Polska rezygnuje z organizacji Pucharu Świata. Wszystko przez Rosjan

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Devin Manky / Na zdjęciu: rosyjska florecistka Polina Kozajewa
Getty Images / Devin Manky / Na zdjęciu: rosyjska florecistka Polina Kozajewa
zdjęcie autora artykułu

Puchar Świata w szermierce nie odbędzie się w Poznaniu. Polski Związek Szermierczy wycofał się z organizacji, gdy międzynarodowa federacja zmusiła go do tego, by do zawodów dopuścić Rosjan - informuje "Przegląd Sportowy Onet".

W dniach 21-23 kwietnia w Poznaniu miały odbyć się zawody PŚ w szermierce kobiet, które będą pierwszymi zaliczanymi do kwalifikacji olimpijskich Paryż 2024. Polski Związek Szermierczy (PZSzerm), razem z Ministerstwem Sportu i Turystyki, wyraził wstępną zgodę na start w imprezie rosyjskich i białoruskich sportsmenek. Postawił jednak warunki, których nie zaakceptowano.

Rosjanki i Białorusinki (a także trenerzy i członkowie sztabów) musieliby podpisać oświadczenie, w którym zadeklarują, że m.in. nie popierają wojny reżimu Putina w Ukrainie (inwazja zbrojna trwa od 24 lutego 2022 r.) oraz nie są zatrudnieni w wojskowych i narodowych organach bezpieczeństwa.

Taki warunek zbulwersował Rosjan, którzy szukali pomocy w Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). Ta przesłała do polskiego związku pismo, w którym jasno postawiła sprawę udziału Rosjan i Białorusinów w zawodach.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: bus utknął w błocie, a wtedy piłkarze... Zobacz to sam!

- Dostaliśmy aroganckie pismo od FIE, że to oni są wyłącznym decydentem, kto do Polski wjedzie i, że mamy 48 godzin na przygotowanie wszystkiego, włącznie z wizami. W związku z tym wycofujemy się z organizacji. W żadnym kraju się tak to nie odbywa - powiedział wyraźnie zdenerwowany wiceprezes Polskiego Związku Szermierczego, Adam Konopka.

Wcześniej Rosjanie protestowali przeciwko warunkom narzuconym przez Polaków. - Polski związek zapomniał, że ​​jest federacją sportową, a nie polityczną. Niestety, wszystko się tu miesza. Oczekują składania takiego oświadczenia, jednocześnie zdając sobie sprawę, że żaden z rosyjskich sportowców tego nie podpisze - ocenił prezes Rosyjskiej Federacji Szermierczej, Iłgar Mamiedow, cytowany przez portal sport-express.ru.

Początkowo polski związek chciał zorganizować zawody i zaprosić Rosjan, a nawet pokryć koszty przyjazdu reprezentantów tego kraju. Jednak po piśmie od FIE zmieniono zdanie.

Czytaj także: "To jest niedopuszczalne!". Rosjanie rezygnują z przyjazdu do Polski PŚ w Poznaniu. Polacy postawili surowe warunki. Rosjanie ich nie zaakceptowali

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (7)
avatar
jmd
5.04.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Panie Janusz sport, chyba się panu pomyliły fakty, to nie jest polityka to jest wojna, w której giną także sportowcy ukraińscy a rosyjscy udają że się nic nie dzieje a niektórzy zgodnie z propa Czytaj całość
avatar
alanpietr
5.04.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
co by bylo gdyby kazdy kraj wybieral jakiego sportowca dopuscic a jakiego nie ?  
avatar
tedy00
5.04.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
AROGANCKIE PISMO.....arogancko to sie zachowa zełemski zamiast przeprosić będzie udawał ....polacy nic sie 80 lat temu nie stało i do tego głupia wypowiedż kwacha że tera nie czas a od czego Czytaj całość
avatar
Janusz sport
5.04.2023
Zgłoś do moderacji
2
2
Odpowiedz
TO SKANDAL A CO CI SPORTOWCY WINNI I CO WAM ZROBILI NIC ?????? SPORTU NIE MIESZA SIE DO POLITYKI  
avatar
Pawel
5.04.2023
Zgłoś do moderacji
2
2
Odpowiedz
100 procent poparcia. Bardzo dobra decyzja.