Nieudane kwalifikacje do US Open. Czeski talent zatrzymał Polkę

Katarzyna Kawa jako jedna z dwóch Polek zdecydowała się na start w eliminacjach do wielkoszlemowego US Open 2022. We wtorek nasza tenisistka nie sprostała 17-letniej Czeszce Lindzie Noskovej.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Notowana obecnie na 163. miejscu w rankingu WTA Katarzyna Kawa nie miała szczęścia w losowaniu. Już w I rundzie trafiła na rozstawioną z czwartym numerem Lindę Noskovą (WTA 87). 17-letnia Czeszka to najmłodsza tenisistka w Top 100. W tym gronie znalazła się m.in. dzięki półfinałowi osiągniętemu w lipcu w Pradze (WTA 250) oraz tytułom wywalczonym w dużych imprezach ITF World Tennis Tour.

W 2021 roku Noskova wygrała juniorską edycję międzynarodowych mistrzostw Francji. Po 12 miesiącach powróciła na paryską mączkę i dostała się do głównej drabinki poprzez eliminacje, dzięki czemu zadebiutowała w "dorosłym" Wielkim Szlemie. Młoda tenisistka to wielki talent. W Polsce reprezentuje klub BKT Advantage Bielsko-Biała w rozgrywkach Lotto Superligi.

Kawa nie była faworytką wtorkowego pojedynku, ale walczyła ambitnie. W pierwszym secie Noskova nie dała jej żadnych szans. Czeszka przełamała w czwartym i szóstym gemie, a sama nie musiała bronić się przed stratą podania. Wygrała od stanu po 1 pięć gemów i pewnie zamknęła premierową odsłonę wynikiem 6:1.

Więcej walki było w drugim secie. Kawa dwukrotnie odrobiła stratę przełamania i wyrównała na po 3. Potem kryniczanka wysunęła się na prowadzenie i miała dwie okazje na breaka w ósmym gemie. Noskova jednak uratowała sytuację i od tego momentu obie panie pilnowały serwisu. Decydujący okazał się tie break. W rozgrywce tej Czeszka szybko zdobyła mini przełamanie i nie oddała już prowadzenia. Po zmianie stron nie straciła żadnego punktu i przy pierwszym meczbolu zakończyła spotkanie.

Po 79 minutach Noskova zwyciężyła 6:1, 7:6(2) i awansowała do II rundy eliminacji do wielkoszlemowego US Open 2022. We wtorek Czeszka miała pięć asów, cztery podwójne błędy, 14 kończących uderzeń i 25 pomyłek, ale też wykorzystała 4 z 12 break pointów. Nasza reprezentantka miała trzy asy, sześć podwójnych błędów, 17 wygrywających uderzeń i 26 niewymuszonych błędów. W sumie Polka zdobyła 55 ze 124 rozegranych punktów.

Kawa nie zdołała wygrać premierowego w karierze pojedynku w Nowym Jorku. W 2019, 2021 i 2022 roku odpadła już w pierwszej fazie eliminacji. Z kolei w sezonie 2020 przegrała w meczu I rundy głównej drabinki (nie rozgrywano wówczas kwalifikacji).

W tegorocznych eliminacjach weźmie jeszcze udział druga Polka, Maja Chwalińska. W środę jej pierwszą przeciwniczką będzie Chorwatka Tara Würth.