Najważniejszy start Justyny Kowalczyk - zapowiedź czwartkowych występów Polaków

Nie ma drugiej konkurencji, w której Justyna Kowalczyk wygrałaby tyle razy. Mowa tu oczywiście o biegu na 10 km stylem klasycznym. Czy w czwartek kontuzjowana Polka zdoła pokusić się o medal?

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Gdyby nie złamanie stopy niemalże w ciemno można by zakładać, że szanse na miejsce w pierwszej trójce są ogromne. Justyna Kowalczyk od lat jest prawdziwą królową tej konkurencji, szczególnie gdy rozgrywana jest ona ze startem indywidualnym, a tak właśnie będzie w czwartek. Na początku tego sezonu Polka odniosła w niej piękne zwycięstwo w Lillehammer, gdzie nie dała szans wszystkim Norweżkom z Marit Bjoergen na czele. W pełni sił mogłaby szykować się na powtórkę tego scenariusza także w Soczi, jednak z kontuzją liczba znaków zapytania jest duża. Kowalczyk nie kryje optymizmu i zapowiada walkę. Jej start jest bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem z polskiego punktu widzenia jeśli chodzi o czwartkowe konkurencje igrzysk. Na 10 kilometrów pobiegną ponadto Kornelia Kubińska i Paulina Maciuszek.

Czterech naszych reprezentantów wystąpi o 15:00 w biathlonowym biegu na 20 kilometrów. Są to Grzegorz Guzik, Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Słonina (dla którego ten start będzie olimpijskim debiutem) i Łukasz Szczurek. Nasi zawodnicy mocno ustępują biegowo rywalom i szans upatrywać mogą tylko w bardzo dobrym strzelaniu. Nawet wówczas trudno jednak będzie zakładać miejsce wyższe niż w połowie stawki.

Również na 15:00 zaplanowana jest kolejna rywalizacja panczenistek. Na dystansie 1000 metrów powalczą dwie Polki: Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska. Na nasze zawodniczki liczymy jednak przede wszystkim w rywalizacji drużynowej przedostatniego dnia igrzysk, gdy będą bronić medalu z Vancouver. M.in. wtedy na starcie ponownie stanie Katarzyna Bachleda-Curuś, która zrezygnowała z czwartkowego występu.

O 17:15 rozpoczną się zmagania sztafet w saneczkarstwie. Każdy zespół składać się będzie z jedynki kobiecej, jedynki męskiej i dwójki męskiej. W naszej reprezentacji wystąpią Ewa Kuls lub Natalia Wojtuściszyn, Maciej Kurowski oraz Karol Mikrut i Patryk Poręba.

Na zakończenie dnia przyjdzie czas na emocje związane ze skokami narciarskimi. Na razie jest to jeszcze wprawdzie pora treningów, ale i tak każdy występ Macieja Kota, Dawida Kubackiego, Kamila Stocha, Jana Ziobry i Piotra Żyły będzie ciekawił polskich kibiców. W przypadku Kubackiego i Żyły treningi będą o tyle istotne, że to właśnie po ich zakończeniu trener Łukasz Kruczek wskaże kto z tej dwójki wystąpi w piątkowych kwalifikacjach do sobotniego konkursu. Wszystko wskazuje na to, że znów będzie to Kubacki, który w środę na treningach był zdecydowanie lepszy od swojego kolegi z kadry.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas.

Program czwartkowych startów Polaków w olimpijskich finałach:

11:00 - biegi narciarskie: 10 kilometrów kobiet stylem klasycznym (Kowalczyk, Kubińska, Maciuszek)
15:00 - biathlon: bieg indywidualny na 20 kilometrów mężczyzn (Guzik, Pływaczyk, Słonina, Szczurek)
15:00 - łyżwiarstwo szybkie: 1000 metrów kobiet (Czerwonka, Złotkowska)
17:15 - saneczkarstwo: sztafeta (Kus lub Wojtuściszyn, Kurowski, Mikrut i Poręba)

Łyżwiarze nie zachwycili - podsumowanie środowych startów Polaków w Soczi

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany) (link sponsorowany)

Czy Justyna Kowalczyk zdobędzie medal w biegu na 10 km stylem klasycznym?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×