Dzień zaskoczeń w Ostrawie. Gwiazdy odpadały jedna po drugiej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Tim Goode/PA Images / Na zdjęciu: Maria Sakkari
Getty Images / Tim Goode/PA Images / Na zdjęciu: Maria Sakkari

W turnieju WTA 500 w Ostrawie doszło do sensacji. Sprawiła ją Amerykanka Alycia Parks, która wyeliminowała Greczynkę Marię Sakkari. Estonka Anett Kontaveit nie dokończyła meczu z Czeszką Terezą Martincovą.

W Ostrawie pozostała już tylko jedna rozstawiona tenisistka. Jest nią Iga Świątek. W czwartek odpadła Maria Sakkari (WTA 7), która sensacyjnie przegrała 7:5, 5:7, 5:7 z Alycią Parks (WTA 144). W trwającym dwie godziny i 44 minuty meczu Amerykanka zaserwowała 15 asów i wywalczyła 54 z 66 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła pięć z siedmiu break pointów i wykorzystała trzy z dziewięciu szans na przełamanie.

Parks odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W poprzedniej rundzie wyeliminowała Karolinę Pliskovą. W ćwierćfinale 21-letnia Amerykanka zmierzy się z inną Czeszką, Barborą Krejcikovą (WTA 23). W czwartek mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 miała zmierzyć się z Belindą Bencić (WTA 14). Szwajcarka oddała mecz walkowerem z powodu kontuzji lewej stopy.

Anett Kontaveit (WTA 3) przegrywała 6:7(3), 0:1 z Terezą Martincovą (WTA 78) i skreczowała. W pierwszym secie Estonka ruszyła w pogoń z 0:3, ale okazała się gorsza w tie breaku. Na otwarcie drugiej partii oddała podanie i nie kontynuowała gry z powodu problemów z plecami. Kontaveit nie obroni tytułu.

W ćwierćfinale Martincova spotka się z Jekateriną Aleksandrową (WTA 21), która pokonała 6:1, 7:6(1) Darię Kasatkinę (WTA 11). W drugim secie tenisistka mieszkająca w Pradze wróciła z 1:3. W trwającym 97 minut meczu spożytkowała sześć z 11 break pointów.

AGEL Open, Ostrawa (Czechy) WTA 500, kort twardy w hali, pula nagród 757,9 tys. dolarów czwartek, 6 października

II runda gry pojedynczej:

Tereza Martincova (Czechy, WC) - Anett Kontaveit (Estonia, 3) 7:6(3), 1:0 i krecz Alycia Parks (USA, Q) - Maria Sakkari (Grecja, 4) 5:7, 7:5, 7:5 Jekaterina Aleksandrowa - Daria Kasatkina (5) 6:1, 7:6(1) Barbora Krejcikova (Czechy) - Belinda Bencić (Szwajcaria, 6) walkower