Koniec zwycięskiej passy Brazylijki. Znamy finalistki turnieju w Eastbourne

Petra Kvitova przerwała zwycięską serię Brazylijki Beatriz Haddad Mai. W finale turnieju WTA 500 w Eastbourne dojdzie do starcia wielkoszlemowych mistrzyń. Rywalką czeskiej tenisistki będzie Łotyszka Jelena Ostapenko.

Petra Kvitova PAP/EPA / OMER MESSINGER / Na zdjęciu: Petra Kvitova
W piątek rozegrane zostały półfinały imprezy w Eastbourne. Beatriz Haddad Maia (WTA 29) miała serię 12 z rzędu wygranych meczów. W poprzednich tygodniach na trawie triumfowała w Nottingham i Birmingham. Została zatrzymana przez Petrę Kvitovą (WTA 31), której uległa 6:7(5), 4:6. W całym meczu było tylko jedno przełamanie. Uzyskała je Czeszka w pierwszym gemie drugiego seta.

W ciągu godziny i 57 minut Kvitova obroniła jeden break point i wykorzystała jedną z sześciu okazji na przełamanie. Zdobyła 33 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Czeszka spotkanie zakończyła z dorobkiem 27 kończących uderzeń przy 46 niewymuszonych błędów. Haddad Maia miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki. Kvitova wzięła na Brazylijce rewanż za porażkę poniesioną tydzień temu w Birmingham.

Jelena Ostapenko (WTA 14) pokonała 6:2, 6:2 Camilę Giorgi (WTA 26). W ciągu 68 minut Łotyszka odparła dwa break pointy i zamieniła na przełamanie cztery z dziewięciu okazji. Naliczono jej 22 kończące uderzenia przy 17 niewymuszonych błędach. Włoszce zanotowano 11 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek.

Ostapenko drugi rok z rzędu wystąpi w finale turnieju w Eastbourne. Wcześniej jako ostatnia dokonała tego Karolina Woźniacka (2017, 2018). Łotyszka ma szansę obronić tytuł. W XXI wieku do tej pory udało się to tylko dwóm tenisistkom, Amerykance Chandzie Rubin (2002, 2003) i Belgijce Justine Henin (2006, 2007).

25-letnia Ostapenko wystąpi w 12. singlowym finale w WTA Tour, drugim na trawie. W ubiegłym roku w Eastbourne pokonała Estonkę Anett Kontaveit. W obecnym sezonie Łotyszka triumfowała na nawierzchni twardej w Dubaju. Kvitova na trawie ma bilans finałów 4-1. W 2011 roku w Eastbourne uległa Francuzce Marion Bartoli. Czeszka na tej nawierzchni wygrała po dwa razy Wimbledon (2011, 2014) i turniej w Birmingham (2017, 2018). Bilans wszystkich finałów Kvitovej to 28-10.

W finale dojdzie do starcia wielkoszlemowych mistrzyń. Ostapenko triumfowała w Rolandzie Garrosie 2017. Kvitova dwa razy wygrała Wimbledon (2011, 2014). Bilans meczów tych tenisistek to 4-4. Po raz drugi zmierzą się na trawie. W 2016 roku w Birmingham zwyciężyła Łotyszka po trzysetowym boju. Będzie to ich drugie spotkanie w obecnym sezonie. W Dubaju Ostapenko wygrała 5:7, 7:5, 7:6(9) po obronie piłki meczowej.

Rothesay International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania)