Tego nie było od 17 lat! I to w meczu z Igą Świątek

Pojedynek Igi Świątek z Caroline Garcią zapisał się w historii tenisa. Niestety, dla Polki nie jest to dobra statystyka. Natomiast dla Francuzki to ogromna nobilitacja.

Artur Babicz
Caroline Garcia PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Caroline Garcia
Jeszcze przed spotkaniem Igi Świątek z Caroline Garcią nikt nie przypuszczał, że w tym starciu może dojść do niespodzianki. Polka ekspresowo pokonywała kolejne rywalki i ćwierćfinał turnieju WTA w Warszawie miał być kolejnym spacerkiem. Tak się jednak nie stało.

Francuzka już w pierwszym secie spisała się niesamowicie. Liderka rankingu WTA nie miała żadnych szans. Garcia wygrała 6:1 i to już zwiastowało kłopoty Igi Świątek. Potem nastąpił kolejny przełom, ponieważ w drugiej partii to zwyciężczyni Roland Garros pewnie wygrała seta.

Wówczas było wiadomo, że o wszystkim zadecyduje ostatni set. W tym więcej spokoju zachowała zawodniczka z 45. miejsca w rankingu WTA. Świątek miała okazję odwrócić losy meczu, ale ostatecznie zabrakło jej chłodnej głowy i decydujący set padł łupem Caroline Garcii 6:4 (więcej o spotkaniu TUTAJ).

Po tej niespodziewanej przegranej Igi Świątek portale statystyczne doszukały się ciekawej statystyki. Caroline Garcia została pierwszą od 17 lat francuską zawodniczką, która pokonała liderkę rankingu na kortach ziemnych.

Ostatni raz taka sytuacja miała w 2005 roku. Wówczas w Roland Garros Mary Pierce pokonała Lindsay Davenport (6:3, 6:2).