Zrobiła to! Życiowy sukces polskiej tenisistki

Katarzyna Kawa wystąpi w głównej drabince Wimbledonu 2022! W czwartek polska tenisistka po raz pierwszy w karierze przeszła przez wielkoszlemowe eliminacje.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Po dwóch wygranych pojedynkach Katarzyna Kawa (WTA 132) po raz drugi w karierze dotarła do finałowej fazy eliminacji Wimbledonu (wcześniej w 2019 roku). Jej przeciwniczką w decydującym spotkaniu kwalifikacji była Leolia Jeanjean (WTA 146). Francuzka zadebiutowała w Wielkim Szlemie podczas Rolanda Garrosa 2022 i osiągnęła III rundę. Po 97 minutach gry Polka wygrała mecz 7:5, 6:2 i dzięki temu po raz pierwszy wystąpi w głównej drabince Wimbledonu.

To nie był łatwy pojedynek. W premierowej odsłonie wydarzenia na korcie zmieniały się jak w kalejdoskopie, bo okazji do przełamań nie brakowało. W pierwszym i trzecim gemie tylko skuteczne serwisy uratowały Jeanjean przed stratą podania. Gdy jednak Francuzka złapała swój rytm, to w szóstym gemie uzyskała breaka i wyszła na 4:2.

Pochodząca z Krynicy-Zdroju tenisistka odpowiedziała jednak błyskawicznie. W siódmym gemie zdobyła przełamanie powrotne, po czym doprowadziła do remisu w secie. Gra się wyrównała, ale Polka cierpliwie czekała na swoje kolejne szanse. W 11. gemie Jeanjean popełniła w nieodpowiednim momencie podwójny błąd i znów straciła serwis. Po zmianie stron Kawa natychmiast zakończyła premierową odsłonę przy drugiej okazji.

Przed rozpoczęciem drugiej partii reprezentantka Trójkolorowych poprosiła o przerwę medyczną. Po wznowieniu gry było widać, że nie porusza się zbyt dobrze po korcie. Wykorzystała to nasza tenisistka, która wygrywającym returnem zdobyła przełamanie w trzecim gemie. Potem Kawa z łatwością dołożyła jeszcze breaka na 4:1 i zmierzała w kierunku zwycięstwa. Jeanjean zdołała co prawda odrobić stratę przełamania, ale jeszcze przed zmianą stron znów oddała serwis. Teraz Polka już nie czekała i przy pierwszej okazji zwieńczyła pojedynek.

29-letnia Kawa rozegrała bardzo dobry mecz. Skończyła 32 piłki i miała 18 niewymuszonych błędów. Jeanjean zanotowała 15 wygrywających uderzeń i 26 pomyłek. Francuzka dała się przełamać pięciokrotnie, a Polka tylko dwa razy. W sumie nasza tenisistka zdobyła 75 ze 134 rozegranych punktów.

Kawa po raz pierwszy w karierze przeszła przez wielkoszlemowe eliminacje i zagra w głównej drabince Wimbledonu. Nie będzie to jednak jej debiut w Wielkim Szlemie, bowiem w 2020 roku zagrała w US Open na bazie miejsca w rankingu (nie odbyły się wówczas kwalifikacje). W Nowym Jorku odpadła po pierwszym pojedynku.

W głównej drabince Wimbledonu 2022 wystąpi aż siedmioro Biało-Czerwonych. Kawa dołączyła bowiem do Igi Świątek, Magdy Linette, Magdaleny Fręch, Huberta Hurkacza i Kamila Majchrzaka. Eliminacje przeszła również Maja Chwalińska (więcej tutaj).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)