Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia

Finał rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu zakończył się sensacją. Novak Djoković w trzech setach przegrał z 19-letnim Holgerem Rune, dla którego to największy sukces w karierze.

Marcin Motyka
Novak Djoković (z lewej) i Holger Rune - finalista i mistrz turnieju Rolex Paris Masters 2022 PAP/EPA / Christophe Petit Tesson / Na zdjęciu: Novak Djoković (z lewej) i Holger Rune - finalista i mistrz turnieju Rolex Paris Masters 2022
Gdy naprzeciw siebie stają jeden z najbardziej utytułowanych tenisistów w historii i niedoświadczony nastolatek, wynik takiej konfrontacji wydaje się być przesądzony. Ale sport przynosi niespodzianki i właśnie do tego doszło w niedzielę w finale turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. Novak Djoković sensacyjnie bowiem przegrał 6:3, 3:6, 5:7 z 19-letnim Holgerem Rune.

Początkowo to Djoković dominował i wygrał pierwszego seta 6:3. Ale w drugiej partii do głosu doszedł Rune. Duńczyk niespodziewanie objął prowadzenie 3:0 i nie stracił przewagi do końca odsłony.

Kiedy w trzecim secie Djoković wyszedł na 3:1 z przewagą przełamania, wydawało się, że to decydujący moment spotkania. Jednak Rune zdołał odrobić stratę. Kolejne gemy były zacięte i wyrównane, aż przy stanie 5:5 Duńczyk nieoczekiwanie przełamał Serba.

Tym samym Rune stanął przed szansą zakończenia pojedynku przy własnym serwisie. Ostatni gem trwał kwadrans i przyniósł mnóstwo emocji. Zmagający się ze skurczami nogi Duńczyk balansował na krawędzi. Obronił jednak sześć break pointów, po czym wykorzystał drugiego meczbola.

Po ostatniej piłce meczu Rune, który w drodze po tytuł wyeliminował m.in. Huberta Hurkacza, padł na kort i nie mógł uwierzyć w swoje szczęście. Został też czule wyściskany przez Djokovicia, który wykazał się piękną sportową postawę i docenił talent oraz umiejętności młodego rywala.

Dla 19-latka z Gentofte to życiowy sukces. Zdobył trzeci w karierze tytuł w głównym cyklu, ale pierwszy rangi ATP Masters 1000. Za triumf w Paryżu otrzyma 836,3 tys. euro premii finansowej i 1000 punktów do rankingu, dzięki którym awansuje na dziesiąte miejsce w klasyfikacji i będzie pierwszym rezerwowym podczas kończących sezon ATP Finals.

Z kolei 35-letni Djoković poniósł 39. porażkę w 129. finale w karierze. Za występ w Rolex Paris Masters zainkasuje 600 "oczek" oraz 456,7 tys. euro. Dobiegła także końca seria 13. wygranych z rzędu meczów przez Serba w hali Bercy.

W finale zmagań w grze podwójnej Wesley Koolhof i Neal Skupski pokonali 7:6(5), 6:4 duet Ivan Dodig / Austin Krajicek i zdobyli siódmy wspólny tytuł. Ogółem dla 33-letniego Holendra to 14. deblowe mistrzostwo w głównym cyklu, a dla 32-letniego Brytyjczyka - 13.

Rolex Paris Masters, Paryż (Francja)
ATP Masters 1000, kort twardy w hali, pula nagród 5,415 mln euro
niedziela, 6 listopada

finał gry pojedynczej:

Holger Rune (Dania) - Novak Djoković (Serbia, 6) 3:6, 6:3, 7:5

finał gry podwójnej:

Wesley Koolhof (Holandia, 2) / Neal Skupski (Wielka Brytania, 2) - Ivan Dodig (Chorwacja, 8) / Austin Krajicek (USA, 8) 7:6(5), 6:4