Co tam się działo! Emocjonalny thriller wyłonił ostatnią półfinalistkę

Caroline Garcia i Daria Kasatkina stoczyły zażarty bój o półfinał WTA Finals 2022 w Fort Worth. Do kolejnej fazy awansowała francuska tenisistka, która wygraną zapewniła sobie w tie breaku trzeciego seta.

Caroline Garcia PAP/EPA / CJ GUNTHER / Na zdjęciu: Caroline Garcia
W sobotę tuż przed godz. 22:00 czasu polskiego na kort w Fort Worth wyszły Caroline Garcia i Daria Kasatkina. Mecz ten wyłonił ostatnią półfinalistkę WTA Finals. Było to trzecie spotkanie tych tenisistek. Wcześniej odniosły po jednym zwycięstwie. W Teksasie stoczyły emocjonującą batalię. Wygrała Francuzka 4:6, 6:1, 7:6(5).

Kasatkina problemy miała już w drugim gemie, ale obroniła break pointa. Chwilę później z opresji nie wybrnęła Garcia, która oddała podanie. Francuzka była na korcie aktywna, chciała dominować, ale nie było jej łatwo kończyć wymiany, bo rywalka bardzo dobrze czytała grę i świetnie się broniła. Garcia robiła jednak swoje i imponowała spokojem. Kapitalnym forhendem zaliczyła przełamanie powrotne.

Z czasem rosła przewaga Garcii, która przy agresywny usposobieniu była jednocześnie bardzo precyzyjna i skutecznie zmieniała kierunki. Francuzka uzyskała przełamanie na 4:2. Kasatkina czuła presję i coraz trudniej jej było odpierać ataki przeciwniczki, ale ducha walki nie straciła. Głębokim forhendem wymuszającym błąd tym razem ona odrobiła stratę. Nastąpił zwrot akcji na korcie.

Kasatkina coraz lepiej returnowała i wyprowadzała wyśmienite kontry. Tymczasem Garcia nie atakowała już z taką swobodą. Zaczęło jej brakować cierpliwości i popełniała więcej błędów. Przy 4:4 oddała podanie pakując forhend w siatkę. Poirytowana Francuzka w nietypowy sposób wyładowała swoją złość. Siedząc na krzesełku rzuciła bananem. Prowadziła 4:2, by przegrać I partię 4:6. Przy piłce setowej wyrzuciła woleja.

W II secie Garcia wróciła do równowagi i znów konstruowała groźne ataki. Uzyskała przełamanie na 3:1. Tym razem upust emocjom dała Kasatkina, ale z użyciem rakiety, którą mocno uderzyła piłkę o kort. Była zrezygnowana i całkowicie straciła koncepcję gry. Francuzka kontynuowała oblężenie i świetnym forhendem wykorzystała break pointa na 5:1. Wynik seta na 6:1 ustaliła asem.

Kasatkina sprawiała wrażenie rozbitej mentalnie i na otwarcie III partii oddała podanie podwójnym błędem. Na korcie trwała huśtawka emocjonalna. Garcia również grała bardzo nerwowo. Wpakowany w siatkę forhend kosztował ją stratę serwisu w drugim gemie. Później miała miejsce szczypta dobrego tenisa w wykonaniu obu. Pięknym wolejem Francuzka zaliczyła przełamanie na 3:2. Dwie kapitalne akcje (odegranie skrótu i kontra bekhendowa) dały Kasatkinie odrobienie straty.

Nie było to piękne widowisko, ale trzymało w napięciu do samego końca. Ósmy i dziewiąty gem trwały 23 minuty. Najpierw Garcia obroniła break pointa, a następnie miała sześć szans na przełamanie. Kasatkina wyszła z tarapatów i prowadziła 5:4. Trzy kolejne gemy dla odmiany szybko padły łupem serwującej. W tie breaku większym opanowaniem wykazała się Garcia. Kasatkina obroniła pierwszą piłkę meczową forhendem. Przy drugiej tenisistki rozegrały świetną wymianę, którą Francuzka zakończyła wolejem.

W trwającym dwie godziny i 27 minut meczu Garcia zaserwowała cztery asy, a Kasatkina popełniła osiem podwójnych błędów. Francuzka oddała podanie pięć razy, a wykorzystała sześć z 14 break pointów. Naliczono jej 42 piłki wygrane bezpośrednio i 48 pomyłek. Kasatkina miała 16 kończacych uderzeń i 26 niewymuszonych błędów.

Dla Kasatkiny był to pierwszy występ w WTA Finals. W 2018 roku była rezerwową, ale nie zagrała żadnego meczu. W tegorocznym Rolandzie Garrosie osiągęła pierwszy wielkoszlemowy półfinał. W sierpniu zdobyła tytuły w San Jose i Granby. W październiku awansowała na najwyższe w karierze ósme miejsce w rankingu.

Garcia notuje drugi singlowy występ w WTA Finals. Po pięciu latach ponownie awansowała do 1/2 finału. W tegorocznym US Open doszła do pierwszego wielkoszlemowego półfinału. Od czerwca do sierpnia Francuzka wywalczyła tytuły w Bad Homburgu, Warszawie i Cincinnati.

W niedzielę w półfinale Garcia zmierzy się z Greczynką Maria Sakkari. Z kolei Iga Świątek zagra z Aryną Sabalenką.