Iga Świątek z awansem już w czwartek? Wiemy, co musi się stać!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / CJ GUNTHER / Na zdjęciu: Iga Świątek
PAP/EPA / CJ GUNTHER / Na zdjęciu: Iga Świątek

Iga Świątek wygrała pierwszy mecz w WTA Finals 2022 i jest bliżej awansu do półfinału. Istnieje taka możliwość, że polska tenisistka zakwalifikuje się do fazy pucharowej już po czwartkowym pojedynku.

We wtorek Iga Świątek zainaugurowała występ w Mistrzostwach WTA pokonując Darię Kasatkinę 6:2, 6:3 (więcej tutaj). W drugim pojedynku Caroline Garcia wygrała z Coco Gauff 6:4, 6:3 (więcej tutaj) i to właśnie Francuzka będzie przeciwniczką Polki w czwartkowej serii gier.

Świątek jest w świetnej sytuacji w grupie nazwanej na cześć legendarnej Tracy Austin. Niewykluczone, że już po drugiej kolejce zapewni sobie miejsce w półfinale. By tak się stało, aktualna liderka rankingu WTA musi pokonać Garcię i liczyć na zwycięstwo Kasatkiny nad Gauff. Wówczas Polka już po dwóch spotkaniach wygra zmagania w grupie.

Świątek może wywalczyć awans do fazy pucharowej również wtedy, gdy zwycięży Garcię w dwóch setach, a Gauff pokona Kasatkinę w trzech partiach. Polka będzie wtedy pewna awansu do półfinału, ale to ostatnia kolejka rozstrzygnie które ostatecznie miejsce zajmie w grupie.

Szanse na awans do półfinału już po drugiej serii gier ma również Garcia. Stanie się tak np., jeśli Francuzka pokona Świątek, a Gauff okaże się lepsza od Kasatkiny. Taki scenariusz będzie oznaczać, że to Polka i Amerykanka zagrają ze sobą w sobotę w pojedynku o drugą pozycję w grupie i pozostanie w turnieju.

Organizatorzy ogłosili już, że Świątek i Garcia zmierzą się w czwartek o godz. 23:00 naszego czasu. Natomiast pojedynek Gauff z Kasatkiną zaplanowano na godz. 1:00.

Scenariusze w grupie Tracy Austin na drugą serię gier (czwartek, 3 listopada): 1. Jeśli Kasatkina i Świątek wygrają, Polka awansuje do półfinału z pierwszego miejsca, a Gauff zostanie wyeliminowana. Wtedy Kasatkina i Garcia zmierzą się w sobotę o drugą pozycję. 2. Jeśli Świątek wygra w dwóch setach i Gauff odniesie zwycięstwo w trzech partiach, Polka zamelduje się w półfinale. 3. Jeśli Garcia i Gauff wygrają, Francuzka wejdzie do półfinału z pierwszego miejsca, a Kasatkina zostanie wyeliminowana. W takiej sytuacji Świątek i Gauff zagrają w sobotę o drugą pozycję. 4. Jeśli Garcia wygra w dwóch setach i Kasatkina zwycięży w trzech partiach, Francuzka znajdzie się w półfinale.

Czy Iga Świątek awansuje do półfinału już w czwartek?