Nastolatka górą w starciu Amerykanek. Tunezyjka była w opałach

Coco Gauff pozostaje bez straconego seta w US Open 2022. W piątek w Nowym Jorku rozprawiła się z Madison Keys w starciu amerykańskich tenisistek. Spore problemy miała Tunezyjka Ons Jabeur.

Coco Gauff PAP/EPA / Cj Gunther / Na zdjęciu: Coco Gauff
Coco Gauff (WTA 12) w tegorocznym Rolandzie Garrosie osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy finał w singlu. W US Open w trzech meczach nie straciła seta. W III rundzie Amerykanka pokonała 6:2, 6:3 swoją rodaczkę Madison Keys (WTA 20). Było to starcie wielkoszlemowych finalistek. Keys do meczu o tytuł doszła w US Open 2017 i uległa wtedy Sloane Stephens.

27-letnia Keys mecz rozpoczęła od przełamania, ale później w pierwszym secie dominowała Gauff. W drugiej partii 18-latka z Atlanty miała małe zawahanie. Prowadziła 4:1, by stracić dwa gemy, ale dwa kolejne padły jej łupem. W ciągu 71 minut Gauff wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Po raz pierwszy awansowała do IV rundy US Open.

Kolejną rywalką amerykańskiej nastolatki będzie Shuai Zhang (WTA 36), która w 63 minuty wygrała 6:2, 6:4 z Rebeccą Marino (WTA 106). Chinka nie dała rywalce żadnej okazji na przełamanie, a sama spożytkowała trzy z ośmiu break pointów. Zdobyła 33 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Po raz pierwszy doszła do 1/8 finału US Open. Zhang może się pochwalić ćwierćfinałami Australian Open 2016 i Wimbledonu 2019.

Ons Jabeur (WTA 5) zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:3 Shelby Rogers (WTA 31). W pierwszym secie Tunezyjka z 0:2 wyszła na 3:2, ale w końcówce okazała się słabsza. W drugiej partii było tylko jedno przełamanie, które uzyskała na 5:4. W trzeciej Amerykanka obroniła pięć piłek meczowych i z 1:5 zbliżyła się na 3:5. W dziewiątym gemie reprezentantka gospodarzy oddała podanie i Jabeur mogła odetchnąć z ulgą.

W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu Tunezyjka została przełamana cztery razy, a sama wykorzystała sześć z 17 break pointów. Zgarnęła 17 z 23 punktów przy siatce. Naliczono jej 29 kończących uderzeń przy 38 niewymuszonych błędach. Rogers zanotowano 25 piłek wygranych bezpośrednio i 46 pomyłek. Jabeur w tegorocznym Wimbledonie osiągnęła finał. W US Open po raz pierwszy awansowała do IV rundy.

O ćwierćfinał Tunezyjka zmierzy się z Weroniką Kudermetową (WTA 18), która w 46 minut rozbiła 6:2, 6:0 Dalmę Galfi (WTA 91). Moskwianka zdobyła 24 z 24 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Posłała 15 kończących uderzeń przy zaledwie sześciu niewymuszonych błędach. Węgierka miała sześć piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek. Kudermetowa nigdy wcześniej nie doszła tak daleko w Nowym Jorku. W tegorocznym Rolandzie Garrosie dotarła do ćwierćfinału.