KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

"To zwykłe świństwo". Polak oburzony decyzją tenisowych władz

Władze WTA i ATP stwierdziły, że pozbawią wielkoszlemowego Wimbledonu punktów rankingowych za to, że organizator turnieju nie zgodził się na start Rosjan i Białorusinów. Michał Listkiewicz skomentował ten fakt w dosadnych słowach w "Super Expressie".

Robert Czykiel
Robert Czykiel
kort Wimbledonu Getty Images / AELTC/David Gray - Pool / Na zdjęciu: kort Wimbledonu
W tegorocznym Wimbledonie nie wystartują zawodnicy z Rosji i Białorusi. W ten sposób Brytyjczycy postanowili ukarać tenisistów i tenisistki za to, że ich kraje toczą wojnę w Ukrainie. Decyzja zyskała poklask w środowisku sportowym, ale potem do gry weszły władze światowego tenisa.

Organizacje WTA i ATP podjęły decyzję, że uczestnicy londyńskiego turnieju wielkoszlemowego nie zdobędą tam punktów rankingowych. To kara za wspomniane sankcje. W środowisku wrze, a teraz w mocnych słowach wypowiedział się Michał Listkiewicz, czyli były prezes PZPN.

"Kontrowersyjna - łagodnie mówiąc - decyzja organizacji tenisowych ATP i WTA o niezaliczaniu punktów z turnieju w Wimbledonie do rankingu światowego, jest dowodem hipokryzji i zepsucia. Zasłanianie się regulaminami i biznesem to zwykłe świństwo" - pisze słynny działacz piłkarski w "Super Expressie".

Listkiewicz jednak nie traci nadziei. Wierzy, że mocne naciski sprawią, że tenisowe władze wycofają się ze swojego kuriozalnego pomysłu. Przypomina to, co działo się w futbolu, gdy FIFA i UEFA ociągały się z surowymi karami dla Rosjan i Białorusinów. Były sędzia liczy m.in. na polskiego ministra sportu Kamila Bortniczuka.

"Brawurowa reakcja polskiego ministra sportu pewnie jest z gatunku mission impossible, ale dowodzi, że myśl Antoniego Słonimskiego to najlepsza wskazówka: "Jeśli nie wiesz, jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie". Nie traćmy nadziei, ośmieleni przykładem podobnej akcji prezesa PZPN tuż po ataku Rosji na Ukrainę. Organizacje piłkarskie stroiły fochy, zwlekały, w końcu poszły za głosem Cezarego Kuleszy" - komentuje "Listek".

Z powodu braku punktów rankingowych tegoroczny Wimbledon znacznie traci na prestiżu. Dla zawodników będzie to tylko impreza towarzyska. Niektórzy z tego powodu zaliczą duże spadki w światowych rankingach.

"Skandaliczna, kuriozalna decyzja". Polski minister wściekły >> "Głupia!". Oburzenie po decyzji ws. Wimbledonu. Nie tylko w Ukrainie >> ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Świątek zajrzała do pucharu, a tam... Musisz obejrzeć to nagranie
Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (10)
 • jarecki5 Zgłoś komentarz
  Zaden z tycj ruskich i bialoruskich sportsmienow nie chcial skrytykowac wojny i ludobojstwa rosyjskiego w Ukrainie. Ze strachu? Czy tez z powodu wielowiekowej tzw. godnosci rosyjskiej
  • jarecki5 Zgłoś komentarz
   Zaden z tycj ruskich i bialoruskich sportsmienow nie chcial skrytykowac wojny i ludobojstwa rosyjskiego w Ukrainie. Ze strachu? Czy tez z powodu wielowiekowej tzw. godnosci rosyjskiej
   • AngryWolf Zgłoś komentarz
    Ja rozumiem że zawodnicy nie są winni decyzjom Putina ale nie da się każdego traktować indywidualnie. Polityka miesza się do sportu , a sport często wchodzi w układy z politykami. W
    Czytaj całość
    takiej sytuacji możliwa jest tylko zbiorowa odpowiedzialność. Biedni są rosyjscy zawodnicy , nie mogą zarabiać na zachodzie grubej kasy. Proponuje im i ich obrońcom zorganizować wycieczkę do Ukrainy. Tam tak samo niewinni ludzie giną , niewinni ludzie okaleczani są na całe życie. Może Djoković i inni nad ich losem się zapłacze. Co ma powiedzieć młoda sanitariuszka która straciła nogi i ręce!!!! Zastanowiliście się czasem?
    • realista_pzps Zgłoś komentarz
     Listkiewicz niech się zajmie piłką nożną a nie tenisem. Sprawa wykluczeń tenisistów z obywatelstwem rosyjskim i białoruskim to jest trudniejszy temat niż się komuś wydaje.
     Czytaj całość
     Większość z nich ma tylko paszport rosyjski czy białoruski, mieszka gdzie indziej i nie popiera działań Putina. Poza tym nie może być tak, że na jednych turniejach dopuszcza się do gry a na innych nie.
     • Wiktorek Zgłoś komentarz
      Faktycznie WTA i ATP zachowały się aspołecznie, wręcz okazują poparcie dla zbrodniczych działań rosyjskich. To jest swego rodzaju bojkotowanie sankcji nakładanych przez Unię, Stany i
      Czytaj całość
      WB. Należałoby się zastanowić nad (w miarę szybką) zmianą władz tych organizacji lub doprowadzić do powstania konkurencyjnych (niezależnych od rosyjskich wpływów) światowych Organizacji Tenisowych!
      • Arkadiusz Mochocki Zgłoś komentarz
       Wydaje mi się, że tenis jest o wiele bardziej międzynarodowy, i polski minister będzie miał trudniej, coś zrobić. Więcej może zrobić Iga, jak będzie wciąż zachwycać, i będą ją
       Czytaj całość
       słuchać.
       • Witalis Zgłoś komentarz
        ...Iga Świątek ws. Wimbledonu: "Akceptuję granie zarówno o punkty jak i bez punktów. Polska wspiera Ukrainę, jesteśmy blisko siebie. Są rzeczy ważniejsze niż punkty..."
        • Witalis Zgłoś komentarz
         To nie "Wimbledon straci na prestiżu" - to WTA, ATP i "Rada Zawodników" się kompromitują. PS...dlaczego zablokowano wpisy pod wypowiedzią Igi Świątek na ten temat?
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×