W tym artykule dowiesz się o:
[tag=1349]
Andrzej Gołota[/tag] Wiek: 48 lat Bokser, były czterokrotny pretendent do tytułu mistrza świata Rekord zawodowy: 41 zwycięstw, 9 porażek, 1 remis Największa wypłata za walkę w USA: około 3,5 miliona dolarów*
Andrzej Gołota w swojej bogatej karierze miał kilka kasowych pojedynków o wielką stawkę. Największą z wypłat zgarnął on przy okazji walki z Mikiem Tysonem w październiku 2000 roku. Wówczas Polak miał zarobić sumę w granicach aż 3,5 miliona dolarów!
Polak duże pieniądze zainkasował też przy okazji starcia Lennoxem Lewisem w październiku 1997 roku. Wówczas stawką pojedynku był pas wagi ciężkiej federacji WBC. "Andrew" niestety dłużej wychodził do ringu, niż w nim przebywał. Polak za szybką przegraną, przez nokaut w 1. rundzie, zgarnął jednak kwotę w granicach 2 milionów dolarów.
*dane są zbliżone do kwot, które otrzymali zawodnicy. W zestawieniu ujęto tylko tych wojowników, którzy w USA zarobili kwotę przekraczającą 20 tysięcy dolarów
Tomasz Adamek Wiek: 40 lat Bokser, były mistrz świata w wadze junior ciężkiej i półciężkiej, pretendent do tytułu mistrza świata w wadze ciężkiej Rekord zawodowy: 50 zwycięstw, 5 porażek Największa wypłata za walkę w USA: około 500 tysięcy dolarów
Tomasz Adamek, choć za oceanem spędził większość czasu swojej zawodowej kariery, to największe pieniądze zarobił za starcie w Polsce - z Witalijem Kliczką w 2011 roku.
W Stanach Zjednoczonych "Góral" największe gaże miał uzyskać po walkach z Paulem Briggsem i Chrisem Arreolą (po 150 tysięcy dolarów), a za trzecią obronę mistrzowskiego tytułu w wadze półciężkiej z Chadem Dawsonem nawet 500 tysięcy dolarów, choć nie są to potwierdzone dane. Z kolei za pojedynek ze starszym z braci Kliczko, o pas mistrza świata WBC, pięściarz z Gilowic zgarnął w granicach 3 milionów.
Andrzej Fonfara Wiek: 28 lat Bokser, były pretendent do tytułu mistrza świata w wadze półciężkiej Rekord zawodowy: 28 zwycięstw, 4 porażki Największa wypłata za walkę w USA: ponad 400 tysięcy dolarów
Kariera Andrzeja Fonfary w ostatnich latach nabrała tempa w USA. "Polski Książe" pomimo przegranej z Joe Smithem Jr, nadal utrzymuje się w czołówce rankingów wagi półciężkiej. Pięściarz pochodzący z Warszawy do tej pory największe wypłaty zgarnął za starcia z Julio Cesarem Chavezem Jr i Nathanem Cleverlym.
Za wygraną przez nokaut z Chavezem w maju 2015 roku Fonfara miał otrzymać kwotę w graniach 400 tysięcy dolarów. Jak zapewniał polski bokser, suma ta została podniesiona przy okazji jego pojedynku z Nathanem Cleverlym sześć miesięcy później.
Artur Szpilka Wiek: 27 lat Bokser, były pretendent do tytułu mistrza świata w wadze ciężkiej Rekord zawodowy: 20 zwycięstw, 2 porażki Największa wypłata za walkę w USA: ponad 250 tysięcy dolarów Artur Szpilka w Stanach Zjednoczonych rozwinął się jako bokser i w grudniu 2015 roku otrzymał życiową szansę walki o tytuł mistrza świata w wadze ciężkiej z Deontayem Wilderem. Za pojedynek z "Brązowym Bombardierem" Polak otrzymał również największą wypłatę w karierze.
Artur Szpilka za porażkę z Wilderem w 9. rundzie zgarnął kwotę w granicach 250 tysięcy dolarów oraz premię za sprzedaż praw telewizyjnych z walki do Polski.
Jan Błachowicz Wiek: 33 lata Zawodnik MMA, były mistrz KSW, obecnie występujący w federacji UFC Rekord zawodowy: 19 zwycięstw, 5 porażek Największa wypłata za walkę w USA: 36,5 tysiąca dolarów
Jan Błachowicz to jeden z najlepszych polskich zawodników MMA. Były czempion KSW spełnia obecnie swoje marzenia rywalizując w najlepszej organizacji na świecie, UFC. Tam zarabia dobre pieniądze, które jednak odbiegają od wypłat czołowych polskich bokserów.
Błachowicz w Stanach Zjednoczonych walczył do tej pory tylko raz i przegrał z Coreyem Andersonem na gali UFC 191. Pomimo porażki "Cieszyński Książę" zarobił aż 34 tysięcy dolarów plus dodatkowe 2,5 tysiąca od Reeboka, głównego sponsora UFC.
Karolina Kowalkiewicz Wiek: 30 lat Zawodniczka MMA, była mistrzyni KSW, obecnie występująca w federacji UFC Rekord zawodowy: 9 zwycięstw, 0 porażek Największa wypłata za walkę w USA: 28,5 tysiąca dolarów
Karolina Kowalkiewicz idzie jak burza w UFC. Polka do tej pory wygrała dwa pojedynki i jest na dobrej drodze do mistrzowskiej walki w wadze słomkowej. Jak na razie łodzianka w USA walczyła dwukrotnie, na gali Invicta FC 9 oraz na UFC on Fox 17 w Orlando.
Polka za debiut w UFC i wygraną nad Randą Markos zarobiła 26 tysięcy dolarów (13 tysięcy podstawy + bonus za wygraną). Dodatkowo Kowalkiewicz otrzymała 2,5 tysiąca od Reeboka, stałego sponsora amerykańskiej organizacji.
Joanna Jędrzejczyk Wiek: 28 lat Zawodniczka MMA, mistrzyni UFC w wadze słomkowej Rekord zawodowy: 12 zwycięstw, 0 porażek Największa wypłata za walkę w USA: 300 tysięcy dolarów
Jędrzejczyk jako zawodniczka MMA udowadnia, że walcząc na najwyższym poziomie kobiety również mogą zarabiać godziwe pieniądze. Polka za drugi pojedynek z Claudią Gadelhą zainkasowała łącznie aż 300 tysięcy dolarów.
Na wypłatę olsztynianki złożyło się kilka sum. Za samo wyjście do walki Joanna Jędrzejczyk otrzymała 110 tysięcy, a drugi tyle należało jej się za wygraną. UFC nagrodziło swoją mistrzynię również dodatkowym bonusem za walkę wieczoru gali w Las Vegas (50 tysięcy), a firma Reebok przelała na konto Polki aż 40 tysięcy