Polski arcymistrz przegrał z… ośmiolatkiem. Ten pojedynek przeszedł do historii

Ma osiem lat i już został okrzyknięty szachowym geniuszem. Pochodzący z Singapuru Ashwath Kaushik w tak młodym wieku pokonał polskiego arcymistrza, 37-letniego Jacka Stopę.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Ashwath Kaushik i Jacek Stopa (w kółku) Facebook / Singapore Chess Federation / platforma X / Jacek Stopa / Ashwath Kaushik i Jacek Stopa (w kółku)
"Do młodzieży świat należy" - to popularne hasło można śmiało wykorzystać do tego, co dzieje się w ostatnim czasie w światowych szachach.

12 lutego w Belgradzie mający osiem lat i jedenaście miesięcy Leonid Ivanović z Serbii ograł 59-letniego Bułgara Milko Popcheva. Został pierwszym graczem w historii, który ograł arcymistrza w partii szachów klasycznych.

Ten wynik to już jednak historia, bowiem tydzień później - w niedzielę 18 lutego - pobił go Ashwath Kaushik. Jak podaje "Singapore Star" po trzygodzinnej partii szachów w szwajcarskim Burgdorfer Stadthaus-Open pokonał on 37-letniego naszego arcymistrza Jacka Stopę. Polak dzierży ten tytuł od 2015 roku.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Nie uwierzysz. Sochan pokazał, co jadł przed meczem

Młody Kaushik spektakularny triumf odniósł mając osiem lat i sześć miesięcy. - To bardzo ekscytujące uczucie i niesamowite, że mogłem pokonać mojego pierwszego arcymistrza - przyznał w rozmowie z "Singapur Star". - Jestem z siebie bardzo dumny - dodał.

Jak wyglądała historia Ashwatha Kaushika? Przygodę z szachami rozpoczął mając zaledwie cztery lata. W ciągu zaledwie kilku miesięcy już nie miał sobie równych w swoim otoczeniu. Jak przyznali rodzice w rozmowie z "The Star", obecnie gra po dwie godziny w tygodniu i po 6-7 godzin - każdego dnia - w weekendy.

- To naprawdę zabawne i pomaga rozwijać się mózgowi. Stajesz się mądrzejszym, ponieważ w szachach potrzeba dużo myślenia, aby znaleźć najlepsze ruchy - przyznał sam zainteresowany.

Zobacz także:
Został nazwany "ogórkiem". Oto reakcja Chalidowa
Zwyzywała go, a on ją okłamał. Tak się poznali. Od 10 lat są małżeństwem

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×