Co za thriller Alicji Rosolskiej. Pościg Amerykanek w trzecim secie

Alicja Rosolska i Erin Routliffe zakończyły deblowy występ w US Open 2022 w Nowym Jorku. Polka i Nowozelandka prowadziły 3:0 w trzecim secie, ale zostały zaskoczone przez amerykańskie tenisistki, Catherine McNally i Taylor Townsend.

Alicja Rosolska i Erin Routliffe Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Alicja Rosolska i Erin Routliffe
W tym roku Alicja Rosolska i Erin Routliffe osiągnęły ćwierćfinał Wimbledonu. W ostatnich tygodniach słabo radziły sobie w Ameryce Północnej. W Toronto, Cincinnati i Granby nie wygrały nawet meczu. W US Open na początek odprawiły w trzech setach Niemkę Vivian Heisen i Katarzynę Kawę. W II rundzie Polka i Nowozelandka przegrały 6:7(5), 6:3, 3:6 z Catherine McNally i Taylor Townsend.

W pierwszym secie Rosolska i Routliffe z 0:2 wyszły na 3:2. Przy 4:4 oddały podanie, by zdobyć dwa kolejne gemy. Ostatecznie w tie breaku lepsze okazały się McNally i Townsend. W drugiej partii do głosu doszły Polka i Nowozelandka, które uzyskały dwa przełamania.

Rosolska i Routliffe potwierdziły przewagę i w III secie wyszły na 3:0. Później jednak brylowały Amerykanki, które pokazały niesamowitą skuteczność i zgarnęły sześć gemów z rzędu. Dwie ostatnie akcje pokazały siłę reprezentantek gospodarzy. Przy 5:3 McNally kończącym returnem uzyskała dwie piłki meczowe. Spotkanie zakończyła Townsend efektownym minięciem forhendowym.

W trwającym dwie godziny i 20 minut meczu obie pary uzyskały po pięć przełamań. McNally i Townsend zdobyły o pięć punktów więcej (101-96). Amerykanki posłały 45 kończących uderzeń przy 28 niewymuszonych błędach. Rosolska i Routliffe miały 36 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek.

Amerykanki mogą się pochwalić bardzo dobrymi rezultatami w US Open. Townsend w 2020 roku doszła do półfinału w parze z Asią Muhammad. McNally w ubiegłym sezonie osiągnęła finał razem z Coco Gauff.

Rosolska i Routliffe w tym roku zanotowały finały w Petersburgu i Bad Homburgu. Polka osiągnęła też finał w Warszawie w parze z Katarzyną Kawą. Warszawianka w swoim dorobku ma dziewięć deblowych tytułów w WTA Tour. Ostatni wywalczyła w 2019 roku w Charleston razem z Niemką Anną-Leną Grönefeld. Routliffe może się pochwalić dwoma triumfami. Jeden odniosła tego lata w Waszyngtonie wspólnie z Amerykanką Jessicą Pegulą.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 60,1 mln dolarów
piątek, 2 września

II runda gry podwójnej:

Catherine McNally (USA) / Taylor Townsend (USA) - Alicja Rosolska (Polska, 16) / Erin Routliffe (Nowa Zelandia, 16) 7:6(5), 3:6, 6:3

Czy Alicja Rosolska zdobędzie deblowy tytuł w 2022 roku?