Szok! Klęska trzeciej rakiety globu w Wimbledonie

Sensacja w wielkoszlemowym Wimbledonie 2022! Rozstawiona z numerem drugim estońska tenisistka Anett Kontaveit została rozbita przez Niemkę Jule Niemeier.

Anett Kontaveit PAP/EPA / TOLGA AKMEN / Na zdjęciu: Anett Kontaveit
Anett Kontaveit (WTA 3) zachwycała na przełomie 2021 i 2022 roku. Jednak wczesną wiosną miała pozytywny wynik testu na COVID-19. Od tego momentu nie może odzyskać formy. W I rundzie Rolanda Garrosa uległa w dwóch zaciętych setach Australijce Ajli Tomljanović. W Wimbledonie rozprawiła się tylko z jedną rywalką. W środę Estonka doznała klęski. Przegrała 4:6, 0:6 z Niemką Jule Niemeier (WTA 97).

O losach pierwszego seta zadecydowało jedno przełamanie, które Niemeier uzyskała na 3:2. W drugim Kontaveit nie wychodziło kompletnie nic. Słabo serwowała, w wymianach raziła nieporadnością. Niemka była skuteczna w swojej grze i sprytna. Dobrze zmieniała kierunki i rotację, świetnie przyspieszała grę. Rozbiła Estonkę w 58 minut.

Niemeier miała cztery break pointy i wszystkie wykorzystała. Kontaveit nie stworzyła sobie ani jednej szansy na przełamanie. Posłała siedem kończących uderzeń i popełniła aż 24 niewymuszone błędy. Niemce zanotowano 13 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek. W drugim secie oddała Estonce zaledwie 10 punktów.

Kontaveit od sierpnia 2021 do lutego 2022 roku zdobyła pięć tytułów. Do tego w Mistrzostwach WTA w Guadalajarze doszła do finału. W lutym triumfowała w Petersburgu po elektryzującej batalii z Greczynką Marią Sakkari. Pod koniec lutego w finale w Dosze uległa 2:6, 0:6 Idze Świątek. W sześciu kolejnych turniejach Estonka ma bilans meczów 4-6. Dwa spotkania z rzędu wygrała tylko w Stuttgarcie, gdzie dotarła do ćwierćfinału.

Estonka 6 czerwca po raz pierwszy została wiceliderką rankingu. W Wimbledonie rozstawiono ją z numerem drugim, bo w zeszłym tygodniu, gdy losowana była drabinka, znajdowała się jeszcze na drugim miejscu. Od poniedziałku Kontaveit jest na trzeciej pozycji, a na drugiej plasuje się Ons Jabeur.

Niemeier odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Jest to jej debiut w Wimbledonie, a w sumie drugi wielkoszlemowy występ. W I rundzie tegorocznego Rolanda Garrosa urwała seta Amerykance Sloane Stephens. W ubiegłym sezonie Niemka osiągnęła pierwsze półfinały w WTA Tour, w Strasburgu i Hamburgu.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)