Magda Linette idzie jak burza. Odprawiła faworytkę

Magda Linette nie zwalnia tempa w turnieju WTA 125 w Tampico. Polska tenisistka wyeliminowała najwyżej rozstawioną Belgijkę Elise Mertens i zameldowała się w półfinale bez straty seta.

Magda Linette WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Magda Linette
W Tampico Magda Linette (WTA 55) notuje ostatni indywidualny występ w 2022 roku. Obsada tego challengera jest bardzo mocna. Do rywalizacji przystąpiły trzy tenisistki z Top 50 rankingu. Najwyżej rozstawiona była Elise Mertens (WTA 30), półfinalistka Australian Open 2018. W ćwierćfinale jej rywalką była Linette. Polka sprawiła niespodziankę i pokonała Belgijkę 7:5, 6:2.

Na korcie było dużo zmian sytuacji. Wspaniały forhend po linii dał jej przełamanie na 2:0 w I secie. Później przewagę uzyskała Mertens, która była na korcie bardziej cierpliwa i podejmowała lepsze decyzje. Błyskawicznie odrobiła stratę bardzo dobrą kontrą. Kros bekhendowy dał Belgijce przełamanie na 3:2. Linette przetrwała napór rywalki i świetnym skrótem wyrównała na 3:3.

Trwał festiwal przełamań. W siódmym gemie Linette oddała podanie pakując bekhend w siatkę. Bardzo dobry atak zwieńczony drajw wolejem pozwolił Polce wyrównać na 4:4. Poznanianka była na korcie aktywniejsza. Nie brakowało błędów z jej strony, ale w najważniejszych momentach solidnie się broniła i konstruowała dobre ataki. Od 5:5 zdobyła dwa gemy i I set padł jej łupem.

Mertens coraz częściej brakowało cierpliwości. W drugim gemie II partii oddała podanie wyrzucając forhend. Linette imponowała rzetelnością w defensywie, bardzo dobrymi kontrami i skutecznymi atakami. Od czasu do czasu przytrafiały się jej błędy. Na 3:0 nie podwyższyła, bo zepsuty forhend kosztował ją stratę serwisu.

Po piątym gemie Mertens skorzystała z interwencji medycznej. Po wznowieniu gry oddała podanie pakując forhend w siatkę. Po chwili Linette od 0-30 zdobyła cztery punkty i podwyższyła na 5:2. Belgijka coraz gorzej poruszała się po korcie i straciła animusz. Kończącym returnem Polka uzyskała dwie piłki meczowe w ósmym gemie. Spotkanie dobiegło końca, gdy Mertens zepsuła forhend.

Mecz trwał dwie godziny i 11 minut. Linette obroniła osiem z 12 break pointów i wykorzystała siedem z 10 szans na przełamanie. Było to jej piąte starcie z Mertens i odniosła drugie zwycięstwo. W tym roku Polka cieszyła się z wygranej również w Pradze.

W półfinale Linette trafi na Rebeccę Marino. Kanadyjka w ćwierćfinale wyeliminowała swoją rodaczkę Leylah Fernandez, finalistkę US Open 2021.