Kolejny medal na Uniwersjadzie w Chengdu! Doskonały występ florecisty

Mamy pierwszy medal polskich szermierzy podczas Uniwersjady w Chengdu! W rywalizacji florecistów znakomicie spisał się Jan Jurkiewicz, który wywalczył w Chinach brązowy krążek.

Małgorzata Boluk
Jan Jurkiewicz Materiały prasowe / Rafał Oleksiewicz / Na zdjęciu: Jan Jurkiewicz
Jan Jurkiewicz imponował formą od samego początku turnieju. Po rozgrywkach grupowych w 1/16 finału zwyciężył z Amerykaninem Bryce'em Louie 15:7, a później, w takim samym stosunku wygrał z Francuzem Alexandrem Sido.

Jeszcze lepiej zaprezentował się w ćwierćfinale, w którym Belgowi Stefowi De Greef pozwolił na zdobycie... tylko jednego punktu. Polak szedł jak burza i zatrzymał się dopiero w półfinałowym starciu z Pierre'em Loisel z Francji. Polak uległ mu 10:15.

- To jest wielki sukces z mojej perspektywy, na pewno największy w moim życiu. Medal na uniwersjadzie daje nadzieję na medale w przyszłości. Wiadomo, że marzeniem jest start w igrzyskach olimpijskich, a jeszcze większym zdobycie medalu, ale na razie trzeba skupić się na pierwszym etapie, czyli kwalifikacji - ocenił Jan Jurkiewicz.

- Skupiam się na pozytywnych emocjach, a nie na tym, że przegrałem półfinał, choć całą pierwszą rundę prowadziłem. To już jest za mną, a cieszę się z tego krążka - dodał Polak.

Szermierz zapowiedział, że wraz z kolegami z drużyny chce powalczyć o jeszcze jeden medal podczas Uniwersjady 2023 Chengdu. - Chcemy walczyć o medale i wierzę, że drużyna jest na tyle mocna, że może ten medal zdobyć - powiedział brązowy medalista we florecie.

- Na pewno Francja, Hongkong i Włochy będą najmocniejsze, więc żeby zdobyć medal będziemy musieli najpewniej którąś z tych drużyn pokonać. Już nie mogę się doczekać starć z tymi zawodnikami - zakończył Jan Jurkiewicz.

Jak poszło w piątek innym polskim zawodnikom? Niestety dużo słabiej. W 1/32 finału z turniejem pożegnali się Adam Podralski i Mateusz Kozak, a rundę później odpadł Adrian Wojtkowiak.

W piątek na planszach walczyły też szablistki, ale Polki nie odegrały w tej rywalizacji kluczowych ról. Małgorzata Zawodniak zakończyła udział na walkach grupowych, a Daria Skonieczna, Zuzanna Cieślar i Klaudia Malgrem odpadły w 1/16 finału.

Start Biało-Czerwonych w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu wspierają m.in. sponsor główny Akademickiego Związku Sportowego PZU S.A., a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Polka wywalczyła złoto! "Wzajemnie się napędzamy"