Fenomenalne półfinały Wimbledonu. Australijczycy i Chorwaci zagrają o tytuł

Matthew Ebden i Max Purcell oraz Nikola Metić i Mate Pavić wystąpią w finale debla rozgrywanego na trawie wielkoszlemowego Wimbledonu 2022. W półfinałach oba duety wygrały pięciosetowe batalie, w których obronili meczbole.

Marcin Motyka
Matthew Ebden (z prawej) i Max Purcell Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Matthew Ebden (z prawej) i Max Purcell
Wimbledon jest jedynym turniejem, w którym debliści rywalizują w formule gry do trzech wygranych setów. To tylko dodaje atrakcyjności rozgrywce, czego najlepszym potwierdzeniem były stojące na fenomenalnym poziomie piątkowe półfinały.

Pierwsze spotkanie trwało cztery godziny. Matthew Ebden i Max Purcell przegrywali 0-2 w setach z duetem Rajeev Ram / Joe Salisbury, lecz w tie breaku trzeciego seta obronili dwa meczbole i ostatecznie zwyciężyli 3:6, 6:7(1), 7:6(9), 6:4, 6:2.

Dla Australijczyków to drugi wspólny wielkoszlemowy finał. W tegorocznym Australian Open przegrali z parą Thanasi Kokkinakis / Nick Kyrgios. 24-letni Purcell w sezonie 2020 również wystąpił w meczu o trofeum Australian Open w duecie z Lukiem Saville'em.

Drugie półfinałowe spotkanie przyniosło jeszcze więcej emocji. Zeszłoroczni mistrzowie Wimbledonu, Mate Pavić i Nikola Mektić, po czterech godzinach i 20 minutach niesamowitej walki pokonali 6:7(2), 7:6(0), 4:6, 6:2, 7:6(4) kolumbijską parę Juan Sebastian Cabal / Robert Farah, w dziesiątym gemie decydującego seta broniąc piłki meczowej.

Chorwaci drugi raz zagrają wspólnie w wielkoszlemowym finale (w 2021 roku wygrali Wimbledon). Ogółem dla 33-letniego Mekticia będzie to trzeci mecz o deblowy tytuł w Wielkim Szlemie (ma bilans 1-1), a dla 29-letniego Pavicia - siódme (3-3).

Finał debla mężczyzn odbędzie się w sobotę po finale gry pojedynczej kobiet.

Wimbledon, Londyn (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 40,35 mln funtów
czwartek, 7 lipca

półfinał gry podwójnej:

Nikola Mektić (Chorwacja, 2) / Mate Pavić (Chorwacja, 2) - Juan Sebastian Cabal (Kolumbia, 6) / Robert Farah (Kolumbia, 6) 6:7(2), 7:6(0), 4:6, 6:2, 7:6(4)

Matthew Ebden (Australia, 14) / Max Purcell (Australia, 14) - Rajeev Ram (USA, 1) / Joe Salisbury (Wielka Brytania, 1) 3:6, 6:7(1), 7:6(9), 6:4, 6:2