Mistrzyni turnieju w Warszawie z kolejnym tytułem. Nie ma na nią mocnych

Caroline Garcia zdobyła trzeci tytuł w 2022 roku. W finale turnieju WTA 1000 w Cincinnati francuska tenisistka rozprawiła się z Czeszką Petrą Kvitovą.

Caroline Garcia Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Caroline Garcia
Po raz pierwszy w historii w finale turnieju WTA 1000 wystąpiła tenisistka, która rywalizację rozpoczynała od kwalifikacji. Dla Caroline Garcii (WTA 35) były to dwa bardzo trudne mecze. Pokonała po trzysetowych bojach Diane Parry i Andreę Petković. W głównej drabince Francuzka odniosła trzy zwycięstwa nad tenisistkami z Top 10 rankingu. Rozprawiła się z Marią Sakkari, Jessicą Pegulą i Aryną Sabalenką. W niedzielnym finale wygrała 6:2, 6:4 z Petrą Kvitovą (WTA 28).

W pierwszej partii Garcia odskoczyła na 4:0 i nie oddała przewagi dwóch przełamań. Na otwarcie drugiego seta Kvitova oddała podanie i nie zdołała odrobić straty. W trwającym godzinę i 42 minuty meczu Francuzka zaserwowała 11 asów i zgarnęła 41 z 50 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła osiem break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z czterech szans.

Garcia poprawiła na 4-5 bilans spotkań z Kvitovą. Tenisistki te zmierzyły się po raz pierwszy od 2019 roku, gdy w Madrycie w dwóch setach wygrała Czeszka. Po raz drugi trafiły na siebie w Cincinnati. W 2015 w II rundzie zwyciężyła Francuzka 7:5, 4:6, 6:2.

28-letnia Garcia pozostaje niepokonana w finale imprez WTA 1000. W 2017 roku zdobyła tytuły w Wuhanie i Pekinie. Kvitova w takich turniejach ma bilans finałów 8-4. Ostatni triumf odniosła w 2018 roku w Madrycie.

Dla Kvitovej był to 40. singlowy finał w WTA Tour i pozostaje z 29 tytułami. W tym roku wygrała turniej w Eastbourne. Garcia ma teraz bilans finałów 10-3. W tym roku odniosła triumfy na trzech różnych nawierzchniach. Wcześniej zwyciężyła w Bad Homburgu (trawa) i Warszawie (kort ziemny). Francuzka od czerwca wygrała w głównym cyklu 26 meczów, najwięcej spośród wszystkich tenisistek.

Turniej w Cincinnati rozgrywany jest od 1899 roku. Garcia zdobyła w nim tytuł jako pierwsza francuska singlistka. Wcześniej w finale wystąpiły dwie jej rodaczki, Gail Chanfreau (1969) i Nathalie Dechy (2008). W najnowszym notowaniu rankingu Garcia wróci do Top 20.

W deblu zwyciężyły Ludmiła Kiczenok i Jelena Ostapenko, które pokonały 7:6(5), 6:3 Amerykankę Nicole Melichar-Martinez i Australijkę Ellen Perez. W pierwszym secie Ukrainka i Łotyszka wróciły z 2:4 i obroniły dwie piłki setowe w 10. gemie. Dla Kiczenok jest to pierwszy, a dla Ostapenko drugi deblowy tytuł rangi WTA 1000.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA 1000, kort twardy, pula nagród 2,527 mln dolarów
niedziela, 21 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Caroline Garcia (Francja, Q) - Petra Kvitova (Czechy) 6:2, 6:4

finał gry podwójnej:

Ludmiła Kiczenok (Ukraina, 7) / Jelena Ostapenko (Łotwa, 7) - Nicole Melichar-Martinez (USA) / Ellen Perez (Australia) 7:6(5), 6:3