Z widokiem na jezioro Genewskie i w rytmach Queen

Materiały prasowe / Na zdjęciu: Natalia Bajor
Materiały prasowe / Na zdjęciu: Natalia Bajor

W przepięknym Montreux nad jeziorem Genewskim, gdzie nagrywał m.in. Freddie Mercury z zespołem Queen, Natalia Bajor zagra w ten weekend w turnieju Europe TOP 16.

W tym artykule dowiesz się o:

Tylko dwoje reprezentantów Polski triumfowało w prestiżowych zawodach, jeszcze pod nazwą TOP 12 – Andrzej Grubba w 1985 roku i Li Qian w 2009.

26-letnia Bajor do faworytek nie należy, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby powtórzyła ubiegłoroczny sukces z Igrzysk Europejskich w Krakowie i awansowała do półfinału. To oznaczałoby kwalifikację do kwietniowego Pucharu Świata w Makau. - W Montreux zagram drugi raz z rzędu, poprzednio w 1/8 finału przegrałam z Bernadette Szocs – mówi Polka, która uległa Rumunce także w meczu o wejście do finału w Hutnik Arenie.

O niewielkim Montreaux mówi się, że to magiczne miejsce. Na głównym placu miasta znajduje się pomnik legendarnego wokalisty Freddiego Mercury. Tutaj nagrywały albumy takie sławy muzyki rozrywkowej, jak Deep Purple, The Rolling Stones czy David Bowie. Jeśli Bajor zagra jak z nut, wtedy może pokusić się o sukces.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: to nie jest żart. Tak trenują polscy skoczkowie

W turnieju zabraknie ósmej rakiety świata Niemki Han Ying, koleżanki klubowej Bajor z Enei Siarkopol Tarnobrzeg (z tego zespołu zagrają Rumunka Elizabeta Samara i Portugalka Fu Yu). Popularna „Hania” zerwała ścięgno Achillesa podczas WTT Star Contender w Dausze i czeka ją długa przerwa. Na liście startowej zastąpiła ją debiutująca rodaczka, 41-letnia Shan Xiaona. Ale to i tak juniorka przy… 60-letniej Luksemburce Ni Xian Lian, która jest w świetnej formie sportowej i fizycznej, a przy okazji potwierdza, że w „tenisa stołowego można grać w każdym wieku”. Jednak na tym wysokim poziomie może jeszcze w jeździectwie lub strzelectwie.

W dwóch poprzednich edycjach TOP 16 triumfowali Han Ying i Darko Jorgić. Szansę na trzeci tytuł z rzędu będzie miał Słoweniec. Tym razem czeka go trudniejsze zadanie, bowiem lotem błyskawicy do seniorskiej czołówki przebił się 17-letni Francuz Felix Lebrun, ósmy w rankingu międzynarodowej federacji i najwyżej rozstawiony w Szwajcarii. Co ciekawe, w imprezie weźmie udział też jego brat Alexis.

Piórkowiec Felix ma szansę zostać najmłodszym zwycięzcą w historii zawodów z ponad półwieczną historią. Rekordzistą jest legendarny Jan-Ove Waldner, który po raz pierwszy wygrał mając 18 lat w 1984 roku. Łącznie Szwed ma na koncie siedem triumfów, tyle co Timo Boll. 43-letniego Niemca zabraknie w Montreux, mimo że jest w świetnej dyspozycji. Może wystąpić tylko dwóch zawodników z jednego kraju, a niemiecką federację reprezentują Dimitrij Ovtcharov i Qiu Dang. Ovtcharov ma na koncie już pięć wygranych, ale na szóstą czeka od 2019 roku.

W puli nagród jest 100 tysięcy dolarów, a za pierwsze miejsce przygotowano nagrody po 10 tys. dol. Przegrania w finale otrzymają po 6 tys.

Turniej tradycyjnie rozgrywany w lutym został przesunięty na styczeń ze względu na zbliżające się drużynowe mistrzostwa świata w południowokoreańskim Busan (16-25.02). To kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu.W sobotę odbędą się mecze 1/8 i 1/4 finału, początek o g. 9:30, a ostatnie pojedynki rozpoczną się o 20:50. W niedzielę półfinały i finały.

Męską LOTTO Superligę reprezentować będą Szwed Truls Möregard (Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz), Duńczyk Jonathan Groth (Dekorglass Działdowo) i Ukrainiec Jarosław Żmudenko (Oxynet Jarosław).

Rozstawienie w TOP 16 (czołówka)

1. Felix Lebrun (Francja) - (ranking światowy – 8. miejsce)
2. Dang Qiu (Niemcy) - (WR 10)
3. Dimitrij Ovtcharov (Niemcy) - (WR 13)
4. Darko Jorgić (Słowenia) - (WR 15)
5. Anton Källberg (Szwecja) - (WR 16)
6. Marcos Freitas (Portugalia) - (WR 18)
7. Truls Möregard (Szwecja) - (WR 19)
8. Alexis Lebrun (Francja) - (WR 23)

1. Bernadette Szocs (Rumunia) - (WR 12)
2. Sofia Polcanova (Austria) - (WR 20)
3. Nina Mittelham (Niemcy) - (WR 21)
4. Jia Nan Yuan (Francja) - (WR 27)
5. Linda Bergström (Szwecja) - (WR 28)
6. Elizabeta Samara (Rumunia) - (WR 30)
7. Xiaona Shan (Niemcy) - (WR 35)
8. Prithika Pavade (Francja) - (WR 38)
...
13. Natalia Bajor (Polska) - (WR 61)

Przeczytaj także:
Mistrz Polski gra bez nerki, a mógł stracić też oko
Polacy błyszczeli w inauguracyjnych zawodach młodzieżowych

Komentarze (0)