Mario Matt najlepszy w slalomie na zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi

Mario Matt został mistrzem olimpijskim w slalomie mężczyzn na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Srebrny medal wywalczył Marcel Hirscher, brązowy zaś - Henrik Kristoffersen.
Piotr Ziemka

Urodzony 9 kwietnia 1979 roku Mario Matt w pierwszym przejeździe uzyskał najlepszy czas, a w drugim miał szósty rezultat. Doświadczony Austriak w sezonie 2013/2014 wygrał w Val d'Isere slalom zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Podczas inauguracji sezonu w Levi stanął na drugim stopniu podium. Matt wygrał mistrzostwa świata w slalomie w 2001 oraz w 2007 roku. W MŚ 2013 był trzeci.

Z dziewiątego miejsca zajmowanego po pierwszej rundzie na drugie awansował aktualny mistrz świata - Marcel Hirscher. Duży awans zaliczył również Henrik Kristoffersen, który na półmetku rywalizacji był piętnasty.

Pierwszego przejazdu nie ukończyło dwóch doświadczonych Austriaków - Reinffried Herbst oraz Benjamin Raich, a drugiego - Mattias Hargin (drugi po pierwszej serii), Felix Neureuther (wicemistrz świata z 2013 roku) i Giuliano Razzoli (obrońca tytułu mistrza olimpijskiego).

24. lokatę zajął Michał Jasiczek. Polak miał 45. wynik w pierwszej rundzie, a 23. - w drugiej. Pierwszego przejazdu nie ukończył Maciej Bydliński, drugiego zaś - Mateusz Garniewicz.

• samowar Zgłoś komentarz
    Drugi przejazd świetnie też pojechał Słoweniec Adam Zampa, bardzo długo stał na podium.
    • Gabi Zgłoś komentarz
      Wspaniała pogoń Kristoffersena. Młody Norweg pojechał dziś świetne zawody. Marcel Hirscher może czuć sie zawiedziony. Był niemalże pewniakiem do złota i nie wytrzymał ciśnienia.
      Czytaj całość
      Żartobliwie można stwierdzić, że Austriakowi przydałaby się rozmowa na temat radzenia sobie z presją z wczorajszą zwyciężczynią slalomu pań. Zwycięstwo Matta to kolejna mała niespodzianka tych IO.
      • Szymonn Zgłoś komentarz
        Niesamowicie trudna trasa drugiego przejazdu. Pan Kostelić tradycyjnie nie ułatwił zadania zawodnikom. Trasa była trudna jak przystało na IO. Brawo dla Matta. Co za klasa, co za spokój.
        Zasłużył na zwycięstwo swoją dobra jazdą i wspaniałe podsumowanie jego kariery. Mina Hirschera po zakończeniu zawodów była bezcenna. Jak on chciał to wygrać. Dominuje w zawodach PŚ i gdy przychodzi do najważniejszych zawodów przegrywa złoty medal. Od zawodów podczas IO w Vancouver, gdzie zajął 5 miejsce, w slalomie startował 40 razy (wliczając w to zawody PŚ, mistrzostwa świata i inne). 27 razy stanął na podium, w tym 13 razy wygrał; 11 razy był na drugim miejscu i 3 razy trzeci. Tylko pięć razy nie ukończył zawodów i 4 razy został zdyskwalifikowany w ciągu 4 lat. Tylko 3 razy był poza czołową 10 zawodów slalomowych. Trudno mu się nie dziwić, że interesował go tylko złoty medal. Gratulacje również dla Kristoffersena za wspaniały awans. Norweg po raz kolejny udowodnił, że jest wielkim talentem. W zawodach PŚ debiutował w 2012 roku. Nie ukończył pierwszego przejazdu slalomu. W tym sezonie 4 razy na podium w slalomie, w tym jedno zwycięstwo. Wielki talent. Podobnie jak Shiffrin może już niedługo zdominować zawody PŚ. Nie tylko w slalomie, ale i w gigancie. W którym także jest coraz lepszy.
        • 2przemek7_kapitan_M11 Zgłoś komentarz
          Lubiłem pojedynki Thomasa Sykory i jego imiennika Stangassinegra. Dziś aż takich tuzów nie widzę.
          • yes Zgłoś komentarz
            Nie ukończył pierwszego przejazdu zawodów 55-letni Hubertus von Hohenlohe reprezentant Meksyku - najstarszy uczestnik igrzysk olimpiskich w Soczi. Po pierwszym przejeźdie napisałem:
            znalazłem na stronie FIS wyniki na żywo: "rank- BIB113 VON HOHENLOHE Hubertus MEX DNF"...
            • Jedna Bramka Zgłoś komentarz
              I dobrze że wygrał Matt , pokazał młodemu Hirscherowi że jeszcze trochę mu brakuje do złotego medala.