Wielka dojrzałość młodego Kanadyjczyka. Dwukrotny finalista odpadł w I rundzie

Pierwsze godziny Roland Garros 2022 przyniosły ciekawe rozstrzygnięcia. Felix Auger-Aliassime odrobił stratę 0-2 w setach i pokonał Juana Pablo Varillasa. Odpadł za to dwukrotny finalista turnieju, Dominic Thiem.

Marcin Motyka
Felix Auger-Aliassime PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime
Felix Auger-Aliassime ma dopiero 21 lat, ale w niedzielę wykazał się ogromną dojrzałością. W spotkaniu I rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa z Juanem Pablo Varillasem rozstawiony z numerem dziewiątym Kanadyjczyk podniósł się po fatalnym początku, odwrócił losy meczu i pokonał peruwiańskiego kwalifikanta 2:6, 2:6, 6:1, 6:3, 6:3.

W dwóch pierwszych setach Auger-Aliassime przeciętnie serwował i popełniał mnóstwo błędów z głębi kortu. Momentem zwrotnym meczu okazało się przełamanie, jakie zanotował na początku trzeciej partii. Od tego momentu zaczął grać pewniej i skuteczniej. Najciekawsza i najbardziej wyrównana była piąta odsłona. W niej decydujący cios Kanadyjczyk zadał przy stanie 4:3, kiedy to wywalczył breaka po wspaniałym forhendzie po krosie.

Dla Augera-Aliassime'a, który w niedzielę zapisał na swoim koncie 14 asów, pięć przełamań i 52 zagrania kończące, to debiutanckie zwycięstwo w Paryżu. Zarazem pierwszy raz w karierze wygrał mecz, w którym przegrywał 0-2 w setach.

Odpadł Dominic Thiem. Austriak, dwukrotny finalista Rolanda Garrosa, po kontuzji i operacji nadgarstka jest ciągle daleki od optymalnej dyspozycji i było to widać także w niedzielę. Popełnił aż 42 niewymuszone błędy, czterokrotnie został przełamany i gładko (3:6, 2:6, 4:6) przegrał z Hugo Dellienem.

O niespodziankę pokusił się również inny Latynos, Pablo Cuevas. 36-letni weteran z Urugwaju wygrał 6:2, 6:1, 6:2 z oznaczonym numerem 31. Jensonem Brooksbym. W 1/32 finału Cuevas zmierzy się z Aljazem Bedene, który w czterech setach wyeliminował Christophera O'Connella, posiadacza dzikiej karty.

Od imponującego zwycięstwa rywalizację w turnieju rozpoczął Grigor Dimitrow. Rozstawiony z numerem 18. Bułgar w ciągu nieco ponad półtorej godziny gry oddał trzy gemy Marcosowi Gironowi. Kolejnym rywalem tenisisty z Chaskowa będzie Borna Corić. Występujący w imprezie Wielkiego Szlema pierwszy raz od Australian Open 2021 Chorwat w czterech setach pokonał Carlosa Tabernera.

Oznaczony numerem 15. Diego Schwartzman wykorzystał osiem z dziesięciu piłek na przełamanie i wygrał 6:3, 1:6, 6:4, 6:2 kwalifikantem Andriejem Kuzniecowem. W II rundzie Argentyńczyk zmierzy się z Jaume Munarem. Hiszpan także potrzebował czterech partii, by uporać się z Danielem Altmaierem.

Do II rundy awansowali również Botic van de Zandschulp i Gregoire Barrere. Rozstawiony z numerem 26. Holender ograł 6:3, 3:6, 6:3, 6:2 kwalifikanta Pawła Kotowa, z kolei grający z dziką kartą Francuz wygrał pięciosetową batalię z Taro Danielem.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 43,6 mln euro
niedziela, 22 maja

I runda gry pojedynczej:

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 9) - Juan Pablo Varillas (Peru, Q) 2:6, 2:6, 6:1, 6:3, 6:3
Hugo Dellien (Boliwia) - Dominic Thiem (Austria) 6:3, 6:2, 6:4
Aljaz Bedene (Słowenia) - Christopher O'Connell (Australia, WC) 6:2, 6:4, 6:7(5), 6:1
Gregoire Barrere (Francja, WC) - Taro Daniel (Japonia) 3:6, 6:2, 0:6, 6:3, 6:4