Do czeskiego Hawierzowa przyjechały miksty z 26 krajów, aby powalczyć o "bilety" do igrzyska. Rywalizacja odbywała się w tzw. czterech drabinkach, a premiowani byli tylko zwycięzcy każdej z nich.
21-letni Samuel Kulczycki i 18-letnia Zuzanna Wielgos odnieśli trzy zwycięstwa, a przegrywali tylko z parami, który triumfowały w zawodach, tj. Wong Chun Tingiem i Doo Hoi Kem z Hongkongu (w czwartek) oraz Hiszpanami Alvaro Roblesem i Marią Xiao (piątek).
- Kuriozum polega na tym, że dobrze grający w Hawierzowie nasi reprezentanci musieli się mierzyć z parami, które miały już zagwarantowany start olimpijski na podstawie rankingu. Obydwie pary - z Hongkongu i Hiszpanii - są w najlepszej szóstce listy ITTF - mówi Marcin Kusiński, trener kobiecej kadry narodowej.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Probierz na polu golfowym. Zobacz, co poszło nie tak
Kulczycki i Wielgos, ubiegłoroczni młodzieżowi mistrzowie Europy, rozpoczęli turniej od zwycięstwa nad Ukraińcami Antonem Limonowem i Solomiją Bratejko 4:2. W ćwierćfinale czekała ich znacznie trudniejsza przeprawa - brązowi medaliści mistrzostw świata w południowoafrykańskim Durbanie 2023.
Polacy zaczęli znakomicie, od prowadzenia 2:0, lecz potem doświadczeni rywale wygrali trzy sety. Biało-Czerwoni triumfowali w szóstym 11:8, ale niestety w decydującym ulegli Azjatom 5:11. 32-letni Wong Chun Ting jet dobrze znany polskim kibicom, zwłaszcza na Warmii i Mazurach, bowiem kiedyś grał sezon w Ostródzie i cztery w Działdowie.
Drugiej szansy podopieczni trenera Kusińskiego musieli poszukać w piątek. Wygrali z filipińskim mikstem Jann Mari Nayre, Kheith Cruz 4:1 oraz Chilijczykami Nicolasem Burgosem i Pauline Vegą 4:0.
Polscy pingpongiści potrzebowali jeszcze dwóch triumfów. W półfinale tzw. KO3 zmierzyli się z półfinalistami igrzysk europejskich w Krakowie, Roblesem i Xiao. Niestety bardziej doświadczeni Hiszpanie byli górą - 4:1.
W Havirovie wyjazd na IO 2024 "zaklepali" sobie także Ri Jong Sik i Kim Kum Yong z Korei Północnej oraz Szwedzi Kristian Karlsson i Christina Kallberg.
Z naszej kadry w Paryżu wystąpi drużyna kobiet. Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, do francuskiej stolicy pojadą Natalia Bajor, bliźniaczki Katarzyna i Anna Węgrzyn oraz Zuzanna Wielgos. W singlu mamy dwa miejsca, a pewniaczką jest Bajor.
Z kolei Polacy zagrają o igrzyska w kwalifikacjach singlistów w Sarajewie. Szkoleniowiec Tomasz Redzimski prawdopodobnie wybierze dwójkę z trójki zawodników, a są nimi: Miłosz Redzimski, Maciej Kubik, Jakub Dyjas.
Wyniki olimpijskich kwalifikacji:
finały:
KO 1, Ri Jong Sik, Kim Kum Yong (Korea Płn.) - Alvaro Robles, Maria Xiao (Hiszpania) 4:3
KO 2, Wong Chun Ting, Doo Hoi Kem (Hongkong) - Luka Mladenovic, Ni Xia Lian (Luksemburg) 4:2
KO 3, Alvaro Robles, Maria Xiao (Hiszpania) – Ovidiu Ionescu, Bernadette Szocs (Rumunia) 4:3
KO 4, Kristian Karlsson, Christina Kallberg (Szwecja) - Lubomir Pistej, Barboraz Balazova (Słowacja) 4:0
rezultaty Samuela Kulczyckiego i Zuzanny Wielgos:
1. dzień:
- Anton Limonow, Solomija Bratejko (Ukraina) 4:2 (1/8 finału)
- Wong Chun Ting, Doo Hoi Kem (Hongkong) 3:4 (ćwierćfinał)
2. dzień:
- Jann Mari Nayre, Kheith Cruz (Filipiny) 4:1 (1/8 finału)
- Nicolas Burgos, Pauline Vega (Chile) 4:0 (ćwierćfinał)
- Alvaro Robles, Maria Xiao (Hiszpania) 1:4 (półfinał)
Czytaj także:
- Trzeci medal bliźniaczek Węgrzyn
- 18 medali polskiej młodzieży w Grecji