Puchar Davisa: Federer pieczętuje wygraną Szwajcarii z Włochami

Szwajcarzy pokonali Włochów 3-2 i zapewnili sobie miejsce w Grupie Światowej Pucharu Davisa na rok 2010. Punkt na wagę zwycięstwa zdobył Roger Federer (ATP 1), który w pierwszej niedzielnej grze pokonał Potito Starace (ATP 90) 6:3, 6:0, 6:4.

Federer na przypieczętowanie szwajcarskiej wiktorii potrzebował jednej godziny i 41 minut. W tym czasie pięć razy przełamał serwis Starace oraz wygrał 82 proc. punktów przy pierwszym i 62 proc. punktów przy drugim podaniu. Przy piłce meczowej lider światowego rankingu popisał się wolejem bekhendowym.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że zdobyłem ten punkt dla Szwajcarii i że ponownie będziemy mogli zagrać w Grupie Światowej. Jestem bardzo zadowolony z jakości mojej gry dzisiaj, choć nie czułem się najlepiej i miałem problem z nogą, która mi dokucza od czasu finału US Open.

Bohaterem reprezentacji Indii został Somdev Devvarman (ATP 133), który odrobił stratę dwóch setów w meczu z Rikiem de Voestem (ATP 189) zwyciężając 3:6, 6:7(3), 7:6(5), 6:2, 6:4 i zapewniając swojej drużynie miejsce w Grupie Światowej na rok 2010. Pojedynek trwał cztery godziny i 44 minuty. Hindusi w elicie zagrają po raz pierwszy od 1998 roku.

W Grupie Światowej zostają Francuzi. Utrzymanie zapewnił im Jo-Wilfrid Tsonga (ATP 7), który w pierwszej niedzielnej grze pokonał Thiemo de Bakkera (ATP 122) 7:6(5), 6:2, 3:6, 7:6(4). To drugi punkt w singlu siódmej rakiety świata podczas tego weekendu.

- Jestem szczęśliwy i czuję ulgę - powiedział Tsonga. - Thiemo zagrał bardzo dobrze i bardzo ciężko pracowałem na wiele punktów. Ale na szczęście znalazłem wystarczająco wiele dobrych odpowiedzi.

Robin Soderling (ATP 11) pokonał Victora Hanescu (ATP 28) 7:5, 6:1, 6:0 zapewniając Szwedom wygraną w meczu z Rumunami. W pierwszym secie do stanu 5:5 zawodnicy utrzymywali swoje podania. Końcówkę lepiej psychicznie wytrzymał Soderling, który najpierw wygrał swój serwis, a następnie przełamał Hanescu wykorzystując drugą piłkę setową za pomocą efektownego forhendu. W kolejnych dwóch partiach finalista French Open 2009 zaliczył pięć breaków, sam zaś nie dał Rumunowi ani jednej okazji na odebranie sobie serwisu.

- Mój return nie był zbyt dobry w pierwszym secie i trochę mi zajęło przejęcie kontroli nad meczem. Ale w końcu odnalazłem swoje tempo, a on nie mógł nadążyć - powiedział Soderling. - Dobrze serwowałem i dobre miałem returny, wszystko dzisiaj było.

Soderling zdobył dla Szwedów wszystkie trzy punkty. W piątek pokonał Victora Crivoia (ATP 95), a w sobotę w grze deblowej w parze z Robertem Lindstedtem ograł Hanescu i Horię Tecau.

Zapytany czy czuje się zmęczony stwierdził: - Czuję się całkiem dobrze, to były trzy dosyć krótkie mecze. Wszystkie wygrane w trzech setach, więc było dobrze. Będę miał teraz kilka dni odpoczynku i potem prawdopodobnie będę się czuł gotowy wystąpić w kolejnym turnieju (w Kuala Lampur).

W piątej grze Andreas Vinciguerra (ATP 272) po wygraniu pierwszego seta z Mariusem Copilem (ATP 552) skreczował z powodu kontuzji stopy, jakiej doznał w drugim secie piątkowej gry z Hanescu.

Szwedzi odnieśli drugie zwycięstwo nad Rumunami. W 1979 roku Bjorn Borg i spółka święcili triumf w Bukareszcie.

Do Grupy Światowej po rocznej nieobecności wraca Belgia, która wygrała z Ukrainą 3-2. W piątej decydującej grze Steve Darcis (ATP 94) bez najmniejszych problemów pokonał Sergieja Bubkę (ATP 286) 6:2, 6:1, 6:0. Emocje były w pierwszej niedzielnej grze, gdy Sergij Stachowski (ATP 147) pokonał po trzech godzinach i 15 minutach Xaviera Malisse'a (ATP 152) 6:3, 3:6, 0:6, 6:1, 6:3. Stachowski, który zagrał trzeci mecz w ciągu trzech dni, sam nie miał szans poprowadzić Ukraińców do zwycięstwa.

Darcis w spotkaniu z Bubką wykorzystał siedem z 14 break pointów oraz wygrał 85 proc. punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Puchar Davisa, baraże o Grupę Światową
piątek-niedziela, 18-20 września 2009
wyniki

Włochy - Szwajcaria 2:3

gra 1: Andreas Seppi - Stanislas Wawrinka 4:6, 1:6, 2:6
gra 2: Simone Bolelli - Roger Federer 3:6, 4:6, 1:6
gra 3: Simone Bolelli / Potito Starace - Marco Chiudinelli / Stanislas Wawrinka 6:2, 6:4, 7:6(3)
gra 4: Potito Starace - Roger Federer 3:6, 0:6, 4:6
gra 5: Fabio Fognini - Michael Lammer 7:5, 7:6(4)

Szwecja - Rumunia 3:2

gra 1: Andreas Vinciguerra - Victor Hanescu 6:7(5), 6:7(10), 0:0 i krecz (kontuzja stopy)
gra 2: Robin Soderling - Victor Crivoi 6:2, 6:1, 7:5
gra 3: Robert Lindstedt / Robin Soderling - Victor Hanescu / Horia Tecau 6:1, 7:6(7), 7:6(5)
gra 4: Robin Soderling - Victor Hanescu 7:5, 6:1, 6:0
gra 5: Andreas Vinciguerra - Marius Copil 6:4 i krecz (Vinciguerra: kontuzja stopy)

Holandia - Francja 1:4

gra 1: Thiemo de Bakker - Gael Monfils 6:3, 5:7, 6:3, 6:4
gra 2: Jesse Huta Galung - Jo-Wilfried Tsonga 6:7(2), 2:6, 6:7(3)
gra 3: Thiemo de Bakker / Igor Sijsling - Michael Llodra / Jo-Wilfried Tsonga 3:6, 6:3, 6:7(2), 4:6
gra 4: Thiemo de Bakker - Jo-Wilfried Tsonga 6:7(5), 2:6, 6:3, 6:7(4)
gra 5: Jesse Huta Galung - Jeremy Chardy 3:6, 2:6

Belgia - Ukraina 3:2

gra 1: Christophe Rochus - Ilia Marczenko 6:3, 6:4, 3:6, 6:2
gra 2: Steve Darcis - Sergij Stachowski 6:2, 6:3, 6:4
gra 3: Xavier Malisse / Olivier Rochus - Sergij Bubka / Sergij Stachowski 6:7(5), 6:3, 4:6, 6:7(4)
gra 4: Xavier Malisse - Sergij Stachowski 3:6, 6:3, 6:0, 1:6, 3:6
gra 5: Steve Darcis - Sergij Bubka 6:2, 6:1, 6:0

Republika Południowej Afryki - Indie 1:4

gra 1: Izak Van Der Merwe - Somdev Devvarman 6:7(5), 3:6, 4:6
gra 2: Rik de Voest - Rohan Bopanna 6:2, 4:6, 2:6, 4:6
gra 3: Jeff Coetzee / Wesley Moodie - Mahesh Bhupathi / Rohan Bopanna 6:3, 3:6, 4:0 i krecz (Bhupathi: kontuzja pachwiny)
gra 4: Rik de Voest - Somdev Devvarman 6:3, 7:6(3), 6:7(5), 2:6, 4:6
gra 5: Izak Van Der Merwe - Yuki Bhambri 6:3, 3:6, 4:6

Serbia - Uzbekistan 5:0

gra 1: Janko Tipsarevic - Daniel Istomin 6:2, 5:7, 6:1, 6:4
gra 2: Viktor Troicki - Farrukh Dustov 6:4, 3:6, 6:3, 4:6, 6:2
gra 3: Janko Tipsarevic / Nenad Zimonjic - Farrukh Dustov / Denis Istomin 6:2, 6:3, 6:2

gra 2: Thomaz Bellucci - Nicolas Lapentti 6:7(2), 4:6, 5:7
gra 3: Marcelo Melo / Andre Sa - Giovanni Lapentti / Nicolas Lapentti 6:3, 3:6, 4:6, 6:4, 4:6

Chile - Austria 2:1

gra 4, niedziela: Paul Capdeville - Jurgen Melzer
gra 5, niedziela: Nicolas Massu - Stefan Koubek

gra 1: Nicolas Massu - Jurgen Melzer 4:6, 6:4, 6:4, 6:3
gra 2: Paul Capdeville - Stefan Koubek 6:4, 6:4, 3:6, 1:6, 6:4
gra 3: Julian Knowle / Jurgen Melzer - Paul Capdeville / Nicolas Massu 6:2, 6:4, 6:3