Polska niedziela w Lidze ACB: Mateusz Ponitka i Adam Waczyński w akcji

W środku tygodnia występujący na parkietach Ligi ACB Polacy błysnęli formą. Czasu na świętowanie jednak nie mają, już w weekend czekają ich kolejne spotkania. Mecze z udziałem Mateusza Ponitki (Iberostar) i Adama Waczyńskiego (Unicaja) w Sportklubie.

Jacek Żytnicki
Ponitka jest jednym z liderów Iberostaru w tym sezonie Facebook / Club Baloncesto 1939 Canarias / Ponitka jest jednym z liderów Iberostaru w tym sezonie

Unicaja wysoko zwyciężając w dwóch pierwszych kolejkach została liderem tabeli. Adam Waczyński wystąpił w obu spotkaniach, choć pierwszego z nich nie zaliczy raczej do udanych. Polak w wyjazdowym starciu z Murcią zdobył tylko dwa punkty, ale miał stuprocentową skuteczność rzutów. Zebrał też w ataku jedną piłkę, a na parkiecie spędził w sumie nieco ponad 10 minut. W czwartek w meczu z Burgos „Waca” grał już 21 minut, otrzymał więcej zadań ofensywnych, co przełożyło się również na jego indywidualne statystyki. Polak zakończył spotkanie z dorobkiem 12 punktów, aż trzykrotnie trafiając zza linii 6,25 cm (przy skuteczności 50%, 3/6), trafił też jeden rzut wolny (1/2) i jeden rzut z gry (1/2). Ponadto zapisał na swoim koncie dwie zbiórki (obie w obronie).

W niedzielę Unicaja bronić będzie pozycji lidera w Fuenlabradzie (na żywo w Sportklubie o godz. 12.30). Miejscowi, podobnie jak ekipa z Malagi, wygrali dwa pierwsze mecze i mają zakusy na trzecie zwycięstwo. Najpierw pokonali Bilbao, następnie Morabanc (w ekipie z Andory dobry występ zaliczył Przemysław Karnowski) i rozpoczęli sezon najlepiej od lat. Montakit, choć zagra przed własną publicznością, nie będzie jednak faworytem, mocniejsza kadrowo i lepiej poukładana Unicaja wie bowiem jak zwyciężać w podmadryckiej Fuenlabradzie: z pięciu ostatnich wyjazdów aż czterokrotnie wracała stąd z tarczą.

Na wyjeździe zagra w najbliższy weekend również Valencia i podobnie jak Unicaja będzie faworytem. Mistrzowie kraju, którzy sezon rozpoczęli od dwóch zwycięstw, zmierzą się z również niepokonanym w bieżących rozgrywkach Iberostarem Tenerife (premiera w Sportklubie w niedzielę o godz. 22.15). Goście bilans 2:0 w dużej mierze zawdzięczają Mateuszowi Ponitce, który zwłaszcza w środowej potyczce z Murcią błysnął formą. Polak nie wyszedł wprawdzie w pierwszej piątce, ale na parkiecie spędził ponad 22 minuty. W tym czasie zdobył 20 punktów (6/8 z gry, w tym 5/5 z rzutów wolnych) i był najskuteczniejszym zawodnikiem całego spotkania.

W meczu z Murcią Ponitka był ojcem zwycięstwa, dobrą formę zaprezentował już jednak w swoim debiucie w Lidze ACB w Burgos. Tamto spotkanie zakończył z dorobkiem ośmiu punktów i czterech zbiórek (po dwie w obronie i ataku), solidnie spisywał się także w defensywie. Jeśli z każdym kolejnym meczem forma naszego kadrowicza będzie rosła w niedzielę Valencia ma się czego obawiać…