KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mistrzostwa Europy w Szermierce 2016

Decyzją Kongresu Europejskiej Federacji Szermierczej w Strasburgu w czerwcu 2014 roku miasto Toruń otrzymało prawo do organizacji Mistrzostw Europy Seniorów w Szermierce.

Przemysław Zbróg
Przemysław Zbróg

Już tylko pięć dni dzieli nas od rozpoczęcia zawodów, które odbędą się w Arenie Toruń w terminie 20 – 25 czerwca 2016 r. Weźmie w nich udział prawie 400 zawodników z 35 europejskich krajów, a sam turniej będzie najważniejszym szermierczym wydarzeniem w Europie, poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janerio. Do Torunia zjadą także delegaci na Kongres Europejskiej Federacji Szermierczej, aby m.in. wybrać nowego Prezydenta EFC. Centrum szermierczego świata w tych dniach będzie w Toruniu.

ME 2016 w Szermierce
to jedna z najważniejszych tegorocznych imprez sportowych w naszym regionie i kraju, która transmitowana będzie przez ogólnopolskie i europejskie stacje telewizyjne. To kolejny, dobry nośnik promocji, który z całą pewnością ukaże sportową aktywność Torunia i województwa. W przeddzień ME (19.06.2016r.) odbędzie się w Toruniu Kongres Europejskiej Federacji Szermierczej, na którym zostanie wybrany nowy Prezydent EFC (European Fencing Confederation).

Od 20 czerwca 2016 r. przez sześć dni, największa toruńska hala tętnić będzie życiem szermierczym od godziny 9.00 rano do późnych godzin wieczornych. Przewidziano codzienne, poranne walki eliminacyjne i popołudniowe finałowe, w których zawodnicy walczyć będą o tytuły Mistrzów Europy we florecie, szpadzie i szabli. Przez pierwsze trzy dni szermierze walczyć będą w rywalizacji indywidualnej, natomiast przez następne trzy w konkurencjach drużynowych. Każdego dnia po rozegraniu walk finałowych odbędzie się ceremonia wręczenia medali i pucharów. W sumie zostanie wręczonych 96 medali w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej oraz 18 pucharów dla najlepszych reprezentacji narodowych. Na 21 planszach szermierczych zobaczymy najlepszych sportowców Europy, w tym 20 medalistów Igrzysk Olimpijskich. Będą walczyć nie tylko o medale ME, ale także o rozstawienie w turnieju olimpijskim w Rio.

ZOBACZ WIDEO Majdan: właśnie dlatego Nawałka wybrał Szczęsnego, a nie Fabiańskiego (źrodło: TVP)

Inauguracja w poniedziałek 20 czerwca
Uroczysta ceremonia otwarcia mistrzostw rozpocznie się o godz. 17.45 w dniu 20 czerwca. Tego dnia gościć będziemy nie tylko europejskie środowisko szermiercze, spodziewamy się obecności, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, znakomitych polskich szermierzy. Liczymy także na kibiców z różnych zakątków Europy, kraju i publiczność z miast naszego regionu.

Zanim na planszy głównej rozpoczną się walki finałowe wieczoru, odbędzie się ok. 20 minutowa Inauguracja, w ramach której zobaczymy i usłyszymy polskich artystów m.in. Aleksandrę Olczyk – sopran, Vadima Brodskiego – światowej sławy skrzypka oraz obejrzymy polską młodzież szermierczą, a wszystko to w rytm znanych utworów Paganiniego i Wieniawskiego.

Gość Honorowy
Będzie nim multimedalista Egon Johann Franke, który zaszczyci wszystkich uczestników mistrzostw jak również miłośników tej dyscypliny swoją obecnością przez całe Mistrzostwa Europy.

Egon Franke urodził się 23 października 1935 roku w Gliwicach i jako pierwszy polski obywatel zdobył złoty medal olimpijski w szermierce. Trzykrotnie startował na IO, zawsze we florecie. Na igrzyskach olimpijskich w 1960 w Rzymie był członkiem drużyny, która odpadła w ćwierćfinale. Podczas igrzysk olimpijskich w 1964 w Tokio został mistrzem we florecie indywidualnie. Na tych samych igrzyskach wywalczył srebrny medal w drużynie (wraz w Ryszardem Parulskim, Januszem Różyckim, Zbigniewem Skrudlikiem i Witoldem Woydą). Cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Meksyku zdobył swój trzeci medal olimpijski – brązowy w drużynie (z Adamem Lisewskim, Parulskim, Skrudlikiem i Woydą). Był też brązowym medalistą mistrzostw świata we florecie indywidualnie (w Gdańsku w 1963), wicemistrzem drużynowym we florecie (w 1963 w Gdańsku) i czterokrotnym brązowym medalistą MŚ we florecie (1961 w Turynie, 1962 w Buenos Aires, 1966 w Moskwie i 1967 w Montrealu). Ponadto miał także epizod z szablą. Wraz z drużyną wywalczył tytuł mistrza świata w tej odmianie broni w 1962 w Buenos Aires. Zdobył tytuł mistrza Polski we florecie (1962) i wicemistrza w 1957 i 1967. Trzykrotnie był też mistrzem Polski w drużynie. Zajął 4. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego 1964. Startował w barwach Budowlanych Gliwice (1952-1955), CWKS Warszawa (1955-1957) i Piasta Gliwice (1957-1971). Po zakończeniu kariery został trenerem kadry narodowej Włoch, gdzie nadal mieszka. Żonaty z Elżbietą Franke (z d. Cymerman), która także była znaną florecistką i olimpijką.

Staną do walki
Do udziału w mistrzostwach swój akces zgłosiło prawie 400 szermierzy z 35 krajów, w tym m. in. mistrzowie olimpijscy: Aron Szilagyi (Węgry) - 2012 Londyn - szabla, Elisa Di Francisca (Włochy) - 2012 Londyn – floret, Jana Szemiakina (Ukraina) - 2012 Londyn – szpada.
Miasto Toruń w turnieju florecistek reprezentować będą Martyna Jelińska i Marta Łyczbińska.
Zobaczymy także Hannę Łyczbińską, siostrę Marty, wychowankę toruńskiego klubu Budowlani, aktualnie broniącą barw KU AZS UAM Poznań.
Nad poprawnością przebiegu Mistrzostw Europy czuwać będzie 31 sędziów w tym 8 z Polski.

Skład reprezentacji Polski:
Floret kobiet – trener Paweł Kantorski
Martyna Jelińska (Budowalni Toruń), Hanna Łyczbińska (KU AZS UAM Poznań), Magdalena Knop (start tylko w turnieju indywidualnym) - SIETOM AZS AWFiS Gdańsk, Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań), Marta Łyczbińska (start tylko w turnieju drużynowym) – Budowlani Toruń.
Floret mężczyzn – Piotr Majewski
Piotr Janda, Michał Janda, Michał Siess (wszyscy SIETOM AZS AWFiS Gdańsk), Leszek Rajski (KS Wrocławianie).

Szabla kobiet – trener Norbert Jaskot
Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa), Katarzyna Kędziora (OŚ AZS Poznań), Aleksandra Socha (start tylko w turnieju indywidualnym) – AZS AWF Warszawa, Bogna Jóźwiak (OŚ AZS Poznań), Marta Puda (start tylko w turnieju drużynowym) – TMS Sosnowiec.

Szabla mężczyzn – trener Krzysztof Grzegorek
Jakub Ociński (AZS AWF Katowice), Marcin Koniusz (MKS Fortis Sosonowiec), Mikołaj Grzegorek (MUKS Victor Warszawa), Mateusz Godlewski (KKSz Konin), Jakub Jaskot (start tylko w turnieju drużynowym) - OŚ AZS Poznań.

Szpada kobiet – trener Bartłomiej Język
Renata Knapik, Aleksandra Zamachowska (obie KKS Kraków), Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa), Barbara Rutz (KS Szpada Wrocław).

Szpada mężczyzn – trener Mariusz Piasecki
Radosław Zawrotniak, Karol Kostka (obaj AZS AWF Kraków), Krzysztof Mikołajczak (ST.Szer. Legia Warszawa), Mateusz Nycz (Piast Gliwice).

Dlaczego Toruń?
Organizacja Międzynarodowej Gali Szermierczej wraz z pokazowym meczem towarzyskim Polska – Włochy w listopadzie 2011 roku w Dworze Artusa oraz Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Szermierce w czerwcu 2013 roku, a także wysoka ocena tychże imprez przez władze europejskiej szermierki sprawiły, że Toruń stał się ważnym ośrodkiem szermierczym. Nie bez wpływu na takie postrzeganie naszego miasta w środowisku szermierczym mają bogate tradycje tej dyscypliny oraz wyniki osiągane przez reprezentantów TKST Budowlani. Stąd decyzja władz EFC o przyznaniu Toruniowi organizacji Mistrzostw Europy w Szermierce. To wyraz uznania wkładu naszego kraju i miasta w rozwój tej dyscypliny sportu i kolejny krok na drodze rozwoju toruńskiej i polskiej szermierki.

Dobry klimat od lat
W Toruńskim Klubie Sportowo-Turystycznym „Budowlani” już od niemal 70 lat trenują młodzi adepci polskiej szermierki. Jest wśród nich wielu medalistów Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Najbardziej aktualni to Martyna Jelińska wielokrotna finalistka Pucharów Świata w roku 2016, Marta Łyczbińska aktualna mistrzyni Polski czy Julia Chrzanowska aktualna drużynowa mistrzyni świata juniorów.
W klubie obecnie szpadę i floret uprawia ok. 80 zawodników pod okiem 6 wysoko wykwalifikowanych trenerów.

Akademia Szermiercza zakończona
Od kwietnia w Szkołach Podstawowych i Gimnazjach prowadzona była akcja edukacyjna w ramach Akademii Szermierczej „I Ty możesz zostać mistrzem”. W sumie udało się odwiedzić 20 placówek, do których dotarliśmy z tą atrakcyjną formą popularyzacji tej olimpijskiej dyscypliny sportu. Byliśmy w Zespole Szkół Towarzystwa Salezjańskiego, ZS 9, SP 11, SP 1, SP 2, SP 3, SP 5, SP 13, SP 6, SP 23, ZS 8, SP 27, SP 28, SP 17, ZS 15, ZS 16, ZS 31, SP 24, a także informacyjnie w Zespole Szkół Muzycznych i SP 35.

W pokazowych lekcjach przygotowanych przez toruńskiego trenera Jacka Achenbacha i jego zawodników, wzięło udział łącznie ponad 2 tys. uczniów. Spotkania te polegały na zapoznaniu uczniów z tematyką dotyczącą szermierki oraz zaproszeniu do udziału i kibicowaniu w ME 2016.

Dodatkowym bonusem proponowanym młodzieży był bezpłatny kupon na dwie lekcje szermierki. Przy okazji tych zajęć dzieci obdarowane zostały upominkami m.in. specjalnie przygotowaną na ten cel grą planszową, smart goglami.

Więcej informacji na stronie www.efc2016.torun.pl

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×