Amerykańska rewelacja ostatnich tygodni zatrzymana. Znamy finalistki turnieju w Cleveland

Dobiegła końca zwycięska seria amerykańskiej tenisistki Bernardy Pery. O tytuł w turnieju WTA 250 w Cleveland zmierzą się Ludmiła Samsonowa i Alaksandra Sasnowicz.

Ludmiła Samsonowa Getty Images / Patrick Smith / Na zdjęciu: Ludmiła Samsonowa
W lipcu na kortach ziemnych Bernarda Pera (WTA 51) zdobyła tytuły w Budapeszcie (jako kwalifikantka) i Hamburgu. Wygrała wtedy 12 meczów z rzędu i ze 130. miejsca w rankingu awansowała w okolice Top 50. W Cleveland Amerykanka odprawiła Japonkę Eri Hozumi oraz dwie wielkoszlemowe mistrzynie, Czeszkę Barborę Krejcikovą i swoją rodaczkę Sofię Kenin. W piątek dobiegła końca jej seria 15 z rzędu wygranych spotkań w głównym cyklu. Pera uległa 1:6, 2:6 Ludmile Samsonowej (WTA 45).

W ciągu 53 minut Samsonowa zaserwowała siedem asów i zdobyła 22 z 23 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie, a sama wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Było to jej drugie spotkanie z Perą. Rok temu w kwalifikacjach w Rzymie z wygranej cieszyła się Amerykanka.

Pera miała szanse na czwarty kolejny finał na zawodowych kortach. Amerykańskie lato rozpoczęła na zapleczu głównego cyklu, czyli w turnieju WTA 125 (challenger). W Concord w meczu o tytuł przegrała z Coco Vandeweghe. Pera po raz drugi wystąpiła w Cleveland. W ubiegłym sezonie odpadła w I rundzie po porażce z Argentynką Nadią Podoroską.

Alaksandra Sasnowicz (WTA 36) zwyciężyła 6:7(5), 7:5, 6:3 Alize Cornet (WTA 37). Francuzka nie wykorzystała prowadzenia 7:6, 3:1. W drugim secie serwowała przy stanie 5:4, ale straciła trzy kolejne gemy. W trzeciej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Sasnowicz uzyskała na 3:1.

Mecz trwał dwie godziny i 51 minut. Miało w nim miejsce 12 przełamań, z którym siedem uzyskała Sasnowicz. Tenisistka z Mińska zdobyła o 10 punktów więcej (118-108). Było to jej trzecie trzysetowe starcie z Cornet. W Miami (2017) i Brisbane (2018) Francuzka również okazała się gorsza.

Samsonowa wystąpi w trzecim finale w WTA Tour, drugim tego lata. Wygrała turnieje w Berlinie (2021) i na początku sierpnia w Waszyngtonie. Sasnowicz ma bilans dotychczasowych finałów 0-3. Zanotowała je w Seulu (2015), Brisbane (2018) i Melbourne (2022). Będzie to pierwsze spotkanie tych tenisistek.