w stolicy Japonii - Tokio.
Pomysł przyłączenia snookera do dyscyplin olimpijskich nie jest nowy. Pierwsze plany pojawiły się w 1997 roku, kiedy doszło do prezentacji sportów bilardowych członkom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wówczas jednak nie zdecydowano się na takie posunięcie, co zmniejszyło aspiracje olimpijskie snookera na kolejne siedemnaście lat.

W ostatnich latach zauważalny jest jednak ogromny wzrost zainteresowania snookerem. Zmagania najlepszych zawodników śledzi rocznie prawie pół miliarda osób, a własnych sił w tym sporcie próbują setki tysięcy zawodników z ponad dziewięćdziesięciu krajów.

- Popularność snookera wzrosła do niespodziewanych rozmiarów. Najwyższa więc pora, aby przenieść go na jeszcze wyższy poziom. Igrzyska Olimpijskie są dla tego sportu najlepszym miejscem - tłumaczy przewodniczący Światowego Związku Profesjonalnego Bilarda i Snookera, Jason Ferguson.

Największym zwolennikiem pojawienia się snookera w rodzinie olimpijskiej jest angielski zawodnik - Shaun Murphy. Mistrz świata z 2005 roku i niedawny triumfator prestiżowego turnieju Masters wielokrotnie używał mocnych słów, aby podkreślić wartość snookera w światowym sporcie.

- Kiedy przyjrzeć się bliżej jakie konkurencje są w programie igrzysk, to można dojść tylko do jednego wniosku - brak wśród nich snookera jest kpiną i niesmacznym żartem. Nieuwzględnienie tej dyscypliny w programie igrzysk w Londynie w 2012 roku było potwornym błędem - tłumaczył w rozmowie z Eurosportem angielski snookerzysta.

Od 2001 roku snooker obecny jest podczas World Games, nazywanych również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Podczas czterech edycji tych międzynarodowych zawodów do rywalizacji stanęło ponad sześćdziesięciu zawodników, w tym takie sławy jak Neil Robertson, Ding Junhui czy Mark Allen. Niewykluczone, że któregoś z nich zobaczymy za dwa lata we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska jest bowiem organizatorem jubileuszowych, dziesiątych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich.

Oprócz snookera w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio miałyby się znaleźć również inne gry bilardowe - pool oraz karambol.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna/worldsnooker.com
Komentarze (23)
 • yes Zgłoś komentarz
  Różne dyscypliny dołączają do igrzysk olimpijskich. Snooker może więc też stać się dyscypliną olimpijską - coś może jednak uczynić mu miejsce (nie musi jednak). Ktoś kiedyś
  Czytaj całość
  pisał/mówił, że niektóre ze sportów halowych mozna by przerzucić do igrzysk zimowych ;)
  • samowar Zgłoś komentarz
   Za dwa lata World Games we Wrocławiu?. Może się wybiorę. Snooker, Dart, Curling, Bowls, Pool, Piłkarzyki, Karambola, Kręgle - fajne sporty klubowe :)
   • pablo80 Zgłoś komentarz
    Zarowno curling jak i snooker zasluguja by znalesc/znajdowac sie na Igrzyskach. Oba sporty nieustannie promowane przez Eurosport zdobywaja nowa rzesze fanow. Oba moga wkrecic, jak sie oglada, a
    Czytaj całość
    nie jak spojrzy... Chyba, ze ktos czeka w curlingu na ostatnie kamienie, bo w sumie tak tez mozna ;)
    • 99kerob Zgłoś komentarz
     Prawie każda dyscyplina może być emocjonująca - trzeba tylko umieć ją pokazać i trafić do widowni - np. taki dart (vel rzutki) wydawałby się nudnym sportem, w który gra się tylko w
     Czytaj całość
     barach, a telewizja przy odpowiedniej oprawie potrafi z tego zrobić świetne widowisko - kiedyś nawet zdarzyło mi się oglądać mecz, od którego po prostu nie mogłem się oderwać, bo był tak wyrównany i stał na takim poziomie, że po prostu coś niesamowitego, mimo że zawody dartowe oglądam z reguły raz w roku jak je Eurosport transmituje (i to też nie zawsze).
     • Przemek M11 Zgłoś komentarz
      Jakoś mnie nie przekonuje ten pomysł.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×