Wielkoszlemowe mistrzynie z Czech za burtą. Hiszpanka wciąż nie straciła seta

Hiszpańska tenisistka Paula Badosa wyeliminowała Petrę Kvitovą po twardym dwusetowym boju z Wimbledonu 2022. Z turniejem pożegnała się też Barbora Krejcikova, inna wielkoszlemowa triumfatorka z Czech.

Petra Kvitova PAP/EPA / ANDY RAIN / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Sobota nie była dobrym dniem dla Czeszek w Wimbledonie 2022. Z rywalizacją pożegnała się Petra Kvitova (WTA 26), ale miała bardzo trudną rywalkę. Dwukrotna mistrzyni londyńskiej imprezy uległa 5:7, 6:7(4) Pauli Badosie (WTA 4). W pierwszym secie Hiszpanka od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii nie było przełamań i w tie breaku awans przypieczętowała tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego.

W trwającym dwie godziny i pięć minut meczu Badosa zdobyła 37 z 53 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła 10 z 11 break pointów i wykorzystała dwie z dziewięciu szans na przełamanie. Hiszpanka spotkanie zakończyła z dorobkiem 16 kończących uderzeń przy 11 niewymuszonych błędach. Kvitova miała 34 piłki wygrane bezpośrednio i 31 pomyłek.

Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W II rundzie Australian Open 2020 też stoczyły zacięty bój, ale z wygranej cieszyła się Kvitova (7:5, 7:5). Czeszka zanotowała 54. wielkoszlemowy występ, 14. w Wimbledonie. W Londynie triumfowała w 2011 i 2014 roku. Badosa wyrównała swój najlepszy wynik w tym turnieju z ubiegłego sezonu. Hiszpanka zmierzy się z Rumunką Simoną Halep o drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał, po Rolandzie Garrosie 2021.

Odpadła Barbora Krejcikova (WTA 14), triumfatorka Rolanda Garrosa 2021. Czeszka uległa 6:2, 4:6, 3:6 Ajli Tomljanović (WTA 44). W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu obie tenisistki zaliczyły po cztery przełamania. O dwa punkty więcej zdobyła Krejcikova (81-79). Zanotowano jej 26 kończących uderzeń przy 34 niewymuszonych błędach. Tomljanović naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek.

Wimbledon pozostaje jedynym wielkoszlemowym turniejem, w którym Krejcikova nie osiągnęła ćwierćfinału. Najlepiej Czeszka spisała się rok temu, gdy doszła do IV rundy. Tomljanović przed 12 miesiącami właśnie w Londynie doszła do pierwszego wielkoszlemowego ćwierćfinału. O wyrównanie tego rezultatu Australijka zagra z Francuzką Alize Cornet, która zakończyła serię Igi Świątek 37 z rzędu wygranych meczów.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)