Anastazja Kuzmina mistrzynią olimpijską w sprincie, Weronika Nowakowska-Ziemniak w czołówce

Anastazja Kuzmina została mistrzynią olimpijską w biathlonowym sprincie. Reprezentantka Słowacji nie dała żadnych szans rywalkom. Z dobrej strony pokazała się Weronika Nowakowska-Ziemniak.

Łukasz Witczyk

Urodzona w rosyjskim Tiumieniu Anastazja Kuzmina przeszła do historii biathlonu. Jest pierwszą w historii zawodniczką, która obroniła mistrzostwo olimpijskie. Reprezentantka Słowacji przed czterema laty w Vancouver sensacyjnie zdobyła złoty medal. Tym razem była zaliczana do grona faworytek, lecz jej forma nie wskazywała na to, żeby miała powtórzyć sukces.

Kuzmina na olimpijskich trasach w Soczi biegła jak natchniona, a w dodatku bezbłędnie strzelała. Kiedy wbiegła na metę, miała ponad 30 sekund przewagi nad drugą w klasyfikacji zawodniczką i jasne stało się, że złoty medal zdobędzie właśnie Kuzmina. Pomagały jej w tym najgroźniejsze rywalki. Gabriela Soukalova już na pierwszym strzelaniu popełniła trzy błędy i odpadła z rywalizacji o najwyższe cele. Czeszka ostatecznie zakończyła rywalizację na 29. pozycji.

Szybciej od Kuzminy biegły jeszcze Kaisa Makarainen i Daria Domraczewa, lecz obie myliły się na strzelnicy i nie miały szans, by walczyć o medale igrzysk olimpijskich. W szybkim tempie biegła Weronika Nowakowska-Ziemniak (siódmy czas biegu), a na metę Polka wbiegła z drugim czasem. 27-latka popełniła jeden błąd na strzelnicy, lecz trzeba przyznać, że był to minimalnie chybiony strzał. Szkoda, bo gdyby Polka była bezbłędna w tym elemencie, to zdobyłaby pierwszy medal dla Polski na igrzyskach w Soczi.

Przez kilka minut Nowakowska-Ziemniak była na miejscu medalowym. Najpierw wyprzedziła ją jednak Anais Bescond, a następnie Karin Oberhofer i marzenia o olimpijskim medalu musiały zostać odłożone. Ostatecznie Polka zakończyła bieg na 7. pozycji. Lepsze od 27-latki okazały się jeszcze Olga Wiłuchina, która zdobyła srebrny medal, Wita Semerenko (brązowy krążek) i Dorothea Wierer. Polscy kibice musieli się obejść smakiem, lecz dyspozycja Nowakowskiej-Ziemniak wskazuje, że może dostarczyć jeszcze wielu pozytywnych emocji w Soczi.

Dobrze spisała się Monika Hojnisz. 23-letnia biathlonistka z Chorzowa była bezbłędna na strzelnicy, lecz dużo straciła podczas biegu. Najmłodsza z naszych reprezentantek zajęła 21. miejsce. Poniżej oczekiwań spisały się Krystyna Pałka i Magdalena Gwizdoń. Pierwsza z nich zaliczyła jedno pudło na strzelnicy, nie najlepiej biegła i sklasyfikowana została na 33. miejscu. Z kolei Gwizdoń, która przed rokiem w Soczi wygrała zawody biathlonowego Pucharu Świata, pomyliła się dwukrotnie podczas strzelania, a i jej forma biegowa daleka była od ideału. Zajęła ona 40. lokatę. Tym samym wszystkie reprezentantki Polski wystartują w biegu pościgowym.