Dwa oblicza byłej liderki rankingu w meczu z debiutantką. Świetny dzień Chinek

Garbine Muguruza w pierwszym secie rozbiła Lindę Fruhvirtovą, ale w drugim Czeszka sprawiła Hiszpance niemałe problemy. W kolejnej rundzie US Open 2022 w Nowym Jorku są dwie chińskie tenisistki, Qinwen Zheng i Yue Yuan.

Garbine Muguruza PAP/EPA / Justin Lane / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
Garbine Muguruza (WTA 10) w tegorocznym US Open ma za sobą dwa mecze z nastolatkami. W I rundzie odprawiła Dunkę Clarę Tauson. W czwartek była liderka rankingu pokonała 6:0, 6:4 Lindę Fruhvirtovą (WTA 167). W pierwszym secie Czeszka zdobyła zaledwie pięć punktów. W drugim stawiła opór utytułowanej rywalce. Hiszpanka przegrywała w nim 1:4, by zdobyć pięć gemów z rzędu.

W ciągu 71 minut Muguruza zaserwowała siedem asów, a Fruhvirtova popełniła dziewięć podwójnych błędów. Hiszpanka obroniła siedem z ośmiu break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z sześciu szans. Naliczono jej 25 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek. Czeszka miała sześć piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek. Dla 17-letniej Fruhvirtovej był to wielkoszlemowy debiut.

Muguruza w swoim dorobku ma dwa wielkoszlemowe tytuły. Zdobyła je w Rolandzie Garrosie 2016 i Wimbledonie 2017. Osiągnęła też finał Australian Open 2020. W US Open nie może się pochwalić takimi sukcesami. W Nowym Jorku najdalej awansowała do IV rundy (2017, 2021). Kolejną rywalką Hiszpanki będzie Petra Kvitova, dwukrotna mistrzyni Wimbledonu (2011, 2014).

Alize Cornet (WTA 40) uczestniczy w 63. z rzędu wielkoszlemowym turnieju (początek serii w Australian Open 2007). W I rundzie wyeliminowała Brytyjkę Emmę Raducanu, która triumfowała w US Open rok temu. W czwartek Francuzka poszła za ciosem i pokonała 6:1, 1:6, 6:3 Katerinę Siniakovą (WTA 83). W trwającym dwie godziny i trzy minuty meczu Cornet wywalczyła 28 z 35 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Spożytkowała trzy z sześciu break pointów.

Qinwen Zheng (WTA 39) zwyciężyła 7:6(4), 7:6(3) Anastazję Potapową (WTA 52). W tie breaku pierwszego seta Chinka zdobyła sześć punktów z rzędu od 1-4. W drugiej partii od 5:2 straciła trzy gemy, ale w końcówce skruszyła opór rywalki. W ciągu godziny i 49 minut Zheng zaserwowała 11 asów i zgarnęła 38 z 46 punktów przy własnym pierwszym podaniu.

19-letnia Chinka debiutuje w US Open. W tym roku po raz pierwszy wzięła udział też w pozostałych wielkoszlemowych imprezach. Świetnie spisała się w Rolandzie Garrosie, w którym dopiero w 1/8 finału uległa Idze Świątek. W Australian Open Zheng wygrała jeden mecz, a w Wimbledonie doszła do III rundy.

Yue Yuan (WTA 142) wygrała 6:3, 7:6(6) z Iriną-Camelią Begu (WTA 42). W drugim secie Chinka wróciła z 1:3. W tie breaku obroniła piłkę setową przy 5-6. Jest to jej pierwszy występ w US Open. Wielkoszlemowy debiut zaliczyła w tegorocznym Wimbledonie i w I rundzie uległa Amandzie Anisimovej.