Finał dla Polaka. Jan Zieliński wrócił z dalekiej podróży

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Jan Zieliński
Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Jan Zieliński

Jan Zieliński i Hugo Nys rozpoczęli mecz z Gregoire'em Barrere'em i Quentinem Halysem od mocnego uderzenia, ale później mieli swoje problemy. W decydującej partii odwracali wynik 3:8 na 11:9.

Deble przystąpiły do turnieju w Metz bez rozstawienia. Gregoire Barrere i Quentin Halys wygrali bez straty seta z "jedynkami" Timem Puetzem oraz Michaelem Venusem, a także Fabrice'em Martinem i Aisamem Ul Haqiem Qureshim. Startujący w duecie, głównie w turniejach w ojczyźnie, Francuzi odkuli się w ten sposób po wcześniejszych niepowodzeniach.

Jan Zieliński i Hugo Nys wystartowali w Metz po dobrym występie w US Open. W drodze do półfinału eliminowali Francisco Cabrala i Jamie'ego Murraya, a także Rafaela Matosa i Davida Vegę Hernandeza. W pierwszym meczu przegrali jednego seta, ale w drugim oddali rozstawionym z numerem czwartym tenisistom tylko trzy gemy.

Rozpędzeni od poprzedniego meczu Zieliński i Nys zamknęli pierwszego seta w zaledwie 21 minut. Tyle czasu potrzebowali na odniesienie zwycięstwa 6:1. Nie pozwolili oni Francuzom na wygranie ani jednego gema serwisowego. Przełamanie goniło przełamanie i gospodarzom nie pozostało nic innego niż mobilizowanie się na drugiego seta.

Ta partia wyglądała już kompletnie inaczej. W niej jedni i drudzy wygrywali gemy przy własnym podaniu. Bliżej przełamania byli Zieliński i Nys, ale nie wykorzystali sześciu break pointów, w tym trzech z rzędu. Ostatecznie rozegrano tie-breaka, w którym Polak i Monakijczyk zmarnowali trzy piłki meczowe zanim ponieśli porażkę 9-11.

Dramaturgia była spora - Zieliński i Nys byli blisko pożegnania z turniejem, ponieważ Francuzi stopniowo budowali przewagę. Przy stanie 8-3 w super tie breaku byli o krok od zamknięcia meczu. Tego jednak nie zrobili. Debel z Polakiem poradził sobie w opresji i wygrał po pościgu 11-9.

Drugi finałowy debel zostanie wyłoniony w sobotę. O miejsce w decydującym meczu powalczą rozstawieni z numerem trzecim Nicolas Mahut i Edouard Roger-Vasselin oraz rozstawieni z numerem drugim Lloyd Glasspool i Harri Heliovaara.

Moselle Open, Metz (Francja) ATP 250, kort twardy w hali, pula nagród 534,5 tys. euro piątek, 23 września

półfinał gry podwójnej:

Hugo Nys (Monako) / Jan Zieliński (Polska) - Gregoire Barrere (Francja, WC) / Quentin Halys (Francja, WC) 6:1, 6:7(9), 11-9

Czy Jan Zieliński i Hugo Nys wygrają turniej w Metz?