Do Rosji nie może wrócić. Trafił na listę "terrorystów"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  / Garri Kasparow i Włądimir Putin (w kółku)
Getty Images / / Garri Kasparow i Włądimir Putin (w kółku)
zdjęcie autora artykułu

- Wojna jest zbrodnicza, reżim jest nielegalny, Krym jest ukraiński - mówił Garri Kasparow. W Rosji stał się wrogiem. Został wpisany na rządową listę "terrorystów i ekstremistów".

W tym artykule dowiesz się o:

Były arcymistrz szachowy Garri Kasparow od początku wojny w Ukrainie ostro wypowiadał się na temat reżimu Władimira Putina.

Przypomnijmy, że ten rozpoczął wojnę ponad dwa lata temu. Dokładnie 24 lutego 2022 roku. Niestety trwa ona aż do chwili obecnej, a końca... nie widać.

- Dla Putina Ukraina jest taka sama jak Polska dla Stalina. Nie rozpoznaje Ukrainy jako państwa - mówił Kasparow w marcu 2022 roku.

ZOBACZ WIDEO: "Awaria transmisji". Ludzie przecierali oczy ze zdumienia

Wiadomo, że Putin nie uznaje sprzeciwu i krytyki. Kasparow szybko więc znalazł się na czarnej liście. Teraz jego sytuacja stała się jeszcze trudniejsza.

Najnowsze wieści na jego temat przekazała Polska Agencja Prasowa powołując się na Radio Swobodę. "Rosyjski były arcymistrz szachowy, a obecnie opozycjonista Garri Kasparow został w środę wpisany na listę "terrorystów i ekstremistów", prowadzoną przez Federalną Służbę Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring)" - czytamy.

Wobec Kasparowa, ale i jego współpracownika Iwana Tiutrina, zostało wszczęte postępowanie karne "dotyczące uczestnictwa w działaniach o charakterze terrorystycznym". Więcej szczegółów jednak nie ujawniono.

Czy na 60-latku zrobi to wrażenie? To nie pierwsza decyzja rosyjskiego rządu skierowana w Kasparowa, który po zakończeniu kariery stał się jednym z liderów opozycji w stosunku do Putina. Między innymi w maju 2022 roku znalazł się na liście tzw. "agentów zagranicznych".

Garri Kasparow to niewątpliwie jeden z najlepszych szachistów w historii. Był wielokrotnym mistrzem świata i pierwszym szachistą, który przekroczył granicę 2800 punktów rankingowych. Na stałe mieszka poza granicami Rosji.

Zobacz także: Nie wpuszczą ich na ceremonię otwarcia IO "Pomnik Putina" się sypie. Nawet nie próbują go ratować

Źródło artykułu: WP SportoweFakty