Po raz ostatni nasz klub grał w LM 20 lat temu. Tak wtedy wyglądała Polska

Zdjęcie okładkowe artykułu: Facebook /  /
Facebook / /
zdjęcie autora artykułu

Legia Warszawa zapewniła sobie udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Wreszcie - można powiedzieć, bowiem polskiego zespołu na tym etapie rozgrywek nie było od 20 lat. Niby niewiele, ale nasz kraj zmienił się nie do poznania.

W tym artykule dowiesz się o:

Fot. newspix.pl
Fot. newspix.pl

Nieco starsi kibice pamiętają emocjonujące mecze Widzewa Łódź z Broendby IF, a potem w grupie z Atletico Madryt oraz Borussią Dortmund (zdjęcie z meczu z niemiecką drużyną - od lewej: Mirosław Szymkowiak, Marek Citko, Mathias Sammer) i Steauą Bukareszt. Był sezon 1996/1997. Mistrz Polski co prawda nie awansował dalej, ale pocieszaliśmy się, że przecież łodzianie mają taką drużynę, że wystarczy dokupić kilku zawodników i za rok może być jeszcze lepiej.

Nie było. I to przez kolejnych dwadzieścia lat. Polskie zespoły zaliczały kolejne słabe lub kompromitujące występy. Dopiero teraz, po dwumeczu z Dundalk, Legia Warszawa zapewniła sobie udział w fazie grupowej.

Niektórych kibiców, którzy dzisiaj czytają o meczach Legii, nie było jeszcze na świecie, kiedy Widzew walczył w Lidze Mistrzów. Zobaczcie, jak wyglądała Polska dwadzieścia lat temu. Oto nasz subiektywny przewodnik po naszym kraju połowy lat 90. ubiegłego wieku. Aż się łezka w oku kręci.

Fot. Facebook
Fot. Facebook

Telewizja

W tamtym czasie królowały dwa teleturnieje: "Koło Fortuny" już ze Stanisławem Mikulskim w roli prowadzącego i "Va Banque" z Kazimierzem Kaczorem (gdzie prawidłową odpowiedzią było... odpowiednie ułożenie pytania).

W telewizji wyemitowano również debiutancki odcinek kultowego potem "Disco Polo Live", Polacy w 1996 roku ekscytowali się także m.in. pierwszym losowaniem Multilotka i okrzykiem "Hej, hej, tu NBA" z programu prowadzonego przez Włodzimierza Szaranowicza i Ryszarda Łabędzia.

Fot. Facebook
Fot. Facebook

Samochody

Kiedy spojrzymy na ceny na stacji paliw z 1996 roku, zaczynamy tęsknić za tamtymi czasami. Na ulicach królowały wtedy m.in. Polonez (w tym hitowa wersja Caro), "maluchy" czy Cinquecento. Właśnie te ostatnie auta - jako nagrody - odebrała trójka złotych medalistów z IO w Atlancie: Ryszard Wolny, Renata Mauer i Robert Korzeniowski.

Autami roku 1996 zostały: Fiat Bravo i Fiat Brava. W 1997 roku pojawił się na polskich drogach Daewoo Lanos, dziś wyśmiewany, wtedy - namiastka luksusu.

Fot. Facebook
Fot. Facebook

Polska liga

W polskiej ekstraklasie - w sezonie 1996/1997 - występowały takie zespoły jak Raków Częstochowa, Sokół Tychy czy Hutnik Kraków. Rozgrywek nie dokończyła nie tylko drużyna z Tychów (wycofała się po 26. kolejce), ale także Śląsk Wrocław (zrezygnował po 31. kolejce).

Królem strzelców został Mirosław Trzeciak z ŁKS (18 goli), a prawo startu w Pucharze UEFA zapewniła sobie Odra Wodzisław, dzięki temu, że Legia zdobyła Puchar Polski i mogła wystąpić w Pucharze Zdobywców Pucharów. A spoza piłki? 17 marca 1996 roku Adam Małysz wygrał pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata w Oslo.

Fot. Facebook
Fot. Facebook

Komputery i internet

Kogo było stać, to kupował Play Station, które w 1996 roku pierwszy raz ukazało się na rynku. Królowały jednak tradycyjne "pecety", niekiedy z dodatkową wysuwaną "kieszenią" i Windows 95 na ekranach.

Na nich triumf święciły niezapomniane do dziś gry: Duke Nukem, Quake i przede wszystkim Diablo, którego premiera ostatniego dnia 1996 roku była rewolucją w świecie komputerowych graczy.

Na zdjęciu widzicie, jak wyglądała strona Wirtualnej Polski w listopadzie 1996 roku.

Fot. Facebook
Fot. Facebook

Telefony komórkowe

Mieliśmy zarówno "cegły", jak i już pierwsze telefony, które przypominały późniejsze modele. Na rynku w 1996 roku pojawiły się Plus i Era. Ceny co prawda były wciąż zabójcze (jeden SMS kosztował ok. 3 zł), ale opcja "pierwsze pięć sekund rozmowy za darmo" pozwalała nauczyć się komunikacji w ekspresowym tempie.

Nowością był telefon Motorola StarTAC, który jako pierwszy miał opcję z wibracją i klapkę, ale prawdziwa odmiana to pierwszy "Snake" dostępny od 1997 roku w Nokii 6110 (na zdjęciu).

Fot. Facebook
Fot. Facebook

Hipermarkety

Rok 1996 był wyjątkowy, bo na polskiej ziemi debiutowały Auchan i Geant (wykupiony potem przez Real, którego z kolei przejął Auchan), Leclerc pojawił się rok wcześniej, Carrefour rok później. Dla Polaków był to szok, a prasa rozpisywała się o ogromnych kolejkach pod pierwszymi hipermarketami.

W całym kraju powstawały również galerie handlowe. W 1996 roku rozpoczęła się budowa pierwszej z polskim kapitałem, warszawskiego "Landu" (otwarta w 1999).

Fot. YouTube
Fot. YouTube

Politycy

Od 1995 roku prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, który pokonał Lecha Wałęsę. Kwaśniewski, kandydat postkomunistów, kandydował pod hasłem "Wybierzmy przyszłość", a wsławił się m.in. występem w teledysku zespołu Top One "Ole Olek" (zdjęcie powyżej). Oprócz nich startowali m.in. Jacek Kuroń, Janusz Korwin-Mikke, Kazimierz Piotrowicz (reklamował lecznicze wkładki do butów i leczące z nowotworów materace), Andrzej Lepper czy Jan Pietrzak.

W 1997 roku odbyły się wybory do sejmu, które wygrała Akcja Wyborcza "Solidarność" wyprzedzając Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unię Wolności. Do dzisiaj przetrwało tylko SLD. Choć w sejmie tej partii na próżno szukać.

Fot. newspix.pl
Fot. newspix.pl

Muzyka

Czego słuchaliśmy w 1996 czy 1997 roku? Oto przykłady z list przebojów: Los Del Rio "Macarena", The Fugees "Ready or Not", Spice Girls "Wannabe", Myslovitz "Peggy Brown". Andrzej Piaseczny "Niecierpliwi", Anita Lipnicka "Wszystko się może zdarzyć", Varius Manx "Orła cień", Elton John "Candle In The Wind", U2 „Discotheque”, The Rolling Stones "Anybody Seen My Baby".

Na zdjęciu widzicie zespół Boys, który śpiewał m.in. utwór "Chłop z Mazur". Kto z was pamięta jeszcze te piosenki?

Fot. Facebook
Fot. Facebook

Ulice

Polacy wkroczyli odważnie w świat mody lat 90., a trendy płynęły oczywiście z telewizji satelitarnej. Spodnie zwężane ku dołowi, odsłaniające brzuch "topy" (za Spice Girls), szerokie bluzy z nadrukami zespołów, ortalionowe dresy, ogrodniczki czy poszarpane dżinsy - to się nosiło w tamtym czasie.

Na ulicach zaś królowały czerwone Ikarusy, nieśmiertelne autobusy komunikacji miejskiej, które można gdzieniegdzie spotkać jeszcze dzisiaj.

Źródło artykułu:
Komentarze (6)
Anna Nowak
27.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
pamietam legie w lidze mistrzow mialem 15 lat ,drugi sukces polaków bo pierwszy przezylem w 1992 mialem 12 lat i srebro w Barcelonie,minelo 20 lat sukcesy mielismy mierne zeby niepowiedziec ze Czytaj całość
avatar
zaamael
27.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
hej hej tu NBA było od sezonu 93/94  
Wiktor Dolinowski
26.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Tak jak nie każdą drużynę stać nawet na 1 ligę, mecze, wyjazdy, treningi za granicą i cała ta infrastruktura, tym baridziej nie pchamy się za granicę, to musi się opłacać. Zwykły rachunek ekono Czytaj całość
avatar
tyran
26.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Piękne czasy.. :) Oddałbym prawie wszystko by cofnąć się do początku lat 90-ch :)  
avatar
EneMene
26.08.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jest i Raków Częstochowa