Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polscy medaliści zimowych igrzysk olimpijskich

Zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi będą dwudziestymi drugimi w historii. Jak dotąd reprezentanci Polski z sześciu imprez tej rangi przywozili medale. W tym dorobku są dwa "krążki" złotego koloru.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Nasi reprezentanci startowali na zimowych igrzyskach od samego początku, czyli od 1924 roku i zawodów rozegranych we francuskim Chamonix. Wtedy nie zdołali jednak wywalczyć medali i podobnie było także w kolejnych latach. Przełom przyszedł dopiero w 1956 roku, gdy po trzecie miejsce w kombinacji norweskiej sięgnął Franciszek Groń-Gąsienica. Ówczesne zasady nie były tak proste jak dziś - do obliczenia końcowych wyników potrzebne były skomplikowane tabele i nierzadko rezultaty poznawano dopiero kilka godzin po zakończeniu zawodów! Jako pierwsi wyniki przeliczyli nie sędziowie, a członkowie ekipy radzieckiej i to oni przekazali Polakowi radosną wieść o medalu. Groń-Gąsienica zapoczątkował polską historię jeśli chodzi o medale zimowych igrzysk.

Już na kolejnych igrzyskach, rozegranych w Squaw Valley, polski dorobek medalowy powiększył się, w dodatku od razu o dwa medale. Radość sprawiły wówczas kibicom nasze łyżwiarki szybkie. Elwira Seroczyńska i Helena Pilejczyk zajęły drugie i trzecie miejsce w tej samej konkurencji, którą był bieg na 1500 metrów. Polki przegrały wówczas tylko ze słynną Lidią Skoblikową. Seroczyńska była jeszcze o krok od złota na 1000 metrów - mając fantastyczny czas, gwarantujący pobicie rekordu świata, upadła wjeżdżając na ostatnią prostą, gdyż zahaczyła o grudkę lodu na torze.

Niewiele brakowało, a nasz pierwszy zimowy mistrz olimpijski w ogóle nie pojechałby na igrzyska do Sapporo. Wojciech Fortuna, bo oczywiście o nim mowa, znalazł się w kadrze niemalże w ostatniej chwili, "wepchnięty" do niej m.in. dzięki staraniom dziennikarzy. Okazało się, że decyzja o dołączeniu go do kadry była znakomita. Fortuna już na średniej skoczni zajął szóste miejsce, a następnie na dużym obiekcie wygrał fascynujący konkurs. Polak błysnął w pierwszej serii, gdy lądował najdalej ze wszystkich - wynik 111 metrów był w tamtych latach prawdziwym wydarzeniem. W drugiej kolejce było już źle, jednak żaden z najgroźniejszych rywali nie był w stanie oddać tego dnia dwóch równych i dalekich skoków - ci, którzy lądowali daleko za pierwszym razem, psuli drugie próby, i na odwrót. Fortuna został więc mistrzem olimpijskim!

Aż dwadzieścia lat trzeba było czekać na kolejne polskie medale zimowych igrzysk. Jak się okazało, ponownie zostały one wywalczone właśnie w skokach. W 2002 roku naszą jedyną, za to naprawdę wielką gwiazdą, był Adam Małysz. Zawodnik z Wisły nie zawiódł i ku radości milionów telewidzów (konkursu w Sapporo i wygranej Fortuny bezpośrednio w Polsce nie transmitowano!) zdobył w Salt Lake City dwa medale.

Czy Polacy w Soczi zdobędą więcej medali niż (6) w Vancouver?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (7)
 • sztabe 1 Zgłoś komentarz
  Na tych igrzyskach będzie mniej medali,ale te które uda się zdobyć będą bardziej wartościowe.
  • yes Zgłoś komentarz
   Ogólnir mówiąc sporty zimowe nie były domeną reprezentantów Polski. Dyskusja Kowalczyk - Małysz nie jest zasadna. Różne konkurencje i nigdy nie współzawodniczyli ze sobą.
   • swiss91 Zgłoś komentarz
    Chyba coś Ci się pomieszało w głowie. Teraz go nie przewyższa, a wtedy go przewyższała? - może jednym pucharem świata i Tour de Ski? Najlepszym Polskim sportowcem jest właśnie Adam
    Czytaj całość
    Małysz - no może Irena Szewińska. Nikt, powtarzam nikt nie dostarczył Polsce w zmaganiach na arenie międzynarodwej takich emocji jak właśnie On, takiej chwały. Pokonywał rywali w czasach swej świetności o głowę. Jest o klasę lepszy od Kowalczyk - nie wiem czy wiesz ale ma więcej złotych medali: 4-3 dla niego. Pozdrawiam.
    • justyna7 Zgłoś komentarz
     Małysz już po IO 2010 mógł się schować za Kowalczyk, już wtedy przewyższyła go swoimi sukcesami i pracą. Kowalczyk to najlepszy Polski sportowiec i wątpie aby ktoś powtórzył jej
     Czytaj całość
     sukcesy.
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×