Polacy walczą o olimpijskie paszporty do Tokio. Na żywo w Sportklubie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Sander van der Borch / medemblikregatta.org / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Sander van der Borch / medemblikregatta.org / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

Niemal 1400 żeglarzy z 90 krajów, a wśród nich blisko 40-osobowa ekipa z Polski, rywalizuje w duńskich Aarhus w MŚ klas olimpijskich w żeglarstwie, będącymi jednocześnie kwalifikacją na IO w Tokio. Od 9 do 12 sierpnia na żywo wyłącznie w Sportklubie.

Jako pierwsi w polskiej ekipie do rywalizacji przystąpili zawodnicy klas Finn oraz 470 – oni bowiem ścigają się już od 2 sierpnia, a 9 zakończą zmagania. W Finnie o medale światowego czempionatu walczą Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i Andrzej Romanowski (AZS Poznań), a w 470 brązowe medalistki mistrzostw Europy Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń/WCSS).

Najliczniej reprezentowana będzie windsurfingowa klasa RS:X, w której w dniach 5-12 sierpnia powalczy aż dziesięcioro Polaków: Zofia Klepacka (Legia Warszawa), Kamila Smektała (YKP Warszawa), Maja Dziarnowska, Małgorzata Białecka, Karolina Lipińska (wszystkie SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk) oraz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), Paweł Tarnowski (SKŻ), Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj DKŻ Dobrzyń).

Taki sam termin rywalizacji mają katamarany klasy Nacra 17, a w Aarhus pojawią się dwa polskie duety: Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska oraz Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (wszyscy UKS Navigo Sopot). Obie załogi zostały utworzone dopiero w tym roku, więc każda impreza to dla nich możliwość zebrania bezcennego doświadczenia.

W dniach 3-10 sierpnia ścigać się będą klasy Laser Standard i Laser Radial, a do walki w tych konkurencjach przystąpią: Agata Barwińska (MOS SSW Iława), Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Anna Brzozowska (CŻ Szczecin) oraz Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz, Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin) i Dawid Kania (ŻLKS Poznań).

Natomiast od 4 do 11 sierpnia o przepustki na igrzyska ubiegać się będą klasy 49er i 49erFX. W tej pierwszej wystąpią dwie polskie załogi, które regularnie zajmują wysokie pozycje w regatach międzynarodowych. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zostali w lipcu wicemistrzami Europy, a czwarte miejsce w tych samych zawodach zajęli wówczas Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk).

Wśród kobiet wystartują coraz lepiej radzące sobie Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które na wspomnianych mistrzostwach kontynentu uplasowały się na ósmej pozycji. W bieżącym sezonie dobrze spisują się także siostry Madeleine i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn), które w Aarhus mogą nas miło zaskoczyć.

Podczas tej imprezy kwalifikacje na igrzyska do Tokio uzyska 18 państw w klasie Laser Radial, 14 w Laserze Standardzie, 11 w klasie RS:X kobiet, dziesięć w RS:X mężczyzn i po osiem w pozostałych konkurencjach.

W dniach 9-12 sierpnia wszystkie wyścigi kibice w naszym kraju zobaczą na żywo wyłącznie w Sportklubie. Początek każdej z tych transmisji o godz. 13.30.

ZOBACZ WIDEO: Słaby występ polskich ekip w Walencji, triumf North

Źródło artykułu: